2013-ieji tradiciškai įamžino tai, kas Lietuvos sporto gyvenime buvo geriausia, ir ligas, kurios jį tebekamuoja. Vis dėlto džiugių, optimistinių įvykių – daugiau nei niūrių.
Dar ne viską laimėjo
Kitus sportinius metus plaukikė Rūta Meilutytė tikriausiai pradės taip pat, kaip ir šiuos – pirmiausia atsiims geriausiam šalies atletui skiriamą "Šaulio" prizą.
Už 2012-ųjų sportinius nuopelnus kaunietė buvo apdovanota "Šauliu" šiemet sausio 9-ąją. Nuo 1994-ųjų rengiamuose rinkimuose Londono olimpiados čempionė R.Meilutytė nukonkuravo penkiakovininkę Laurą Asadauskaitę ir kanojininką Jevgenijų Šukliną.
Vargu ar yra abejojančiųjų, kam ir šį kartą teks "Šaulys". 2013-aisiais Rūta su trofėjais grįžo iš visų varžybų, kuriose dalyvavo, bei iš naujo perrašė rekordų suvestines. Tarp jos iškovotų medalių – pasaulio čempionato auksas ir sidabras, net šeši (4 aukso ir 2 sidabro) planetos jaunių pirmenybių apdovanojimai bei Europos čempionato du aukso ir vienas sidabro medalis.
"Dar ne viską laimėjau. Turiu labai daug tikslų, kuriuos reikia pasiekti", – apie praėjusius metus sakė R.Meilutytė.
Ji – vienintelė lietuvė, paminėta 56-ąjį kartą Lenkijos naujienų agentūros PAP surengtuose geriausių Europos sportininkų rinkimuose, nors svarbiausiose metų varžybose sėkmingai pasirodė daugiau mūsų šalies atletų.
Prasiskolino milijonus
Vasaris ir kovas skaudžiai kirto tituluočiausiam šalies krepšinio klubui Kauno "Žalgiriui", bet jo neparklupdė.
Vasario 8-ąją buvęs savininkas Vladimiras Romanovas viešai pareiškė prasiskolinęs žaidėjams 25 milijonus litų ir paprašė dar 10-ies milijonų iš Kauno miesto savivaldybės.
"Gal jis iš medžio iškritęs?" – tąkart diagnozavo vienas politikas.
Kaip yra iš tikrųjų, paaiškėjo praėjus vos kelioms dienoms po V.Romanovo vizito į savivaldybę: vasario 12-ąją Lietuvos bankas pirmiausia laikinai apribojo Ūkio banko veiklą, po to pripažino jį nemokiu.
Algų kelis mėnesius negaunantys "Žalgirio" krepšininkai prabilo apie galimą boikotą.
"Situacija, kurioje atsidūrėme – gėdinga. Žaidėjus galima suprasti. Jie klausė mano nuomonės, aš sakiau, kad turime garbingai užbaigti sezoną. Dabar toks metas, kai reikia parodyti, kaip mes mylime savo komandą, kad visi esame kartu. Bus didžiulė gėda, jeigu šis klubas išnyks", – kalbėjo žalgiriečius treniravęs Joanas Plaza.
Akmenys po kaklu
Prie V.Romanovo akmens "Žalgirio" biudžetui po kaklu savąjį pridėjo broliai Normundas ir Nauris Maciai.
Kovo 7-ąją pasibaigus Eurolygos "Top 16" etapo rungtynėms Kaune su Madrido "Real", jie prie tarnybinio "Žalgirio" arenos įėjimo užpuolė ispanų klubo lyderį Rudy Fernandezą.
Už tokį, anot Macių, "Lietuvos garbės gynimą" Eurolyga skyrė "Žalgiriui" 25 tūkstančių eurų baudą, o brolius paskelbė šio turnyro persona non grata.
Maciai pažadėjo atlyginti nuostolius, tačiau fondą, kuris turėtų sukaupti reikiamą sumą, pristatė kažkodėl tik rugsėjo mėnesį, kai "Žalgiris" jau buvo sumokėjęs baudą.
Pamokė japonus
Balandį Vilniuje surengtame pasaulio kiokušin karatė čempionate Lietuvos kovotojai iškovojo du aukso, vieną sidabro ir penkis bronzos medalius.
Išskirtinis buvo kauniečio Oresto Proco pasirodymas. Per vieną dieną – keturios dvikovos su pratęsimais ir ne su bet kuo, o su kiokušin karatė grandais japonais. O.Procas išbandymus išlaikė aukščiausiais pažymiais: svorio kategorijos iki 80 kg varžybose jis pirmiausia nokautavo Ikumą Oshitą, po to privertė kapituliuoti Ko Tanigawą, pusfinalyje – Kazufumį Shimamoto, o finale po dviejų pratęsimų – Daikį Kato.
