Po D. Trumpo pergalės rinkimuose V. Orbanas Vengrijos sostinėje Budapešte surengė du Europos aukščiausiojo lygio susitikimus. Penktadienį vykstančio 27 Europos Sąjungos (ES) vadovų susitikimo darbotvarkėje karas Ukrainoje – vienas svarbiausių klausimų, daugumai jų manant, kad tolesnis ginklų tiekimas Ukrainai ir finansinė parama yra svarbiausi žemyno saugumo elementai.
Kalbėdamas per visuomeninį radiją V. Orbanas, palaikantis ryšius tiek su D. Trumpu, tiek su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, pakartojo savo seniai išsakytą poziciją, kad nedelsiant turėtų būti paskelbtos paliaubos, ir prognozavo, kad D. Trumpas užbaigs karą.
„Jei 2020-aisiais Jungtinėse Valstijose būtų laimėjęs Donaldas Trumpas, šių dvejų košmariškų metų nebūtų buvę, nebūtų buvę karo, – tvirtino V. Orbanas.– Padėtis fronte akivaizdi, įvyko karinis pralaimėjimas. Amerikiečiai pasitrauks iš šio karo.“
Rusijos pajėgos pastaruoju metu pasiekė nedidelių teritorinių laimėjimų Ukrainos rytuose, nors pozicijos fronto linijose jau kelis mėnesius išlieka gana stabilios.Vis dėl to, artėjant tūkstančio dienų žymai nuo invazijos pradžios, ukrainiečių pajėgos stengiasi sulaikyti Rusijos kariuomenės, kuri yra daug didesnė ir geriau aprūpinta, puolimą.
Vakarų šalių parama yra labai svarbi, kad Ukraina galėtų tęsti brangiai kainuojantį karą. Nuogąstavimai, kad pagalba Ukrainai gali būti nutraukta, dar labiau sustiprėjo D. Trumpui šią savaitę laimėjus prezidento rinkimus. Respublikonas ne kartą pasisakė prieš JAV pagalbą Ukrainai.
Ketvirtadienį Budapešte vykusiame Europos lyderių susitikime Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paprieštaravo D. Trumpo teiginiui, kad Rusijos karą su Ukraina galima užbaigti per vieną dieną, jam ir jo rėmėjams Europoje baiminantis, kad tai reikštų taiką V. Putino sąlygomis, įskaitant teritorijų atidavimą.
„Jei tai įvyks labai greitai, Ukraina patirs nuostolių“, – pažymėjo V. Zelenskis.
V. Orbanas ilgą laiką siekė susilpninti ES paramą Kyjivui ir nuolat blokavo, atidėliojo arba kitaip trukdė bloko pastangoms teikti Ukrainai ginklus ir finansavimą bei taikyti sankcijas Maskvai už invaziją.
Tačiau ES vadovai rado būdų, kaip apeiti kliūtis ir išreikšti savo įsipareigojimą toliau remti Ukrainą, nepaisant to, kas pateks į Baltuosius rūmus.
„Jei nepalaikysime Ukrainos, tai bus neteisingas signalas V. Putinui ir kai kuriems kitiems autoritariniams režimams visame pasaulyje“, – penktadienį atvykęs į viršūnių susitikimą sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis.