Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) prezidentas Seppas Blatteris (Zepas Blateris) ir jo mentorius Joao Havelange'as (Žuaunas Avelanžas) nuo 1974 metų vadovavo pagrindinei futbolo pasaulio institucijai, skirstydami nacionalinių ir regioninių federacijų vadovų postus žmonėms, kurie jiems atsilygindavo lojalumu.
Visa tai gali pasikeisti per ateinančius kelis mėnesius – skandalų persekiojamas S.Blatteris ragina surengti naujus prezidento rinkimus, kurie paveiktų šios organizacijos valdymą ir jos santykius su rėmėjais, transliuotojais, federacijomis, lygomis, klubais, žaidėjais ir jų agentais.
Žemiau pateikiami kai kurie svarbiausi klausimai apie įvykius nuo praeitą savaitę JAV iškeltų kaltinimų aukšto rango FIFA pareigūnams ir tos organizacijos ateitį.
KODĖL BLATTERIS PERSIGALVOJO IR ATSISTATYDINO PRAĖJUS VOS KETURIOMS DIENOMS PO TO, KAI BUVO PERRINKTAS PENKTAI KADENCIJAI?
S.Blatteris aiškina „neturintis viso futbolo pasaulio – aistruolių, žaidėjų, klubų, žmonių, kurie gyvena futbolu, kvėpuoja juo ir myli jį, – mandato“.
Tačiau jis atkakliai atsikirtinėjo į bet kokią kritiką, kai buvo perrinktas penktadienį, FIFA krečiant didžiausiai krizei per šios organizacijos istoriją. Kai buvo suimti keli FIFA vykdomojo komiteto buvę, dabartiniai arba būsimi nariais, S.Blatteris smerkė JAV institucijas ir Britanijos žiniasklaidą dėl nusistatymo prieš federaciją.
S.Blatteris buvo perrinktas praeitą penktadienį 133 balsais prieš 73, įveikęs Jordanijos princą Ali bin al Husseiną (Alį bin Huseiną)?
Pirmosiomis S.Blatterio penktosios kadencijos dienomis nesimatė jokių ženklų, kad korupcijos krizė gali atlėgti.
KOKIOS BAUDŽIAMOJO TYRIMO BAIGTIES GALI TIKĖTIS BLATTERIS?
JAV teisėsauga sako, kad gali būti iškelti papildomi kaltinimai futbolo pareigūnams.
Dienraštis „The New York Times“ ir televizija „ABC News“ pranešė, kad pats S.Blatteris tapo Federalinio tyrimų biuro (FTB) taikiniu.
JAV Teisingumo departamento vieši pareiškimai, kad tyrimas tebevykdomas, „aiškiai rodo, kad jų akiratyje esama kitų žmonių“, sakė Vašingtono teisininkas Edas Wilsonas (Edas Vilsonas), tarptautinių pinigų pervedimų ekspertas.
Amerikos tyrėjų praeitą savaitę paskelbti kaltinimai leido suprasti, kad FIFA laikoma itin korumpuota organizacija ir kad dėmesys bus sutelktas į asmenis, esančius „aukščiau, žemiau ir į šalis“ nuo kaltinamųjų, pabrėžė E.Wilsonas.
Kitas klausimas – ar S.Blatteris žinojo apie 10 mln. dolerių pervedimą, kuris, pasak Jungtinių Valstijų, buvo kyšis Šiaurės bei Centrinės Amerikos ir Karibų asociacijų futbolo konfederacijos (CONCACAF) pareigūnams, siekiant juos įtikinti balsuoti už Pietų Afrikos Respubliką, varžantis dėl teisės surengti 2010 metų Pasaulio futbolo čempionatą. FIFA vadovas sakė nieko nežinojęs apie tuos mokėjimus.
Tikėtina, kad trečiadienį paaiškės daugiau kompromituojančių detalių. Vienas JAV teisėjas leido paskelbti 2013 metais įvykusio teismo posėdžio, per kurį Chuckas Blazeris (Čakas Bleizeris), buvęs CONCACAF generalinis sekretorius ir buvęs FIFA vykdomojo komiteto narys.
AR BLATTERIS BUVO ĮSPĖTAS, KAD FIFA FINANSAMS GRESIA PAVOJUS?
FIFA buvo veikiama didėjančio rėmėjų spaudimo pertvarkyti federacijos valdybą, o kredito kortelių milžinė „Visa“ praeitą savaitę tapo pirmąja, pagrasinusia nutraukti ryšius, jeigu nebus imtasi akivaizdžių reformų.
Pirmadienį taip pat buvo iškelta klausimų Britanijos Bendruomenių rūmuose, ar visuomeninis transliuotojas BBC turėtų mokėti FIFA už pasaulio čempionato transliavimo teises, kai iškilęs klausimas dėl federacijos finansų skaidrumo.
AR BLATTERIO ATSISTATYDINIMAS GALI PAVEIKTI SPRENDIMUS DĖL TOLESNIŲ PASAULIO ČEMPIONATŲ ORGANIZATORIŲ?
Šveicarija atlieka tyrimą dėl 2010 metais vykusio prieštaringai vertinamo konkurso, per kurį teisė surengti 2018 metų pasaulio futbolo čempionatą buvo suteikta Rusijai, 2022-ųjų – Katarui.
Kataro kandidatūra sulaukė daugiausiai kritikos: šis mežytis Persijos įlankos emyratas buvo kaltinamas savo sėkmę užsitikrinęs kyšiais. Kataras tuos kaltinimus ne kartą paneigė, o teisė organizuoti 5 mlrd. dolerių kainuosiantį futbolo renginį galėtų būti atimta tik remiantis itin tvirtais įrodymais.
KADA BUS PASKELBTAS BLATTERIO ĮPĖDINIS?
FIFA audito ir atitikties komiteto pirmininkas Domenico Scala (Domenikas Skala) paskelbė, kad prezidento rinkimai tikriausiai „vyks kažkuriuo metu nuo šių metų gruodžio iki ateinančių metų kovo“, kai bus surengtas neeilinis FIFA suvažiavimas.
KOKIE GALI BŪTI TIKĖTINI KANDIDATAI?
Favoritu laikomas 59 metų Michelis Platini (Mišelis Platini), buvęs Prancūzijos nacionalinės futbolo rinktinės kapitonas ir pagrindinės Europos futbolo valdančiosios institucijos UEFA prezidentas nuo 2007 metų. M.Platini nusprendė per praeitą savaitę vykusius rinkimus nesivaržyti su savo buvusiu sąjungininku S.Blatteriu. Tuo tarpu princas Ali antradienį užsiminė galintis antrąkart mėginti užimti FIFA prezidento postą.
KOKIA FIFA TAPS BE BLATTERIO?
Federacijos vadovavimas futbolo pasauliui galbūt taps atviresnis. D.Scala sakė sieksianti, kad būtų paviešintos kompensacijos prezidentui ir vykdomojo komiteto nariams. Tuo tarpu S.Blatteris paragino apriboti FIFA prezidento kadencijų skaičių.
KOKĮ VAIDMENĮ BLATTERIS ATLIKS SIŪLANT REFORMAS?
Dėl savo atsistatydinimą paskelbusio FIFA vadovo statuso spręs vykdomasis komitetas, kuris tikriausiai nustatys mechanizmus, kaip bus teikiami pasiūlymai, ir tvirtins FIFA nepaprastojo suvažiavimo darbotvarkės punktus.
Naujausi komentarai