Seimas linkęs atšaukti buvusios kadencijos parlamentarų nutarimą nutraukti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narių įgaliojimus.Antradienį už tokį Seimo nutarimo projektą po pateikimo balsavo 67 parlamentarai, 27 buvo prieš, aštuoni balsuodami susilaikė.
Toliau projektą svarstys parlamento komitetai.Nutarimo projektą pateikusi Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė teigė, kad Konstitucinio Teismo išvada dėl Seimo rinkimų rezultatų ir priekaištų VRK buvo „pervertinta, hiperbolizuota“.
Anot jos, problemos, kurios kilo VRK darbe, susijusios ir su Seimo rinkimų įstatymu.I.Šiaulienė pabrėžė, kad dabartinės sudėties VRK turėtų dirbti iki birželio 1-osios, kol bus parengtas naujos redakcijos Seimo rinkimų įstatymas, o tuomet pagal naują tvarką sudaryta nauja Rinkimų komisija.Socialdemokratė priminė, kad po trijų mėnesių dar įvykti pakartotiniai rinkimai trijose vienmandatėse apygardose.
Dviejose iš jų panaikinti Seimo rinkimų rezultatai, vienoje - mirė ten išrinktas parlamentaras Julius Veselka.
„Iš esmės dėl ko buvo panaikinti rezultatai? Dėl pačių pirminių grandžių nekokybiško, neefektyvaus darbo. Esmė yra ta, senoji karta, kuri tiek metų dirbo komisijose, išėjo, apmokėjimas už darbą yra neadekvatus, kaip teigia patys komisijų nariai, tiek, kiek iš jų reikalaujama atsakomybės, kompetencijos ir gebėjimų, praktiškai nėra žmonių norinčių eiti dirbti“, - kalbėjo I.Šiaulienė ir pabrėžė būtinybę keisti apylinkių ir apygardų komisijų sudarymo tvarką.Laikinasis teisingumo ministras liberalas Remigijus Šimašius paneigė, kad sunku rasti kandidatų į VRK.
„Kai sakoma, kad nėra kandidatų į VRK, manau, kad tai yra nesusipratimas. Man (kaip teisingumo ministrui - BNS) reikia pateikti aštuonis žmones, kandidatų buvo, jeigu neklystu, 28. Jeigu kam trūksta kandidatų, daug dar kvalifikuotų žmonių liko nepateiktų“, - sakė R.Šimašius.
Liberalas Petras Auštrevičius minėtą Seimo nutarimo projektą įvertino kaip norą peržiūrėti rinkimų rezultatus.Konservatorius Valentinas Stundys nutarimo projektą pavadino „reabilitaciniu“.„Ar tikrai tokiu būdu nepasakome, kad tai, kas vyko per šiuos rinkimus ar ankstesnius rinkimus su VRK nieko bendro neturi, tiesiog pažeidimai yra sau, o VRK daro, tai ką ji neva gali daryti arba negali daryti?“ - teiravosi jis.
Nutarimo projektą, kuriuo atšaukiamas ankstesnis Seimo nutarimas dėl Zenono Vaigausko vadovaujamos VRK įgaliojimų nutraukimo, įregistravo socialdemokratų frakcijos seniūnė I.Šiaulienė, „tvarkiečių“ seniūnas Petras Gražulis bei Seimo pirmasis vicepirmininkas „darbietis“ Vytautas Gapšys.
Seimas lapkritį, atsižvelgdamas į Konstitucinio Teismo išvadą, baigdamas kadenciją priėmė nutarimą, kuriuo dėl rinkimų pažeidimų nuo gruodžio 13 dienos nutraukia VRK narių įgaliojimus.Įstatymas numato, kad Seimas Vyriausiosios rinkimų komisijos įgaliojimus nutraukia, jei nustatyti esminiai rinkimų rezultatai yra neteisingi arba komisijos veikla neatitinka rinkimų įstatymų.Konstitucinis Teismas vertindamas pažeidimus per rinkimus paskelbė, kad VRK nustatant Darbo partijos kandidatų eilę buvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.
Atsižvelgdamas į KT išvadą, Seimas pakoregavo „darbiečių“ rinkimų sąrašą, tačiau tik antru balsavimu.Taip pat KT konstatavo, kad Vyriausioji rinkimų komisija negalėjo tvirtinti galutinių rinkimų rezultatų Biržų-Kupiškio apygardoje ir privalėjo pripažinti juos negaliojančiais. Rinkimus šioje apygardoje remdamasis KT išvada anuliavo Seimas.
Naujausi komentarai