UEFA tyrimas
Anglijos ir Rusijos vienuolikės bus pašalintos iš Europos futbolo čempionato finalo, jeigu šių komandų radikalūs aistruoliai toliau smurtaus – toks įspėjimas atskriejo iš UEFA.
Per šeštadienį kilusias riaušes 35 žmonės buvo sužeisti, trys – sunkiai. Tai buvo didžiausias smurto protrūkis per tarptautinius turnyrus nuo 1998 m. pasaulio čempionato Prancūzijoje.
UEFA vykdomasis komitetas paskelbė viešą perspėjimą savo pranešime, kuriame akcentavo "pasibjaurėjimą smurtiniais susirėmimais, vykusiais Marselio mieste".
Rusijos aistruoliai UEFA buvo apkaltinti dėl smurto, rasistinio elgesio ir fejerverkų stadione.
Tiesa, UEFA gali skelbti sankcijas tik dėl incidentų stadionuose, o ne dėl masinių muštynių tarp Rusijos ir Anglijos komandų gerbėjų, kurios kelias valandas prieš rungtynių pradžią vyko Marselio centriniame Senojo Uosto rajone.
Susigadino įvaizdį?
Tiek Didžiosios Britanijos, tiek Rusijos pareigūnai kritikavo sirgalių elgesį.
Vitalijus Mutko, Rusijos sporto ministras, pažymėjo, kad sirgaliai elgėsi netinkamai. Tiesa, pasak jo, rungtynių organizatoriams taip pat tenka dalis kaltės už tai, kad jie nesugebėjo suvaldyti žiūrovų stadione "Stade Velodrome".
"Buvo nederamų šūkių, buvo fejerverkų. Tai, be abejo, yra labai blogai. Kita vertus, tokias rungtynes reikia tinkamai organizuoti; reikia atskirti aistruolius. Nebuvo jokių užtvarų, nieko", – pridūrė jis.
V.Mutko pripažino, kad smurtas tapo smūgiu Rusijos įvaizdžiui prieš šalies organizuojamą 2018-ųjų pasaulio futbolo čempionatą.
"Aišku, kad mes, kaip būsimo Pasaulio čempionato šeimininkai, privalome saugoti savo įvaizdį, o žmonės neturėtų jo gadinti. Tai visų blogiausia", – kalbėjo ministras. Jis pažymėjo, kad UEFA sprendimas ištirti incidentą – teisingas, ir pažadėjo išaiškinti bei nubausti rusų sirgalius, sukėlusius neramumus.
Prancūzijos pareigūnai pažymėjo, kad grupė Rusijos futbolo sirgalių šios savaitės viduryje buvo išsiųsta iš Prancūzijos. Nuogąstauta, kad jie gali sukelti problemų per Europos futbolo čempionato rungtynes.
Gynė chuliganus
Vienas aukšto rango Rusijos futbolo sąjungos (RFS) pareigūnas ir politikas, pagarsėjęs savo nacionalistinėmis pažiūromis, užtarė rusų sirgalius, dalyvavusius muštynėse su Anglijos futbolo rinktinės gerbėjais.
"Nematau nieko baisaus, – aiškino Igoris Lebedevas, RFS vykdomojo komiteto narys ir Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotojas. – Priešingai, šaunuoliai mūsų vaikinai! Tęskite toliau! Ir nesuprantu aš tų politikų ir valdininkų, kurie smerkia mūsų sirgalius. Juos ginti reikia, o kai parvažiuos namo, tada išsiaiškinsime."
I.Lebedevas priklauso Rusijos liberalų demokratų partijai, kurios lyderis Vladimiras Žirinovskis garsėja ne mažiau skambiais pareiškimais.
"Tai, kas įvyko Marselyje ir kituose Prancūzijos miestuose, yra ne aistruolių kaltė, o Prancūzijos policijos negebėjimas organizuoti tokius renginius", – tęsė jis.
