„Aš vis dėlto manau, kad cirkas yra rimtas menas, o tai, kas vyksta šiuo metu skiriant ministrus, tikrai nepakyla iki tokio garbingo meno lygio“, – sako prof. Egidijus Kūris. Jo teigimu, Vyriausybės formavimu užsiima visi, kas netingi, nors, pagal Konstituciją, šiame procese turėtų dalyvauti tik du asmenys – paskirtasis Ministras Pirmininkas ir Prezidentas.
„Jie abu yra atsakingi. Pirmiausiai paskirtasis premjeras turi pateikti ministrų sąrašą. Ne po vieną kandidatą, o visą ministrų sąrašą. Forma, kaip jis tai turėtų daryti, nėra nustatyta, bet manau, kad sąrašas vis dėlto turėtų būti – ir iki šiol būdavo. O dabar premjeras pasiūlo po kelias pavardes, ir tegul Prezidentė išsirenka, kas jai labiausiai patinka. Šitaip neturėtų būti“, – LRT radijo laidoje „LRT Aktualijų studija“ trečiadienį tvirtino E. Kūris.
E. Kūrio teigimu, Prezidentė su premjeru turėjo iš anksto aptarti, kokie bus reikalavimai kandidatams į ministrus. Tuomet Ministras Pirmininkas žinotų, kad rizikuoja pateikdamas kandidatūras, neatitinkančias nustatytų reikalavimų, ir kad Prezidentė gali netvirtinti viso Vyriausybės sąrašo.
E. Kūris pabrėžė, kad jei šalies vadovė atmeta kurį nors kandidatą, tampa labai svarbi jos argumentacija. Jo nuomone, šalies vadovė gali nepatvirtinti kandidatūros, jei kandidatas nėra dalyvavęs politiniame gyvenime ir neturi reikalingos kompetencijos. Taip pat tuo atveju, jei jo reputacija yra abejotina ar suteršta, o interesai – nesuderinami su galimomis pareigomis. „Bet jei nėra rimtų argumentų, arba argumentas yra vien tik tai, kad asmuo priklauso kuriai nors politinei partijai, o ta partija legaliai veikė ir legaliai dalyvavo rinkimuose, surinko daug balsų, tai vien tokio argumento, aš manau, nepakaktų“, – sako E. Kūris.
Laidos pašnekovas neslėpė savo nusivylimo kandidatūrų atrankos procesu. Jo manymu, tai, kad užimti kultūros ministro postą Darbo partija (DP) pateikė tokias kandidatūras kaip aktoriaus Juozo Gaižausko arba Giedriaus Drukteinio, o premjeras, neįvertinęs ir neapsvarstęs G. Drukteinio kandidatūros, nusiuntė ją Prezidentei, rodo neatsakingą požiūrį.
E. Kūrio teigimu, labai svarbu, kad kultūros bendruomenė pasitikėtų ministru, o šis, savo ruožtu, pasižymėtų kompetencija kultūros sferoje. Ne mažiau svarbu ir tai, kad Vyriausybės nariai solidariai atsako už visos Vyriausybės veiklą. Pagal Konstituciją, vieną ministrą gali pavaduoti tik kitas ministras, o kultūros ministras tradiciškai pavaduoja švietimo ir mokslo ministrą. „Įsivaizduokime žmogų su tokiomis kompetencijomis, kaip tų, kurie buvo pasiūlyti, ateinantį vykdyti šitų funkcijų. Tai yra daugiau nei nerimta. Ir tai nėra cirkas. Tai yra kur kas blogiau“, – sako E. Kūris.
Teisininko nuomone, paskirtasis premjeras viešojoje erdvėje per daug komentavo kandidatų atranką: „Kiekvienai pribėgusiai su mikrofonu iš „Kakadu“ komentuoja bet ką (...), o Viktoras Uspaskichas su savo šou apskritai dominuoja visoje viešoje erdvėje, per visas žinias. Tai diskredituoja visą procesą, kuris turėtų būti rimtas ir solidus“.
Naujausi komentarai