Varžybose atsiskleidė ne vienas naujas vardas, tačiau per pusšimtis sportininkų ant tatamio taip ir nežengė, nes jų atstovaujama organizacija sąmoningai iš anksto pasirinko šiurkščiai pažeisti dalyvavimo taisykles.
Lietuvos dziudo federacija (LDF) praėjusį savaitgalį organizavo Lietuvos dziudo jaunių ir jaunučių atvirąjį čempionatą, kuriame 32-ose svorio kategorijose buvo išaiškinti stipriausi savo amžiaus grupės sportininkai. Iš viso turnyre jėgas išbandė 191 dziudo kovotojas. Jų turėjo būti ir daugiau, jei ne keistas akibrokštas, nutikęs dar pirmąją čempionato dieną. Varžybų organizatoriams prieš pat jų startą buvo įteiktas oponuojančios organizacijos NDA raštas dėl šios asociacijos sportininkų dalyvavimo turnyre. Šios asociacijos atstovė pareiškė, kad buvo priimtas sprendimas į Lietuvos dziudo federacijos (LDF) čempionatą vykti be LDF budo pasų (pagrindinio sportininkų tapatybę bei meistriškumą nurodančio dokumento), tad visi atvykę jų sportininkai esą neturi budo paso.
Atkreiptinas dėmesys, jog Lietuvos dziudo federacijos (LDF) budo pasas yra išduodamas visiems sportininkams, nepriklausomai nuo jų atstovaujamo klubo ar organizacijos. Pasas yra vienintelė oficiali identifikavimo priemonė, nurodanti sportininko tapatybę ir patvirtintus DAN-KYU meistriškumo lygius bei kvalifikacijas, patvirtintas LDF DAN-KYU komisijos direktorės parašu ir antspaudu. Sportininkui nepateikus budo paso, nėra galimybės identifikuoti jo DAN-KYU meistriškumo lygio ir kvalifikacijos, todėl kyla įvairių rizikų, pavyzdžiui, didelė traumų tikimybė, kai ant tatamio grumiasi visiškai skirtingų meistriškumo lygių atstovai.
LDF varžybų techninis direktorius Arnas Šikšnius dar sykį priminė NDA atstovams jiems žinomą informaciją, jog 2021 m. Lietuvos jaunių ir jaunučių dziudo čempionato nuostatuose yra aiškiai apibrėžta, kad sportininkas, atvykęs į svėrimą prieš varžybas, su savimi privalo turėti bei pateikti LDF budo pasą, asmens dokumentą su nuotrauką ir svėrimo lapą. Jei dalyvis neturi nurodyto dokumento, jam nėra suteikiama teisė svertis bei dalyvauti varžybose. LDF įstatų 23-asis punktas skelbia: ,,Be Federacijos išduoto ir galiojančio Budo paso dziudo sportininkui draudžiama dalyvauti Federacijos organizuojamuose Lietuvos Respublikos dziudo čempionatuose, pirmenybėse, varžybose bei kitose Federacijos organizuojamuose sportiniuose renginiuose‘‘. Pasak A. Šikšniaus, bet koks nukrypimas nuo šių įstatų būtų traktuojamas kaip šiurkštus pažeidimas.
Įdomu, kad po šių diskusijų paaiškėjo, jog, skirtingai nei tvirtino oponentų atstovai, net 58 sportininkai iš jų asociacijos sąrašo vis dėlto turėjo bei pateikė LDF budo pasą. Tad jiems be jokių kliūčių buvo leista dalyvauti tiek svėrime, tiek pačiose varžybose. Tačiau dar apie 70 potencialių dalyvių to nepadarė.
„Mes organizavome atvirąjį šalies čempionatą, kuriame nuoširdžiai laukėme visų jaunųjų sportininkų bei jų trenerių, nepriklausomai nuo atstovavimo pozicijos ar opozicijos klubams bei sporto centrams. Ir nepaisant visko, šalies čempionatas pavyko, konkurencija, dalyvių skaičius bei jų geografija buvo tikrai gera, buvo išaiškinti visų amžiaus bei svorio grupių nugalėtojai ir prizininkai. Tačiau neramina kitkas. Aš suprantu, kai vadinamosios dziudo opozicijos atstovai kursto aistras suaugusiųjų diskusijose, tačiau niekaip negaliu pateisinti to, kad ambicijos perkeliamos į vaikų pirmenybes, - teigė LDF prezidentas Vigmantas Sinkevičius. - Žinodami čempionato reikalavimus, jie demonstratyviai atsisakė pateikti būtinus sportininkų dokumentus. Taip iš vaikų buvo atimta galimybė sudalyvauti viename svarbiausių sezono startų, o pandeminiu laikotarpiu jų nėra tiek daug. Maža to, nedalyvaudami oficialiame Lietuvos čempionate jie praranda galimybę patekti į savo amžiaus grupių šalies rinktines bei dalyvauti šių metų Europos jaunių čempionate (iki 18 metų) Rygoje. Manau, kad sąmoningai, dėl didesnio aistrų pakurstymo bei konflikto aštrinimo, aukoti jaunųjų talentų sezoną, žaisti jų likimais, yra amoralu. Kyla klausimas: ar šie veikėjai prisiima asmeninę atsakomybę prieš vaikus ir jų tėvus už tokį savo elgesį? Raginu į tai atkreipti dėmesį ir šių sportininkų atstovaujamų klubų vadovus bei trenerius, o ypač sportininkų tėvelius“.
LDF prezidentas teigė sulaukęs signalų iš kai kurių Lietuvos rajonų sporto centrų, jog jaunieji sportininkai, jų tėvai ir netgi rajonų sporto skyrių vadovai yra klaidinami, jog oficialų šalies čempionatą visiškai atstos NDA rengiamos neoficialios pirmenybės, tačiau, anot V. Sinkevičiaus, bet kokie meistriškumo laipsniai ar reitingo taškai atletams ir jų treneriams suteikiami tik oficialiuose čempionatuose. Lygiai taip pat skirstomos ir vietos šalies rinktinėse. Apie tai yra informuotos visos svarbiausios Lietuvos sporto institucijos, įskaitant ir Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją bei Lietuvos tautinį olimpinį komitetą. Šią LDF poziciją, įtvirtintą ir šalies įstatymuose, ne kartą patvirtino ir abi oficialios tarptautinės dziudo federacijos – Tarptautinė dziudo federacija (IJF) ir Europos dziudo sąjunga (EJU).
Naujausi komentarai