Kitame interviu, Life.ru tinklalapyje, I.Lebedeas tvirtino, kad rusus išprovokavo anglų futbolo gerbėjai, ir spėjo kad pats sporto ministras V.Mutko mielai būtų įsitraukęs į tas muštynes. "Aš asmeniškai manau, kad jeigu V.Mutko būtų buvęs su aistruoliais tribūnose ir nebūtų oficialus asmuo, jis taip pat būtų ėjęs muštis su anglų sirgaliais, nes provokacija buvo būtent iš jų pusės", – dėstė savo versiją I.Lebedevas.
Maskvos miesto parlamentaras Maksimas Motinas taip pat užtarė rusų sirgalius.
Televizijai "Dožd" jis sakė Marselyje viską matęs savo akimis ir pabrėžė, kad "rusų sirgaliai nepadarė nieko nusikalstamo nei stadione, nei už jo ribų".
"Anglai – merginos"
Vladimiras iš Maskvos – vienas iš Rusijos sirgalių, dalyvavusių muštynėse su anglais.
Jis dirba viešųjų ryšių vadybininku, yra vedęs ir turi du vaikus. Anot jo, "anglai yra merginos".
Marselyje jis praleido mažiau nei 48 val., tačiau, kaip pasakojo, "matė visus pagrindinius įvykius ir tam tikru mastu juose dalyvavo".
Vladimiro apskaičiavimu, maždaug 150 didžiausių rusų chuliganų buvo nuskridę į Marselį, į Anglijos ir Rusijos rungtynes. Šis "Lokomotiv Moskva" aistruolis pasakojo, kad apie 500–600 šio klubo gerbėjų užsiima chuliganizmu per tokius svarbius renginius kaip Europos čempionatas.
Kalbama, kad iki 15 tūkst. rusų čempionato proga nuvyko į Prancūziją, o Vladimiras sako, kad per tokius renginius ištikimybė klubams pamirštama.
"Nesvarbu, iš kokio miesto atvyksta gerbėjai ar už kokią komandą jie serga. Svarbu tai, kad mes visi esame iš Rusijos. Mes kovosime su anglais", – pažadėjo jis.
Užkietėję rusų aistruoliai savo gaujoms duoda angliškus pavadinimus, tokius kaip "mob" (gauja) ar "crew" (įgula, komanda), bet laiko save nesutaikomais britų sirgalių priešininkais.
"Anglai visada sako, kad yra pagrindiniai futbolo chuliganai. Mes norime parodyti, kad anglai yra merginos", – sakė Vladimiras.
"Daugelis chuliganų nelabai domisi pačiomis rungtynėmis ir jiems nerūpės, jeigu UEFA diskvalifikuos jų rinktinę, – pridūrė jis. – Manau, kad tai sprendimas, kuris niekaip nepaveiks to, ką chuliganai darys toliau. Niekas nesustabdys šių žmonių."
Vladimiras pabrėžė, kad nors anglai per muštynes "naudoja kėdes ir butelius, rusų stilius yra tik kumščiai", nes ginklų naudojimas "sukelia daug nereikalingų sužeidimų".
Sugrįš tik į finalą
Didžiosios Britanijos teisėtvarkos palaikymo per čempionatą vadovas sakė, kad rusų sirgaliai mūšiui pasirengė atsinešdami dantų apsaugus, kovos menų pirštines ir peilius.
Vladimiro nuomone, prancūzų policija per smurto protrūkius buvo ganėtinai pasyvi. Vyras pastebėjo, kad rusų chuliganai labai stengiasi susilieti su minia ir niekada nevilki rinktinės marškinėlių bei nesineša šalies vėliavos.
"Jei pamatai vyruką su Rusijos vėliava ar Rusijos marškinėliais, jis niekada nebus chuliganas, – pažymėjo jis. – Chuliganas turi rengtis taip, kad ištirptų minioje. Aš vilkėjau marškinius, kelnes, avėjau odinius batus."
Jis sakė, kad į Prancūziją grįš tik tuo atveju, jei Rusija žais finale.
Naujausi komentarai