Quantcast

Didėja „Islamo valstybės“ grėsmė Europai

Jei „Islamo valstybei“ pradės dar labiau nesisekti Artimuosiuose Rytuose, tikėtina, kad ji mėgins sėti paniką Europoje, LRT RADIJUI sako Kauno technologijos universiteto politologas Mindaugas Puidokas. Anot jo, terorizmo grėsmę didina ir tai, kad kartu su pabėgėliais į Europą atvyko nemažai teroristų.

Bostono universiteto tarptautinių santykių ir istorijos mokslų profesorius Andrew Bacevichius pabrėžia, kad kovoje su „Islamo valstybe“ didžiausią atsakomybę turėtų prisiimti Artimųjų Rytų šalys, o JAV kariniai veiksmai šiame regione dažniausiai duoda daugiau žalos nei naudos.

DAESH kontroliuojamos teritorijos mažėja

DAESH, arba „Islamo valstybė“, nesustabdomai krečia pasaulį žiauriais išpuoliais ir egzekucijomis, o prie šios teroristinės organizacijos veiklos yra prisijungę užsienio kovotojai apytiksliai iš 100 valstybių (daugiausia iš Tuniso, Saudo Arabijos, Turkijos). Ši teroristinė organizacija vadinama ISIS, ISIL, DAESH ar „Islamo valstybe“, tačiau, pasak Kauno technologijos universiteto politologo M. Puidoko, tinkamiausia būtų vartoti DAESH terminą, kurio dėl neigiamos konotacijos labai nemėgsta patys džihadistai.

Į tarptautinę areną džihadistų teroristinė organizacija įsiveržė 2014 m. birželį, kai užgrobė teritorijas Sirijoje bei Irake ir paskelbė norinti sukurti „Islamo valstybę“. Grupuotė iki šiol pritraukia palaikytojų iš viso pasaulio, skaičiuojama, kad nuo 2011 m. prie teroristinės veiklos galėjo prisidėti apie 30 tūkst. užsienio kovotojų.

Tačiau analitikai pastebi, kad DAESH galia pamažu menksta. 2015 m. „Islamo valstybės“ teritorija susitraukė 40 proc. nuo savo maksimalaus dydžio Irake ir 20 proc. Sirijoje, tarptautinėms pajėgoms išstūmus kovotojus iš užgrobtų miestų. Pasigirsta žinių ir apie tai, kad teroristinė grupuotė susiduria su dideliais sunkumais dėl lėšų stygiaus.

Pasak M. Puidoko, galima teigti, kad DAESH kontroliuojamos teritorijos tikrai mažėja ir verčia teroristinę organizaciją susidurti su nemenkomis kliūtimis: „Žvelgiant į karines operacijas, kurios šiuo metu vyksta Artimuosiuose Rytuose – Sirijoje ir Irake, galima pastebėti, kad tiek Irako reguliariajai kariuomenei su sąjungininkais, tiek Sirijos karinėms pajėgoms su Rusijos kariuomenės pagalba iš tikrųjų pavyko pasiekti gana didelių teritorinių poslinkių. Dėl to DAESH kontroliuojamos teritorijos sumažėjo, buvo atsiimti keli svarbūs miestai.“

Šiuo metu, kalba politologas, tiek Sirijos, tiek Irako reguliariosios kariuomenės įgavo daug daugiau patirties kovose su teroristų tinklu ir tą patirtį mėgina išnaudoti kautynėse, taiko daug modernesnes taktines priemones. Tam, pabrėžia jis, labai svarbi JAV koalicijos ir Rusijos aviacijos parama – ji yra kertinė norint atlikti sėkmingą operaciją, nes kariniu požiūriu operacija sėkminga tik tuo atveju, jei turi palaikymą iš sausumos.

„Pastaruoju metu bendradarbiavimas tarp sausumos pajėgų karinių dalinių, kurie veikia prieš DAESH, tapo daug kokybiškesnis, dėl to teroristai patyrė daug nuostolių. Manau, kad jei situacija iki metų pabaigos išliks tokia, kokia yra dabar, didelė tikimybė, kad DAESH kovotojai bus visiškai išstumti iš teritorijos Irake ir Sirijoje. Tai – optimistinis scenarijus“, – svarsto M. Puidokas.

Turi daugybę galimybių atgimti

Bostono universiteto tarptautinių santykių ir istorijos mokslų profesorius A. Bacevichius vis dėlto laikosi nuosaikesnės pozicijos apie DAESH silpnėjimo ženklus ir sako, kad pastebimai besitraukianti džihadistų valdoma teritorija dar neįrodo, kad mažėja jų įtaka ar keliamas pavojus. Pasak jo, atrodo, kad JAV palaikomi atsakomieji veiksmai prieš ISIS, kuriuos vykdo kurdų pajėgos ir tam tikru lygiu Irakas, iš tiesų atnešė teigiamų rezultatų – pavyko atsikovoti teritorijas, kurias ISIS buvo užgrobusi 2013 m. ir 2014 m.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių