47 metų A. Navalnas – garsiausias prezidento Vladimiro Putino kritikas – mirė vasario 16-ąją, praleidęs trejus metus už grotų dėl kaltinimų, kuriuos nepriklausomos teisių gynimo grupės ir Vakarų šalys pasmerkė kaip kerštą už opoziciją Kremliui.
„Aleksejaus kūnas perduotas jo motinai. Ačiū visiems, kurie to reikalavo kartu su mumis“, – socialiniame tinkle „X“ (buvusiame „Twitter“) parašė A. Navalno atstovė spaudai Kira Jarmyš.
Liudmilai Navalnajai nuvykus į Jamalo-Neneco srities Salechardo miestą, kuris yra arčiausiai pataisos kolonijos, kurioje mirė A. Navalnas, Rusijos institucijos visą pastarąją savaitę atsisakė jai perduoti sūnaus kūną.
Penktadienį A. Navalno komanda pranešė, kad pateikė ieškinį dėl palaikų gavimo, ir tvirtino, kad vietos tyrėjai pagrasino palaidoti jį kalėjimo teritorijoje, jei motina nesutiks su „slaptomis“ laidotuvėmis.
Laidotuvės dar neįvyko. Nežinome, ar valdžia įsikiš, kad jos neįvyktų taip, kaip nori šeima ir kaip nusipelnė Aleksejus.
K. Jarmyš sakė, kad laidotuvių planai vis dar neaiškūs.
„Liudmila Ivanovna tebėra Salecharde. Laidotuvės dar neįvyko. Nežinome, ar valdžia įsikiš, kad jos neįvyktų taip, kaip nori šeima ir kaip nusipelnė Aleksejus“, – sakė ji.
A. Navalno komanda anksčiau teigė, kad Kremlius bando užkirsti kelią viešoms laidotuvėms, kurios galėtų virsti paramos A. Navalno judėjimui ir jo opozicijai V. Putinui demonstravimu.
Rusijos vadovas, kuris garsėja tuo, kad niekada viešai netarė A. Navalno vardo, savo garsiausio kritiko mirties iki šiol nėra pakomentavęs.
„Satanizmas“
Rusijos institucijos teigė, kad A. Navalnas, praradęs sąmonę po pasivaikščiojimo pataisos kolonijoje, pramintoje „Poliariniu vilku“, mirė dėl esą natūralių priežasčių.
Tačiau jo komanda sakė, kad tyrėjai vis negrąžina jo kūno ir kelias dienas net neleido jo motinai jo pamatyti, o tai pakurstė kaltinimus, kad valstybė yra „žudikai“, bandantys „paslėpti pėdsakus“.
Peticiją, kurioje raginama perduoti A. Navalno palaikus, pasirašė dešimtys tūkstančių rusų, o dešimtys žinomų Rusijos kultūros veikėjų paskelbė vaizdo pranešimus, kuriuose ragino tai padaryti.
Kiek anksčiau šeštadienį Julija Navalnaja apkaltino V. Putiną „satanizmu“ už tai, kad jis neleidžia grąžinti jos vyro kūno.
„Jūs kankinote jį gyvą, dabar kankinate jį mirusį“, – šeštadienį paskelbtame vaizdo įraše sakė J. Navalnaja, kuri yra pažadėjusi tęsti savo vyro darbą.
„Tai, ką dabar daro Putinas, yra neapykanta. Ne, net ne neapykanta, tai kažkoks satanizmas“, – pridūrė ji.
A. Navalno mirtis, kuri įvyko po trejų metų kalinimo Rusijos kalėjimuose, sukėlė šalies opozicijos ir Vakarų lyderių pasipiktinimą.
Šeštadienį prie bedančiųjų pirštu į Kremlių prisidėjo Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo), davęs suprasti, kad už A. Navalno mirties stovi Rusijos lyderis.
„Putinas dedasi esąs galingas, bet tikrai galingi lyderiai nežudo savo oponentų“, – pareiškė jis per spaudos konferenciją Kyjive per antrąsias Rusijos invazijos metines.
Rusijos policija prie improvizuotų memorialų A. Navalnui atminti per pastarąją savaitę suėmė šimtus gedėtojų.
Putinas dedasi esąs galingas, bet tikrai galingi lyderiai nežudo savo oponentų.
Opozicijos lyderis išgarsėjo vykdydamas kovos su korupcija kampaniją ir šmaikščiuose „YouTube“ vaizdo įrašuose, kurie surinko milijonus peržiūrų, atskleisdamas V. Putino ir jo aplinkos, kaip įtariama, neteisėtai susikrautus turtus.
A. Navalnas taip pat organizuodavo didžiulius protestus prieš Kremlių, kol 2021 metais, kai grįžo į Maskvą iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, buvo suimtas. Dėl apnuodijimo jis kaltino Rusijos valdžią. Pastaroji neigia esanti kaip nors su tuo susijusi.
Iš kalėjimo jis tęsė kampaniją prieš korupciją Rusijoje, tačiau buvo priverstas bejėgiškai stebėti, kaip V. Putinas įsiveržė į Ukrainą, išardė jo organizaciją, įkalino jo bendražygius ir privertė kitus pasitraukti į tremtį.
Naujausi komentarai