"Japonai visada grumiasi iki paskutinės akimirkos. Iš šalies atrodo, kad jie lyg ir fiziškai silpnesni: liauni, neaukšti, regis, stipriau smūgiuosi – ir neatlaikys. Bet dažniausiai tai – labai apgaulingas įspūdis. Japonijos kovotojai ir galingai atakuoja, ir patikimai ginasi, jų kojos – lyg raumenų spyruoklės, jie daug juda ant tatamio. Netgi veteranai, kuriems jau virš keturiasdešimties. Nežinau, kaip jie treniruojasi, kaip maitinasi, kad visada būna pasiruošę aukščiausiu lygiu. Su jais nepagudrausi, špargalės nepasirašysi", – interviu "Kauno dienai" sakė O.Procas, savo sportinių trofėjų kolekcijoje turintis ir 2012-ųjų Europos čempionato auksą.
Kur skrenda "Žuvėdra"?
Legendinę Marko Twaino sentenciją apie gandus dėl ankstyvos mirties puikiai perfrazavo "Žalgirio" krepšininkai, gegužę per Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionato finalo seriją 4:0 (88:73, 77:71, 72:45, 83:65) sutriuškinę Vilniaus "Lietuvos rytą".
Žalgiriečiai trečius metus iš eilės tapo LKL čempionais.
Klaipėdos "Žuvėdros" ansamblis devintą kartą laimėjo Lotynų Amerikos šokių čempionatą. Jo išvakarėse vienas uostamiesčio kolektyvo vadovų Romaldas Idzelevičius pareiškė, kad po čempionato jis ir jo žmona Skaistė ketina nutraukti darbą su "Žuvėdra".
Vis dėlto patyrę specialistai persigalvojo ir iki gruodžio parengė ansamblį pasaulio čempionatui, kuris įvyko Vokietijoje. Deja, šį kartą klaipėdiečiai net nepateko tarp prizininkų – pirmą kartą po dvidešimties metų pertraukos.
Receptas? Paslaptis!
"Koks jūsų sėkmės receptas?" – šį klausimą nuo 2013-ųjų vasaros pradžios irkluotojos Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė girdėjo jau dešimtis kartų, tačiau argumentuoto atsakymo nei jos, nei treneriai kol kas nepateikė.
"Mes pačios dar nesusivokėme", – viename interviu mėgino paaiškinti M.Valčiukaitė. "Negalėčiau įvardyti sėkmės formulės", – pridūrė D.Vištartaitė.
Vos prasidėjus birželiui, porinę dvivietę irklavusios D.Vištartaitė ir M.Valčiukaitė laimėjo savo debiutinį Europos čempionatą Ispanijoje.
Liepą kaunietė ir vilnietė triumfavo studentų vasaros žaidynėse (universiadoje) Rusijoje, o rugsėjo 1-ąją – ir pasaulio čempionate Pietų Korėjoje.
Skyrybos su skambučiais
"Žalgirio" krepšininkai liepos mėnesį pamatė ne paradinius VTB Vieningosios lygos vadovų veidus.
Gegužę rungtyniavę šio turnyro pusfinalyje ir už atkaklias dvikovas su Krasnodaro "Lokomotiv-Kuban" ekipa sulaukę gausybės komplimentų, Lietuvos čempionai, nuo VTB lygos įkūrimo svariai prisidėję formuojant jos įvaizdį, varžybų lygį bei intrigą, vidurvasarį buvo sumaišyti su žemėmis.
Kai atsinaujinęs "Žalgiris" nusprendė pasitraukti iš VTB lygos, jos prezidentas Sergejus Ivanovas pareiškė: jeigu kauniečiai sugrįš, trejus metus bus kaip kariuomenės eiliniai – negaus jokių premijų.
Generalinis direktorius Andrejus Širokovas buvo atviresnis: "Jie bijo pralaimėti. Toks "Žalgiris" mums nereikalingas. Lygos prestižas be jo nesumenks."
Tai, kad "Žalgirio" pasitraukimas – VTB Vieningosios lygos žingsnis atgal, pripažino žinomi Rusijos krepšinio specialistai.
Po sidabro – skandalas
Po istorinio auksinio Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės meistrų L.Asadauskaitės-Zadneprovskienės ir Justino Kinderio dublio rugpjūtį pasaulio čempionate Taivane, rugsėjį ir spalį visomis įmanomomis spalvomis sužėrėjo Jo Didenybė krepšinis.
Praėjus beveik savaitei po Slovėnijoje, Liublianos "Stožice" arenoje, nugriaudėjusio "EuroBasket" finalo, kurį Jono Kazlausko vadovaujama mūsų šalies vyrų rinktinė netikėtai didoku skirtumu – 66:80 – pralaimėjo prancūzams, krepšinio pasaulį sudrebino "Žalgiris" – jo gretas papildė Šarūnas Jasikevičius.
