2013-ieji turėtų būti paskelbti 1863 metų sukilimo metais.
Tai numatantį Seimo nutarimo projektą įregistravo parlamento pirmininkė Irena Degutienė ir užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
Anot jų, tokiu būdu reikėtų paminėti 1863 metų sukilimo 150-ąsias metines ir jo istorinę bei kultūrinę reikšmę Lietuvai bei kaimyninėms valstybėms.
"Šis sukilimas yra ryškus kelių per šimtmečius kaimynystėje gyvenusių tautų kovos už laisvę ir išsivadavimą iš priespaudos pavyzdys. Jis liudija, jog lietuvių, lenkų ir baltarusių tautos praėjus daugiau kaip pusei šimtmečio po valstybės padalijimo išlaikė tikėjimą Nepriklausomybės idėja ir siekė atkurti prarastą valstybingumą", - aiškinamajame rašte teigia iniciatyvos autoriai.
Anot jų, 1863 metų sukilimas - svarbi Lietuvos europinės istorijos dalis, istorinė ir kultūrinė jungtis su Lenkija ir Baltarusija.
"Šio įvykio reikšmė sovietinės okupacijos metais buvo sumenkinama ir iškraipoma, tad artėjantis jubiliejus suteikia galimybę objektyviai pažvelgti į istoriją, iš naujo įvertinti sukilimo reikšmę to meto politiniame kontekste", - rašoma aiškinamajame rašte.
Taip pat atkreiptas dėmesys, kad 2013 metais Lietuva pirmininkaus Europos Sąjungai, todėl "sukilimo jubiliejaus paminėjimas būtų gera proga išsamiai pristatyti svarbų Lietuvos istorijai įvykį, sudarytų galimybę organizuoti bendrus renginius su kaimyninėmis valstybėmis".
1863-1864 metais Lenkijoje ir Lietuvoje vykusia ginkluota pasipriešinimo kova siekta nacionalinio ir socialinio išsivadavimo iš Rusijos imperijos valdžios. Laisvės kovos vyko Rusijos imperijos okupuotose Lenkijoje ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje bei jų etnografinėse dalyse - Baltarusijoje ir Ukrainoje. Po sukilimo 1864 metais įvestas lietuviškos spaudos draudimas.
Naujausi komentarai