„Humanitarinės pagalbos darbuotojai žudomi be precedento dažnai, o jų drąsa ir žmogiškumas pasitinkami kulkomis ir bombomis“, – sakė naujasis Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus pavaduotojas humanitariniams reikalams ir skubios pagalbos koordinatorius Tomas Fletcheris (Tomas Flečeris).
Pasak jo, 2024-ųjų liko dar daugiau kaip mėnuo, tačiau jau „pasiekta niūri riba“ ir viršytas per visus 2023 metus 33 valstybėse žuvusių humanitarinės pagalbos darbuotojų skaičius – 280.
„Šis smurtas yra nesuvokiamas ir pražūtingas pagalbos operacijoms“, – sakė T. Fletcheris.
Jo biuras nurodo, kad nuo 2023 metų spalio 7-osios „Hamas“ atakos per Izraelio ir šios palestiniečių islamistų organizacijos karą Gazos Ruože žuvo 333 pagalbos darbuotojai, daugiausia iš JT agentūros palestiniečiams remti (UNRWA).
„Konflikto valstybės ir šalys privalo apsaugoti humanitarinės pagalbos darbuotojus, palaikyti tarptautinę teisę, bausti kaltininkus ir nutraukti šią nebaudžiamumo erą“, – teigė T. Fletcheris.
Pasak jo biuro, paramos darbuotojus grobė, žalojo, persekiojo ir be priežasties suiminėjo toli gražu ne vienoje valstybėje. Tarp jų yra Afganistanas, Demokratinė Kongo Respublika, Sudanas ir Ukraina.
Dauguma šių žuvusių žmonių yra vietiniai darbuotojai, dirbę su nevyriausybinėmis organizacijomis, JT agentūromis bei Raudonojo Kryžiaus, Raudonojo Pusmėnulio judėjimu, nurodė T. Fletcherio biuras.
„Smurtas prieš humanitarinės pagalbos darbuotojus yra platesnės tendencijos kenkti civiliams konflikto zonose dalis“, – perspėjo biuras.
„Pernai daugiau nei 33 tūkst. civilių mirčių buvo užfiksuotos 14 ginkluotų konfliktų zonų – stulbinantis padidėjimas 72 proc. nuo 2022 metų“, – sakoma pranešime.
JT Saugumo Taryba praeitą gegužę priėmė rezoliuciją, kaip atsaką augančiam smurtui ir grasinimams paramos darbuotojų atžvilgiu.
Dokumente JT vadovas raginamas teikti rekomendacijas – jos turėtų būti pristatytos Tarybos posėdyje kitą savaitę – dėl to, kokių priemonių reiktų imtis siekiant užkirsti kelią tokiems incidentams, kaip atsakyti į juos, kaip užtikrinti didesnę apsaugą humanitarinės pagalbos darbuotojams ir atskaitomybę už pažeidimus.
Naujausi komentarai