Seimas atšaukė nutarimą dėl VRK atstatydinimo Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas atšaukė nutarimą dėl VRK atstatydinimo

2012-12-11 15:25
Seimas atšaukė nutarimą dėl VRK atstatydinimo
Seimas atšaukė nutarimą dėl VRK atstatydinimo / Gedimino Bartuškos nuotr.

Senoji Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) dirbs toliau - Seimas antradienį atšaukė praėjusios kadencijos parlamento priimtą nutarimą nutraukti komisijos įgaliojimus dėl rimtų Seimo rinkimų pažeidimų.

Už nutarimą, kuriuo atšaukiamas ankstesnės kadencijos Seimo sprendimas, balsavo 79 Seimo nariai, prieš buvo 36, šeši parlamentarai susilaikė. Už nutarimą balsavo valdantieji socialdemokratai, „darbiečiai“, „tvarkiečiai“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai, visi kiti išskyrus vieną konservatorių ir vieną „Drąsos kelio“ frakcijos atstovą buvo prieš arba susilaikė.

Pagal praėjusios kadencijos Seimo nutarimą, Zenono Vaigausko vadovaujama VRK būtų netekusi įgaliojimų nuo gruodžio 13 dienos.Nutarimo projektą, kuriuo atšaukiamas ankstesnis Seimo nutarimas dėl VRK įgaliojimų nutraukimo, įregistravo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė, „tvarkiečių“ seniūnas Petras Gražulis bei Seimo pirmasis vicepirmininkas „darbietis“ Vytautas Gapšys.

Valdantieji aiškina, esą atstatydinimas VRK buvo per griežta bausmė.Pasak valdančiųjų atstovų, dalį VRK per Seimo rinkimus padarytų pažeidimų lėmė ir įstatymo spragos, be to, nauja Rinkimų komisija neva nesugebėtų tinkamai pasirengti kovo 3 dieną numatytiems pakartotiniams Seimo nario rinkimams trijose vienmandatėse apygardose.

Prieš nutarimą pasisakęs laikinasis teisingumo ministras liberalas Remigijus Šimašius tvirtino, jog atšaukti ankstesnį sprendimą siūloma nepagrįstai, nes VRK atstatydinimas numatytas įstatyme, esant atitinkamai Konstitucinio Teismo išvadai dėl šiurkščių rinkimų įstatymo pažeidimų.

„Šis nutarimas teikiamas be rimto pagrindo, nes Konstitucinis Teismas (KT) anksčiau yra konstatavęs, kad VRK nepagrįstai nesikišo ir nepadarė tam tikrų sprendimų dėl įvykusių rinkimų, įstatymas aiškiai numato, kad atsiranda teisinės pasekmės, tos pasekmės yra rinkimų komisijos atstatydinimas, ir Seimas buvo visiškai logiškai tą sprendimą priėmęs, nors tikrai negaliu pasakyti, kad atskiri nariai dirbo blogai. Bet komisija kaip visuma nepadarė to, ką galėjo ir turėjo padaryti, tą aiškiai pasakė KT“, - sakė R.Šimašius.

Viena iš nutarimo teikėjų, socialdemokratė I.Šiaulienė tvirtino, jog nauja komisija bus sudaryta po to, kai bus padaryti tam tikri Seimo rinkimų įstatymo pataisymai. Pasak I.Šiaulienės, būtent teisės aktų netobulumai ir nulėmė, kad VRK negalėjo adekvačiai reaguoti į pažeidimus.„(Naujai sudaryta - red.) komisija galėtų tikrai efektyviai veikti, jei Seimo rinkimų įstatymą būtume peržiūrėję, bet įstatymuose nėra pakankamai preciziškai sureguliuota, ir dėl to komisijos veikla ne visuomet galėjo būti efektyvi. Tikrai peržiūrėsim Seimo rinkimų įstatymą, bus formuojama nauja rinkimų komisija“, - kalbėjo I.Šiaulienė.

Kadenciją baigdamas Seimas lapkritį, atsižvelgdamas į Konstitucinio Teismo išvadą, priėmė nutarimą, kuriuo dėl rinkimų pažeidimų nuo gruodžio 13 dienos buvo nutraukęs VRK narių įgaliojimus.Įstatymas numato, kad Seimas Vyriausiosios rinkimų komisijos įgaliojimus nutraukia, jei nustatyti esminiai rinkimų rezultatai yra neteisingi arba komisijos veikla neatitinka rinkimų įstatymų.Konstitucinis Teismas, vertindamas pažeidimus per spalį vykusius Seimo rinkimus, paskelbė, kad VRK nustatant Darbo partijos kandidatų eilę buvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.

Atsižvelgdamas į šią išvadą, Seimas pakoregavo „darbiečių“ rinkimų sąrašą, tačiau tik antru balsavimu.Taip pat Konstitucinis Teismas konstatavo, kad Vyriausioji rinkimų komisija negalėjo tvirtinti galutinių rinkimų rezultatų Biržų-Kupiškio apygardoje ir privalėjo pripažinti juos negaliojančiais. Rinkimus šioje apygardoje remdamasis Konstitucinio Teismo išvada anuliavo Seimas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra