Kalifornijoje šaudęs užpuolikas tikriausiai palaikė ryšius su teroristais Pereiti į pagrindinį turinį

Kalifornijoje šaudęs užpuolikas tikriausiai palaikė ryšius su teroristais

2015-12-04 06:47
BNS inf.
S. Farookas S. Farookas S. Farookas

Amerikoje gimęs musulmonas, kuris kartu su savo žmona nušovė 14 žmonių Kalifornijoje, tikriausiai buvo radikalizuotas ir palaikė ryšius su žinomais įtariamais teroristais, ketvirtadienį pranešė žiniasklaida.

JAV federalinio tyrimų biuro (FTB) agentai perėmė tyrimą dėl trečiadienį įvykusių masinių šaudynių San Bernardino mieste ir ieškojo daugiau įkalčių, tokių kaip mobilieji telefonai bei kompiuterio diskas, aiškindamiesi, kad paskatino 28 metų Syedą Farooką (Saidą Faruką) ir jo 27 metų pakistanietę žmoną Tashfeen Malik (Tašfin Malik) surengti išpuolį, per kurį dar 21 žmogus buvo sužeistas.

Teisėsaugos pareigūnai, kuriuos citavo dienraštis „The New York Times“, sakė, kad FTB tas šaudynes laiko potencialiu teroro aktu, bet agentūra dar toli gražu nėra priėmusi galutinės išvados.

Naujienų televizija CNN, cituodama pareigūnus, taip pat pranešė, kad S.Farookas palaikė ryšius su užsienyje veikiančiais žinomais įtariamais teroristais ir kad jis buvo radikalizuotas po to, kai praeitais metais vedė T.Malik Saudo Arabijoje.

Vis dėlto vietos mečetės, kurią lankė šis vyras, imamas sakė, kad S.Farookas nereiškė jokių radikalių idėjų.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), nurodęs iki pirmadienio laikyti vėliavas nuleistas iki pusės stiebo, sakė, kad teroro išpuolio versija negali būti atmesta, bet perspėjo nedaryti skubotų išvadų.

„Šiuo metu dar nežinome, kodėl nutiko tas siaubingas įvykis“, – sakė B.Obama, kuris ne kartą ragino respublikonų kontroliuojamą Kongresą sugriežtinti ginklų kontrolės įstatymus po virtinės masinių šaudynių Jungtinėse Valstijose, įvykusių pastaraisiais metais.

„Tikėtina, kad tai susiję su teroristais, bet mes (tiksliai) to nežinome. Taip pat tikėtina, kad tai susiję su (konfliktu) darbovietėje“, – pridūrė prezidentas.

Ši ataka pagal aukų skaičių buvo didžiausia Jungtinėse Valstijose po 2012 metų išpuolio vienoje Konektikuto pradinėje mokykloje, per kurį žuvo 26 žmonės, tarp jų 20 vaikų.

Numatytas taikinys – neaiškus

Pasak pareigūnų, kai kurie faktai leidžia manyti, kad trečiadienį įvykusios šaudynės gali būti susijusios su terorizmu: tos poros sukauptas įspūdingas ginklų arsenalas, jų kelionės į užsienį ir faktas, kad jie veikiausiai buvo kruopščiai suplanavę tą ataką.

„Akivaizdu, kad tai buvo kažkokia misija“, – sakė FTB direktoriaus pavaduotojas Davidas Bowdichas (Deividas Baudičas), vadovaujantis Los Andželo padaliniui, komentuodamas žudynes per metų pabaigos vakarėlį apygardos administracijos darbuotojams viename socialinės rūpybos centre.

„Nežinome, ar tas taikinys buvo numatytas, ar kažkas įvyko ir paskatino juos nedelsiant tai padaryti“, – aiškino jis.

Tuo tarpu San Bernardino policijos vadas Jarrodas Burguanas (Džarodas Burguanas) sakė, kad S.Farookas ir jo žmona, kurie anksčiau trečiadienį paliko savo šešių mėnesių dukrelę pas S.Farooko motiną, iššovė apie kulkų per ataką socialinės rūpybos organizacijos „Inland Regional Center“ pastate ir per vėlesnį susišaudymą su policija, kurio metu abu buvo nukauti po didelio masto gaudynių.

Pasak jo, tyrėjai poros namuose rado dar apie 5 000 šovinių, 12 vamzdinių bombų ir medžiagų bomboms gaminti.

„Nebūna taip, kad kažkas susipyksta per vakarėlį, grįžta namo ir surezga tokią sudėtingą schemą“, – pabrėžė J.Burguanas, turėdamas omenyje pranešimus, kad S.Farookas dalyvavo toje šventėje ir paliko ją kilus ginčui, o netrukus sugrįžo su T.Malik.

Nenupasakojamos skerdynės

Pora vilkėjo juodą kariško stiliaus taktinę aprangą ir buvo apsiginklavusi automatais bei pusiau automatiniais pistoletais, kai įsiveržė į salę, kurioje prieš pietus buvo susirinkę apie 80 žmonių.

Pareigūnai nurodė, kad išpuolio aukomis tapo šešios moterys ir aštuoni vyrai, 26–60 metų. Visi, išskyrus du, nužudytieji buvo apygardos administracijos darbuotojai ir S.Farooko bendradarbiai. Tas vyras dirbo aplinkos inspektoriumi vietos sveikatos apsaugos departamente.

Policijos leitenantas Mike'as Maddenas (Maikas Madenas), kuris buvo vienas pirmųjų į šaudynių vietą atvykusių pareigūnų, sakė pamatęs tame pastate „siurrealų“ vaizdą.

„To neįmanoma nupasakoti, – sakė jis. – Skerdynės, kurias pamatėme; žmonių, kurie buvo sužeisti arba, deja, jau mirę, skaičius; didžiulė panika tų asmenų (kurie buvo likę gyvi), veiduose.“

S.Farooko pažįstami pasakojo AFP, kad jis neatrodė linkęs į ekstremizmą ir kad jis kartu su savo žmona ir dukrele veikiau atrodė kaip išsipildžiusi „amerikietiškoji svajonė“.

„Jis buvo vedęs, augino dukrelę ir pernai uždirbo 77 tūkst. dolerių, – sakė 42 metų Gasseras Shehata (Gaseras Šehata), lankantis tą pačią vietos mečetę kaip S.Farookas. – Jis turėjo viską, kad būtų laimingas.“

Kitas maldininkas mečetėje „Dar Al Uloom Al Islamiyah“ sakė, kad S.Farookas ateidavo ten melstis 2–3 kartus per savaitę, bet nesirodė maždaug tris pastarąsias savaites.

Amerikos arabų antidiskriminacinio komiteto (ADC) teisės ir politikos direktorius Abedas Ayoubas (Abedas Ajubas) sakė bijantis, kad dėl šių atakų nukentės JAV musulmonų bendruomenė.

„Turime likti atsargūs, esant dabartinei atmosferai ir po to, kas nutiko Paryžiuje prieš kelias savaites, taip pat po (tų įvykių) padarinių ir besitęsiančios retorikos“, – A.Ayoubas sakė AFP, turėdamas omenyje lapkričio 13-osios išpuolius Prancūzijos sostinėje, per kuriuos žuvo 130 žmonių.

Kaip nurodo tinklalapis „Mass Shooting Tracker“, šiais metais Jungtinėse Valstijose masinių šaudynių aukomis tapo jau 352 žmonės. Masinės šaudynės ten apibrėžiamos kaip incidentas, per kurį pašaunami keturi arba daugiau žmonių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra