Pereiti į pagrindinį turinį

JAV diplomatijos vadovas, JAV vadovaujama koalicija susilpnino „Islamo valstybę“

2014-12-03 14:08
AFP-„Reuters“-BNS inf.
Reuters nuotr.

JAV vadovaujama koalicija padarė didelę žalą džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“ (IS), surengusi apie tūkstantį antskrydžių Irake ir Sirijoje, bet kova su tais ekstremistais dar gali trukti ne vienerius metus, trečiadienį pareiškė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris).

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai pradėjo aviacijos smūgius prieš „Islamo valstybę“, kai šie sunitai kovotojai užėmė dideles teritorijas Sirijoje ir Irake praeitą vasarą. Vėliau Irako armija, sunitiškų genčių kovotojai ir kurdų sukarintos pajėgos sugebėjo atsikovoti dalį islamistų užimtos teritorijos.

„Mūsų įsipareigojimas tikriausiai bus matuojamas metais, bet mūsų pastangos jau daro reikšmingą poveikį“, – J.Kerry sakė prasidėjus pirmajam ministrų lygio susitikimui, kurį surengė daugiau negu 60 šalių, Vašingtono sutelktų sunaikinti „Islamo valstybę“, kuri dar yra žinoma kaip DAISH.

„Apie 1 000 koalicijos surengtų aviacijos misijų sumažino DAISH lyderių ir padarė žalos jų logistikos ir operatyviniams pajėgumams“, – pridūrė jis.

Pasak J.Kerry, „Islamo valstybės“ puolimas Irake užgeso, o Irako pajėgos susigrąžino dalį teritorijos aplink Mosulą ir Tikritą, taip pat sustiprino kai kurių naftos perdirbimo įmonių saugumą.

Irako šiaurėje ir vakaruose kurdų pajėgos kaunasi su IS, o sunitų genčių kovotojai taip pat „pradeda prisijungti“, pažymėjo JAV diplomatijos vadovas.

Sirijoje per koalicijos antskrydžius buvo sunaikintos IS vadavietės, apgadinta naftos pramonės infrastruktūra ir sutrukdyta užimti džihadistų apsiaustą Kobanės miestą prie sienos su Turkija.

Lyginant su padėtimi, „kai mes tik pradėjome (aviacijos operacijas), DAISH tapo daug sunkiau sutelkti dideles pajėgas, važinėti kolonomis ir rengti suderintas atakas, – aiškino J.Kerry. – Joks didelis DAISH dalinys negali agresyviai judėti į priekį nesirūpindamas dėl to, kas atlėks iš dangaus.“

JAV pirmininkaujamas susitikimas buvo surengtas NATO būstinėje Briuselyje, bet J.Kerry pabrėžė, kad tai nėra Aljanso renginys.

Vašingtonas nori aptarti politinį koordinavimą tarp koalicijos šalių, tačiau jokio kitokių aiškių detalių apie šio susitikimo tikslus pareigūnai neatskleidė.

J.Kerry gyrė arabų valstybių vaidmenį kovoje prieš „Islamo valstybę“. Be Irako, susitikime taip pat dalyvavo Kuveito, Bahreino ir Maroko atstovai.

Valstybės sekretorius, prieš šį susitikimą surengęs derybas su Irako premjeru Haideru al Abadi (Haideru Abadžiu), taip pat gyrė reikšmingą pažangą, kurią padarė naujoji Bagdado vyriausybė vykdydama nacionalinę programą ir siekdama susivienyti prieš IS.

J.Kerry citavo šią savaitę sudarytą Bagdado susitarimą su kurdais dėl naftos eksporto ir pajamų padalijimo, taip pat dėl nurodymo paleisti asmenis, kurie buvo areštuoti ir laikomi nepateikus oficialių kaltinimų.

Pasiruošusios imtis veiksmų Libijai apginti

Jungtinės Valstijos ir jų pagrindinės sąjungininkės trečiadienį pareiškė, jog yra pasiruošusios imtis naujų veiksmų Libijai apsaugoti, išreikšdamos „rimtą susirūpinimą“, kad šaliai nepavyksta užbaigti pilietinio karo.

Po susitikimo, kuris vyko Briuselyje JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry (Džono Kerio) iniciatyva, buvo paskelbtas pareiškimas, kuriame JAV, Britanija, Prancūzija, Vokietija, Italija, Ispanija, Europos Sąjunga ir Jungtinės Tautos ragina nedelsiant nutraukti karo veiksmus.

Ministrai „išreiškė rimtą susirūpinimą dėl blogėjančios padėties Libijoje“ ir pasveikino JT specialiojo pasiuntinio Bernardino Leono pranešimą apie naują, jo vadovaujamą taikos derybų ratą gruodžio 9 dieną.

Pareiškime taip pat sakoma, kad jeigu pagrindinės jėgos nedalyvaus JT taikos procese, ministrai norės „apsvarstyti papildomas priemones Libijos vientisumui, stabilumui ir gerovei apginti, bei atremti didėjančią terorizmo grėsmę Libijai ir visam regionui“.

Libijos valdžia faktiškai nekontroliuoja šalies, kurioje pasklidę daugybė ginklų ir veikia įtakingos sukarintos grupuotės po ilgamečio diktatoriaus Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) nuvertimo per sukilimą 2011 metais.

Tarptautinės bendruomenės pripažįstama Libijos vyriausybė buvo priversta ieškotis prieglobsčio šalies rytiniame pakraštyje, kai islamistų vadovaujama koalicija rugpjūčio pabaigoje užgrobė valdžią Tripolyje.

Smūgiai Sirijoje nėra veiksmingi?

Sirijos prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) viename trečiadienį išspausdintame interviu sakė, kad JAV vadovaujami aviacijos smūgiai „Islamo valstybės“ objektams jo šalyje nei rimti, nei veiksmingi, todėl nedavė jokių apčiuopiamų rezultatų.

Jis taip pat apkaltino Turkiją ir tiesioginės paramos teikimu kovotojams.

B.Assadas šį retą interviu žurnalui „Paris Match“, kuris yra pirmas per daugelį mėnesių, davė lapkričio 28 dieną Damaske. Atrodo, kad kritiškai kalbėdamas apie JAV aviacijos smūgius jis siekia sudaryti įspūdį, kad su Islamo ekstremistais jo pajėgos kovoja efektyviausiai.

„Aviacijos smūgiais neįmanoma nutraukti terorizmo. Svarbiausios yra sausumos pajėgos, kurios gerai žino vietovę ir sugeba reaguoti, – B.Assadas cituojamas žurnale. – Todėl du mėnesiais aviacijos smūgių, kuriems vadovavo koalicija, nedavė jokių apčiuopiamų rezultatų“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų