Tyrimas buvo pradėtas likus kelioms savaitėms iki spalio 7-osios „Hamas“ išpuolių prieš Izraelį, per Šveicarijos visuomeninę radijo stotį SRF sakė Stefanas Blaettleris (Štefanas Blėtleris), neatskleidęs daugiau detalių.
Vėliau generalinė prokuratūra naujienų agentūrai AFP sakė, kad tyrimas pradėtas „įtariant „Hamas“ finansavimą iš Šveicarijos“.
Manoma, kad tyrimas bus sudėtingas, nes Šveicarija, priešingai nei Europos Sąjunga ar Jungtinės Valstijos, nėra uždraudusi „Hamas“ veiklos.
Tačiau po išpuolio prieš Izraelį vis dažniau pasigirstantys raginimai Šveicarijos vyriausybei imtis veiksmų paskatino ją reaguoti.
Praėjus keturioms dienoms po atakos, vyriausybė pareiškė, kad „mano, jog „Hamas“ turi būti priskirta teroristinėms organizacijoms“.
Po išpuolių sudarytai Artimųjų Rytų darbo grupei pavesta išnagrinėti galimybes islamistų kovotojų grupuotę paskelbti teroristine, nors vyriausybė nenustatė jokių terminų šiam klausimui išspręsti.
Šveicarijos Federalinės Tarybos narys Ignazio Cassisas (Injacijus Kasisas) praėjus dviem dienoms po išpuolio teigė, kad vyriausybė gali uždrausti tik tas organizacijas, kurias uždraudė ir Jungtinės Tautos.
Todėl šiuo metu Šveicarijoje uždraustos tik grupuotės „al Qaeda“ ir „Islamo valstybė“ bei kelios susijusios organizacijos.
Iki šiol visi bandymai uždrausti „Hamas“ judėjimą parlamente buvo nesėkmingi, tačiau žemųjų parlamento rūmų komitetas neseniai pateikė naują pasiūlymą.
Gazos Ruožo palestiniečių islamistų grupuotė „Hamas“ spalio 7 dieną netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelyje žuvo daugiau nei 1,4 tūkst. žmonių, įskaitant civilius.
Izraelis teigia, kad per susirėmimus žuvo apie 1,5 tūkst. „Hamas“ kovotojų, kol jo kariuomenė atgavo užpultos teritorijos kontrolę.
Atsakydama į ataką, žydų valstybė pradėjo bombardavimo kampaniją Gazos Ruože, kur su žeme buvo sulyginti ištisi miestų kvartalai ir iki šiol žuvo 4 385 palestiniečiai, daugiausia civiliai gyventojai, skelbia „Hamas“ kontroliuojama Sveikatos apsaugos ministerija.
„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą; ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.
Gazos Ruože gyvena 2,3 mln. žmonių, tačiau teritorijai Izraelis su Egipto pagalba nuo 2007 metų taiko blokadą – apribojo prekių įvežimą į šią teritoriją ir jų išvežimą iš jos vandeniu, jūra ar oru bei pačių palestiniečių galimybes palikti šią teritoriją, išskyrus kelias dešimtis tūkstančių darbininkų.
Naujausi komentarai