Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ šeštadienį prisiėmė atsakomybę dėl beveik 40 žmonių, daugiausiai britų turistų, gyvybių nusinešusios žudynės Tuniso pajūrio kurorte per didžiausią išpuolį šios šalies naujausių laikų istorijoje.
Dar dešimtys žmonių buvo sužeisti, kai užpuolikas išsitraukė Kalašnikovo automatą iš paplūdimio skėčio ir pradėjo šaudyti į turistus prie penkių žvaigždučių viešbučio „Riu Imperial Marhaba“ populiariame Viduržemio pajūrio kurorte Port el Kantavyje.
Tuniso premjeras Habibas Essidas (Habibas Esidas) nurodė, kad per šį išpuolį žuvo 38 žmonės, patikslinęs, kad ankstesnėje Sveikatos ministerijos informacijoje apie 39 aukas buvo priskaičiuotas nukautas užpuolikas.
Dauguma nužudytųjų – Didžiosios Britanijos piliečiai, todėl tikėtina, kad šis išpuolis yra daugiausiai britų gyvybių nusinešusi kovotojų ataka nuo 2005 metų liepą Londone surengtų sprogdinimų, per kuriuos žuvo 52 žmonės. Tarp žuvusiųjų taip pat esama Vokietijos, Belgijos ir Prancūzijos piliečių, sakė premjeras.
Vėliau vienas vyriausybės pareigūnas pranešė, kad iš 38 žuvusiųjų tapatybė nustatyta 10 – aštuoni britai ir po viena belgą bei vokietį.
Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas (Filipas Hamondas) anksčiau sakė, kad per ataką Tunise žuvo penki britai. Tuo tarpu Airijos užsienio reikalų ministras patvirtino, kad tarp aukų buvo viena airė.
Šis išpuolis yra jau antras šiais metais prieš turistus Tunise. Be to, penktadienį dar 27 žmonės žuvo per sprogdinimą šiitų mečetėje Kuveito sostinėje, o pietryčių Prancūzijoje įtariamo islamisto ataka nusinešė vieno žmogaus gyvybę.
„Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę dėl sprogdinimo Kuveite, taip pat dėl šaudynių Tunise, prasidėjus musulmonų šventajam Ramadano mėnesiui. Po kelių dienų taip pat bus minima vienerių metų sukaktis, kai „Islamo valstybė“ paskelbė įkurianti „kalifatą“ savo kontroliuojamose teritorijose Irake ir Sirijoje.
„Islamo valstybė“ pranešė, kad šaulys, Abu Yahya al-Qayrawani (Abu Jahja Kairavanis), buvo „kalifato karys“, kuris taikėsi į šios džihadistų grupės priešus bei „sanguliavimo, amoralaus elgesio ir atskalūnybės ... lizdą“.
Pasak šios grupuotės pranešimo, paskelbto socialiniame tinkle „Twitter“, dauguma nužudytųjų buvo iš „valstybių, sudarančių kryžininkų aljansą kovai su kalifato valstybe“. Taip užsimenama apie valstybes, kurių karo aviacija bombarduoja islamistų pozicijas Artimuosiuose Rytuose.
Šis išpuolis, taip pat atakos Prancūzijoje ir Kuveite, sukėlė pasaulinio masto pasmerkimą; JAV Baltieji rūmai pažadėjo „kautis su terorizme rykšte“,JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas), savo ruožtu, pareiškė, kad „atsakingieji už šiuos pasibaisėtinus smurto veiksmus turi būti kuo greičiau patraukti atsakomybėn“.
Tuniso valstybės saugumo sekretorius Rafikas Chelly (Rafiak Čelis) sakė radijui „Mosaique FM“, kad šaulys buvo anksčiau pareigūnams nežinomas Tuniso studentas.
„Jis atėjo į paplūdimį, apsirengęs kaip visi einantys maudytis, turėjo paplūdimio skėtį, kuriame laikė ginklą. Atėjęs į paplūdimį jis panaudojo šį ginklą“, – aiškino R.Chelly.
Turistų Panika
Įvykių liudininkai pasakojo apie panikos scenas po šaudymo prie viešbučio Susos kurorto pakraštyje, maždaug 140 km į pietus nuo Tuniso sostinės.
„Mačiau tik ginklą ir numetamą skėtį“, – britė turistė Ellie Makin (Eli Makin) pasakojo televizijai ITV.
„Tuomet jis pradėjo šaudyti – į dešinę nuo savęs. Jeigu jis būtų šaudęs į kairę, nežinau, kas būtų nutikę, bet mums labai pasisekė“, – pridūrė ji.
Šios žudynės buvo didžiausios Tunise per kelis pastaruosius dešimtmečius. Kovą šioje šalyje per ataką Bardo nacionaliniame muziejuje buvo nužudytas 21 užsienietis turistas ir vienas policininkas. Dėl to išpuolio atsakomybę taip pat prisiėmė džihadistai.
Britas turistas Gary Pine'as (Galis Painas) pasakojo Britanijos televizijai „Sky News“, kad šaudyti penktadienį pradėta, kai paplūdimyje buvo daug žmonių. Vyras teigė suskaičiavęs 20-30 šūvių.
„Mano sūnus tuo metu maudėsi jūroje. Aišku, mano žmona ir aš sušukome jam greitai lipti iš vandens. Kai bėgom paplūdimiu, jis pasakė: „Mačiau, kaip ką tik kažką pašovė“, – sakė G.Pine'as.
24 metų britė Olivia Leathley (Olivija Lezli) pasakojo išgirdusi „garsius trenksmus“, o kai išėjo į vestibiulį pasižiūrėti, kas vyksta, pamatė moterį, kurios vyras „priešais ją buvo sužeistas į pilvą“.
„Ji tik sakė, kad į jį buvo šauta paplūdimyje ir kraujuoja. Jis tik kartojo „aš myliu tave“, o po to jo akys atsistojo stulpu“, – pridūrė O.Leathley.
Kita moteris pasakojo, kaip jos sužadėtinis, mėgindamas ją apsaugoti, buvo triskart pašautas ir išvežtas į ligoninę kritinės būklės.
„Dėl jo likau gyva, nes jis metėsi priešais mane, kai prasidėjo šaudymas“, – 26 metų turistė Saera Wilson (Seira Vilson) sakė Britanijos nacionaliniam transliuotojui BBC.
Anksti šeštadienį šimtai turistų užplūdo Enfidos oro uostą, skubėdami palikti šalį, nurodė ten esantis naujienų agentūros AFP žurnalistas.
Naujos saugumo priemonės
H.Essidas šeštadienį paskelbė naujas kovos su terorizmu priemones. Be kita ko, vyriausybė pasiųs rezervo karius, kad sustiprintų „pažeidžiamus objektus ... ir vietas, kurios gali tapti teroro atakų taikiniais“.
Įgyvendinant „išskirtinį planą geriau apsaugoti turizmo ir archeologinius objektus“, bus „nuo liepos 1-osios dislokuoti ginkluoti turizmo saugumo pareigūnai pakrantėje ir viešbučiuose“, pridūrė premjeras.
Tuniso prezidentas Beji Caidas Essebsi (Bedžis Kaidas Esebsis) sakė naujienų agentūrai AFP, kad jo šalis viena pati negali atlaikyti džihadistų grėsmės, ir ragino imtis vieningos pasaulinės strategijos.
Kaire garsioji sunitų musulmonų institucija „Al-Azhar“ pavadino „baisųjį“ šaudymą „visų religinių ir humanitarinių normų pažeidimu“.
Tunisas, Arabų pavasario gimtinė, patyrė radikaliojo islamo antplūdį po 2011 metų revoliucijos, nuvertusios tuometinį prezidentą veteraną Zine'ą El Abidine'ą Ben Ali (Ziną Abidiną Ben Alį).
Po to per džihadistų išpuolius buvo nužudyta dešimtys saugumo pajėgų karių.
2013 metų spalį vienas mirtininkas susisprogdino Susos paplūdimyje, o saugumo pajėgos sutrukdė kitam netoliese planuotam išpuoliui.
Po šaudymo Bardo muziejuje šių metų kovo 18 dieną Tuniso turizmo patyrė skaudų smūgį, bet labai stengiamasi pritraukti turistus, dar labiau sustiprinus saugumą ir pasitelkus aktyvią reklamą.
Turizmas sudaro 7 proc. šalies BVP ir užtikrina apie 400 tūkst. darbo vietų tiesiogiai arba netiesiogiai.
Naujausi komentarai