"Svajoti apie "Žalgirį" pradėjau vaikystėje", – teigė 2000 m. Sidnėjaus olimpiados bronzos medalio laimėtojas, 2003 m. Europos, keturiskart Eurolygos čempionas bei Ispanijos, Izraelio, Graikijos ir Turkijos čempionas.
Gerąsias naujienas užgožė vienas keisčiausių šalies sporto skandalų, praskleidęs uždangą į Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) užkulisius.
Spalio 2-ąją, neva nenorėdamas dalyvauti ambicijų bei intrigų "žaidimuose", atsistatydino LKF prezidentas Arvydas Sabonis. Iš jo pavyzdį perėmė ir J.Kazlauskas. Su kaupu pasiaiškinę televizijų studijose, dienraščiuose bei interneto portaluose, strategai konstatavo, kad pagrindinė problema – LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas.
Spalio 10-ąją M.Balčiūnas į LKF būstinę atnešė atsistatydinimo pareiškimą. Netrukus savąjį atsiėmė A.Sabonis, o J.Kazlauskas sudėjo taškus:
"Nutiko tai, ko siekiau ir dėl ko aš kariavau. Jeigu Arvydas grįžta, aš nematau problemų."
Iš LKF išstumtą M.Balčiūną kitaip įvertino Vusterio (Didžioji Britanija) universitetas – kauniečiui spalio 17-ąją suteiktas Garbės profesoriaus vardas.
"Profesoriaus M.Balčiūno mokslinė, vadybinė ir organizacinė veikla Europos krepšiniui suteikė naujų impulsų, jo vystomi tarptautiniai krepšinio plėtros projektai buvo įvertinti kaip vieni didžiausių ir geriausiai organizuotų krepšinio istorijoje. Mindaugas aktyviai prisidėjo prie to, kad Vusteris tapo vienu iš sparčiausiai augančių Europos krepšinio centrų, jis tapo puikiu Vusterio universiteto ambasadoriumi Europai ir pasauliui", – pabrėžė Vusterio universiteto vadovas profesorius Davidas Greenas.
Strėlės į LTOK
Tai, kad pernai prieš Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidento rinkimus į stovyklas susiskaldžiusi šalies sporto bendruomenė iki šiol nesusivienijo, patvirtino 2013-ųjų finišas.
LTOK prezidentei Dainai Gudzinevičiūtei, lapkritį neįveikusiai rinkimų į Europos olimpinių komitetų (EOC) vykdomąjį komitetą barjero, šventinę nuotaiką gruodį apkartino premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjas, Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) prezidentas Eimantas Skrabulis.
"Užtikrintai galiu teigti, kad tokios netvarkos, kokia yra LTOK, aš iki šiol dar nemačiau niekur kitur", – LLAF svetainėje lengvoji.lt pareiškė E.Skrabulis.
Jo teigimu, D.Gudzinevičiūtės ir jos komandos vadovaujamas LTOK neracionaliai eikvoja biudžeto lėšas, nesirūpina esminėmis sporto problemomis.
"Kertiniais mūsų sporto klausimais LTOK dabar nėra jokios diskusijos. Ten iki šiol gausu senų veikėjų, kurie viską meluoja net žiūrėdami į akis. Jie sąmoningai skleidžia demagogiją ir dezinformaciją, kad sukiršintų ir apkalbėtų kitus, nes gali išlikti savo kėdėse tik pasitelkę intrigas. Olimpinio sporto reikalai pasitraukia į antrą planą, kai pagrindiniu veiklos tikslu tampa noras užsitikrinti pozicijas valdžioje ir likti nenuverčiamu šiltame ir gerai olimpiečių lėšomis aprūpintame poste", – kalbėjo E.Skrabulis.
D.Gudzinevičiūtės atsakymą E.Skrabuliui aplenkė jo interviu paminėtos Dziudo ir Rankinio federacijos.
"Kaltindamas LTOK, E.Skrabulis be mūsų žinios ir sutikimo mini Lietuvos dziudo federaciją. Tokia nuomonė nebuvo derinta nei su manimi, nei su mano kolegomis. Ji neatspindi federacijos pozicijos", – tvirtino Lietuvos dziudo federacijos (LDF) prezidentas Vigmantas Sinkevičius.
"Nepritariu LLAF prezidento E.Skrabulio teiginiams", – pareiškė Lietuvos rankinio federacijos (LRF) prezidentas Antanas Skarbalius, pasigedęs premjero patarėjo, kaip buvusio LTOK vykdomojo komiteto nario, korektiškumo bei argumentų, pagrindžiančių LTOK veiklos kritiką.
Naujausi komentarai