Austrų ekspertas: rusai stengiasi laimėti laiko, bet karinių tikslų neatsisako Pereiti į pagrindinį turinį

Austrų ekspertas: rusai stengiasi laimėti laiko, bet karinių tikslų neatsisako

2025-05-19 15:45
Živilė Aleškaitienė (ELTA)

Rusija neatsisakė savo karinių tikslų Ukrainoje, ir tai aiškiai parodė neseniai Stambule vykusios derybos, naujienų agentūrai „Ukrinform“ sakė Austrijos Teresės karo akademijos karininkų rengimo instituto vadovas pulkininkas Markusas Reisneris.

Austrų ekspertas: rusai stengiasi laimėti laiko, bet karinių tikslų neatsisako
Austrų ekspertas: rusai stengiasi laimėti laiko, bet karinių tikslų neatsisako / Asociatyvi Scanpix nuotr.

„Šios derybos tėra spektaklis. Viskas daroma siekiant laimėti laiko. Tai tapo akivaizdu tą pačią akimirką, kai buvo paviešinta derybų delegacijų sudėtis. Rusija pasiuntė asmenis, turinčius ribotus įgaliojimus, palyginti su Ukrainos atstovais. Be to, rusai paprasčiausiai ignoruoja Ukrainos pusės keliamus klausimus“, – sakė jis.

Tuo pat metu tai, kad Ukraina ir Rusija susitiko Stambule, M. Reisneris vertina kaip teigiamą pokytį. Vis dėlto, pasak jo, norint, kad bet kokios būsimos derybos būtų iš tiesų esminės ir orientuotos į rezultatus, „delegacijos turės būti tinkamai sukomplektuotos“.

„Rusija nori tęsti derybas nuo ten, kur jos nutrūko prieš trejus metus. Rusijos požiūriu, tai reiškia, kad reikia šalinti „pagrindines konflikto priežastis“, t. y.  neleisti Ukrainai tapti NATO nare, išstumti ją iš Europos vertybių bendrijos, neleisti jai kurti modernių ginkluotųjų pajėgų ir priversti atsisakyti dalies savo teritorijos. Tai yra pagrindas, kuriuo remdamasi Rusija nori derėtis. Jie nesiekia paliaubų“, – sakė M. Reisneris.

Austrijos pulkininko teigimu, Rusija ir toliau siekia karinio sprendimo ir, greičiausiai remiasi lėto, nuoseklaus progreso strategija.

„Galima teigti, kad Rusijos kariuomenė lėtai stumiasi į priekį. Tačiau ji dar toli gražu nepasiekė savo pradinių karo tikslų. Rusai stengiasi ištampyti Ukrainos pajėgas per visą fronto liniją. Jų tikslas yra neleisti Ukrainai suformuoti rezervų, kuriuos būtų galima panaudoti kontrpuolimui. Jie daro prielaidą, kad per tokį išsekinimo karą ilgainiui galės įgyti persvarą“, – sakė jis.

M. Reisneris taip pat pabrėžė, kad Rusija šį karą kariauja ne viena.

„Kariaudama prieš Ukrainą Rusija kliaujasi kelių šalių parama. Visi žinome, kokios tai šalys. Pavyzdžiui, gegužės 9-osios parade Maskvoje buvo ryškiai atstovaujama Kinija – tai aiškus paramos ženklas. Bet yra ir kitų: Indija, kuri ir toliau perka žaliavas; Šiaurės Korėja, kuri turėtų būti pripažinta aktyvia karo šalimi, ir, žinoma, Iranas, kuris tiekia įrangą. Yra ir kitų šalių, įvairiais būdais padedančių Rusijai. Ši parama leidžia Rusijai tęsti karą. Štai kodėl aš nuolat pabrėžiu: Rusija kariauja ne viena. Mažų mažiausiai Šiaurės Korėja turi būti atvirai įvardyta karo šalimi – tai turi būti aiškiai suprasta“, – sakė jis.

Jo nuomone, šis tarptautinis palaikymas suteikia Rusijai pasitikėjimo savimi veikti taip, kaip ji veikia – ir tas pasitikėjimas buvo akivaizdus per derybas Stambule.

„Naudodamasi šia parama, Rusija toliau žengia į priekį, nuolat didindama tiek savo karių skaičių, tiek fronte naudojamos įrangos ir ginkluotės kiekį. Jos tempas gal ir lėtas, bet ji vis tiek žengia į priekį. Ukraina turi nutraukti šį procesą ir sukurti tokią situaciją, kai Rusija pagaliau būtų priversta rimtai sėsti prie derybų stalo“, – sakė pulkininkas.

Komentuodamas būsimą 17-ąjį ES sankcijų Rusijai paketą, M. Reisneris pažymėjo, kad naujų ribojamųjų priemonių poveikis bus juntamas tik po kurio laiko – „laiko, kurio Ukraina neturi“.

„17-asis sankcijų paketas bus nukreiptas prieš vadinamąjį Rusijos „šešėlinį laivyną“ – tanklaivius, gabenančius rusišką naftą, iš kurios mes netiesiogiai gauname naudos per tarpininkus. Tačiau šioms priemonėms reikia laiko – savaičių, net mėnesių – gal net metų, kad Rusija būtų parklupdyta. Ukraina neturi tiek laiko. Mūšio lauke Ukraina šiuo metu dalyvauja vilkinimo kovoje, kuria siekiama sulėtinti priešo veržimąsi į priekį. Jai skubiai reikia greitų sprendimų, kurie leistų daryti ilgalaikį spaudimą Rusijai. Tai apima puolamųjų operacijų pradėjimą tinkamomis priemonėmis – ne tik pavienius smūgius kas kelias savaites ar mėnesius, bet koncentruotą poveikį, kažką, kas darytų realų spaudimą rusams“, – sakė Reisneris.

Pasak jo, sankcijos yra ilgalaikė priemonė, o Ukrainai skubiai reikalingi ištekliai ir pajėgumai efektyviam gynybiniam karui vykdyti jau dabar. Siekiant šio tikslo svarbiausia yra nuolatinė ir didelė partnerių parama.

Ukrainos ir Rusijos delegacijos susitiko Stambule gegužės 16 d. Vėliau Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Sybiha pabrėžė, kad pasaulis neturi leisti Rusijai išnaudoti susitikimo kaip preteksto pratęsti savo agresiją.

Daugiau naujienų