Pereiti į pagrindinį turinį

Legendą palydint: D. Beckhamo fenomenas

2013-05-18 16:25
Legendą palydint: D. Beckhamo fenomenas
Legendą palydint: D. Beckhamo fenomenas / Scanpix nuotr.

„Davidas Beckhamas yra daugiau nei futbolo žvaigždė – jis yra socialinis fenomenas“, „Futbolininkas atsisveikina, tačiau prekės ženklas lieka“, D.Beckhamas sukūrė tokį sportininko tipą, kuris anksčiau neegzistavo“, „Pirmasis futbolininkas – prekės ženklų ikona – baigia karjerą“, „Čiao, Beckai, tiksliau, susimatysime netrukus, tik jau ne stadione, kur ir toliau būsi turtingiausiu pasaulio futbolininku, oi, buvusiu futbolininku“ – tokias frazes apie karjeros pabaigą paskelbusį anglų futbolo legendą D.Beckhamą žėrė pasaulio spauda.

Po tokių frazių rodės, jog karjerą baigia pats geriausias visų laikų futbolininkas. Tačiau žibalo į ugnį papilstė buvęs Anglijos rinktinės narys Chrisas Waddle‘as, teigdamas, jog D.Beckhamui vietos nėra net geriausių pastarųjų 40 metų „Premier“ lygos futbolininkų tūkstantuke.

Taip, galbūt jis nepretenduoja į geriausiųjų visų laikų futbolininko titulą. Tuomet kodėl anglas susilaukė tokio pasaulio sporto visuomenės dėmesio? Todėl, kad D.Beckhamas yra laikomas kažkuo daugiau nei tik aukštos klasės futbolininku. Tai, ką jis darė už futbolo aikštės ribų, atnešė jam ne ką mažesnę šlovę.

Per 21-erius karjeros metus futbolo „pop karaliumi“ pramintas D.Beckhamas savo įvaizdį naudojo begalėje skirtingų sferų – reklamavo gaiviuosius gėrimus, buitinę techniką, kvepalus, apatinį trikotažą, futbolo akademijas ir įvairiuose pasaulio kraštuose esančias futbolo lygas, rašo BBC Sports.

Jokiam kitam britų sportininkui nebuvo iškeltas sugrįžimo vakarėlis Los Andželo Modernaus meno muziejuje, kur svečių sąrašą sudarė tokios pasaulinio lygio žvaigždės kaip Tomas Cruisas, Willas Smithas, George‘as Clooney ir Oprah Winfrey. Joks kitas britų atletas negali pasigirti tuo, jog jų vaikų krikštatėviais yra Eltonas Johnas ir Elisabeth Hurley.

Tiesa, jo pasiekimų futbolo aikštėje taip pat negalima nuneigti: 19 didžių trofėjų, iš kurių 10 – lygos čempiono titulai; jis yra vienintelis anglų žaidėjas laimėjęs čempionatus keturiose skirtingose šalyse; jis įmušė įvarčius ar atliko rezultatyvius perdavimus daugiau nei pusėje jo 534 sužaistų profesionalių mačų.

Varžovus D.Beckhamas įveikdavo ne sparta ar fizine jėga, o sumanumu – gudriai juos „išmaudydamas“ savo puikia kamuolio valdymo technika. Jis nebuvo iš tų puolančių futbolininkų, kurių stiprybė – žaidimas galva, tačiau išsiskyrė savo preciziškais baudos smūgiais, kurie visam laikui tapo jo vizitine kortele.

Paulas Scholesas, kuris apie savo karjeros baigimą paskelbė vos keliomis dienomis anksčiau, be abejonės buvo labiau įvairiapusiškas saugas. „Liverpool“ fanai tą patį pasakys apie Steveną Gerrardą, „Chelsea“ aistruoliai – apie Franką Lampardą. Ne išimtis ir tituluotasis Ryanas Giggsas, kuris „Manchester United“ klubui atidavė daugiau savo karjeros metų.

Tačiau apie savo karjeros baigimą paskelbę ar skelbsiantys minėti futbolininkai tiek pasaulinio dėmesio vargu ar sulauks. D.Beckhamas nesukūrė recepto, kaip sportininkui tapti žvaigžde. Tačiau jis ir jo patarėjai, tarp kurių – ir žmona Victoria, be abejonės įdiegė naujų metodų.

D.Beckhamo karjera zenitą veikiausiai pasiekė, kai britas lemiamose atrankos į Pasaulio futbolo čempionatą rungtynėse prieš Graikiją 2001 m. stebuklingu smūgiu 93 minutę iškovojo Anglijos rinktinei bilietą į čempionatą. Už šį didvyrišką mačą BBC jį paskelbė 2001 metų sporto asmenybe.

Kai jo įgūdžiai futbole po truputį pradėjo blėsti, jo komercinis potencialas nevaldomai augo.

D.Beckhamas pasirašė sutartis su „Adidas“, „Pepsi“, „Brylcreem“ ir daugeliu kitų kompanijų, bendradarbiavo su žvaigždžių vadybininku, televizijos prodiuseriu Simonu Fulleriu. Futbolininko demonstruotos šukuosenos pakeitė britų madą. Filmas, kuris pasiskolino jo vardą („Bend it like Beckham“), sukūrė naują frazę pop kultūrai. Net tolimiausiuose pasaulio kampuose – Kambodžoje ar Laose galima būtų aptikti D.Beckhamą vaizduojančių plakatų.

Praėjusiais metais prancūzų futbolo žurnalas D.Beckhamą paskelbė turtingiausiu pasaulio futbolininku. Beje, tik mažiau nei 5 proc. jo pajamų yra uždirbtos iš futbolo.

Alexas Fergusonas yra sakęs, jog D.Beckhamo migracija į mados ir pramogų pasaulį pakenkė jo įgūdžiams aikštėje. Tačiau komercinė jo gyvenimo pusė neabejotinai padėjo jam pratęsti savo futbolininko karjerą bei atnešė pagarbą ir gerą reputaciją.

Kai pirmą kartą atvyko į „United“, jis mandagiai bendravo su žurnalistais, niekada nesidėjo išlepinta arogantiška kylančia futbolo žvaigžde, kuriomis tampa kai kurie jaunieji futbolininkai. Tokį savo įvaizdį jis sugebėjo išlaikyti visą karjeros laiką, net tada, kai jo drabužiai ar šukuosenos apeliavo į kartais juokingą, ekstravagantišką įvaizdį.

O svarbiausia – jis tiesiog mylėjo futbolą.

D.Beckhamo karjera:

1992-2003: Manchester United (394 pasirodymai, 85 įvarčiai)

1994-1995: Preston North End (5 pasirodymai, 2 įvarčiai)

2003-2007: Real Madrid (157 pasirodymai, 19 įvarčių)

2007-2012: Los Angeles Galaxy (118 pasirodymų, 20 įvarčių)

2009-2010: AC Milan (33 pasirodymai, 2 įvarčiai)

2013: Paris St-Germain (13 pasirodymų, be įvarčių)

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų