Žiemos regbio šventė – ant smėlio Pereiti į pagrindinį turinį

Žiemos regbio šventė – ant smėlio

2020-02-06 19:00

Nors Lietuvos regbio sostine tituluojami Šiauliai, žiemomis geriausi šalies regbininkai tradiciškai renkasi Vilniuje. Šį šeštadienį sostinės "Smėlio arenoje" įvyks pirmosios oficialios 2020 m. sezono varžybos – Lietuvos žiemos paplūdimio regbio čempionatas.

Neįprasta: Vilniaus "Smėlio arenoje" trečius metus iš eilės rengiamas Lietuvos žiemos paplūdimio regbio čempionatas.
Neįprasta: Vilniaus "Smėlio arenoje" trečius metus iš eilės rengiamas Lietuvos žiemos paplūdimio regbio čempionatas. / S. Čirbos nuotr.

Trečius metus iš eilės rengiamose atvirose šalies pirmenybėse dalyvaus net 15 komandų, o 4 iš jų atstovaus Vilniaus miestui.

2018 m. sausį Vilniuje pirmą kartą surengtose Lietuvos žiemos paplūdimio pirmenybėse dalyvavo 10 komandų, o pernai skaičius išaugo iki 12. Abu kartus neįprastose varžybose triumfavo Šiaulių "Baltrex" ekipa. Atvirojo Lietuvos žiemos paplūdimio čempionato nugalėtojų titulą ji gins ir šiais metais. Nukarūnuoti čempionus kėsinsis principiniai jų varžovai iš Šiaulių, pernykščiai Baltijos Top lygos varžybų nugalėtojai "Vairas-Kalvis", taip pat ir Kauno, Panevėžio, Klaipėdos, Vilniaus, Radviliškio regbio komandos. Čempionate antrą kartą iš eilės dalyvaus ir svečiai iš Baltarusijos – Minsko "Harugva" ekipa.

"Šiais metais varžybose dalyvauja beveik visi Lietuvos vyrų regbio klubai, trūksta tik Marijampolės atstovų. Trys klubai registravo po dvi komandas, turime ir Baltarusijos regbio atstovus. Susidomėjimas šiomis varžybomis kiekvienais metais tik didėja, o tai rodo, kad tokio pobūdžio turnyrų žiemomis mūsų šalies regbininkams tikrai trūksta", – "Vilniaus dienai" sakė Lietuvos regbio federacijos varžybų koordinatorius Justas Vasiliauskas.

Jo teigimu, mintis žiemą surengti regbio čempionatą brendo senokai, tačiau ją įgyvendinti pavyko tik atsiradus tinkamai infrastruktūrai. "Paplūdimio regbis yra gana nauja regbio atmaina, ji tradiciškai aktyviau propaguojama šiltuoju metų laiku. Tiesa, Lietuvoje vasaromis paplūdimio regbio turnyras jau daugiau nei dešimt metų rengiamas per Jūros šventę Smiltynėje. 2017 m. Maskvoje buvo surengtas ir Europos paplūdimio regbio čempionatas. Tačiau Lietuvoje mes susiduriame su problema, kad vasaromis turime daug tradicinio regbio varžybų, tik liepa skirta poilsiui. O žiemomis regbininkai nežaidžia. Didysis regbio sezonas pas mus prasideda gegužę ir baigiasi lapkritį. Nuo gruodžio iki kovo regbininkai ruošiasi naujam sezonui, gerina savo fizines kondicijas sporto klubuose, bėgimo treniruotėse ir panašiai. Norėdama prailginti varžybų kalendorių Lietuvos regbio federacija jau senokai svarstė galimybę ir šaltuoju metų laiku rengti pirmenybes. Bet tam reikėjo atitinkamos erdvės. Paplūdimio regbis žaidžiamas bent 30–40 m ilgio ir 20–30 m pločio aikštėse. Dauguma mūsų šalyje veikiančių uždarų arenų yra skirtos paplūdimio tinkliniui, jos yra ilgos, bet siauros. Ir tik prieš kelerius metus atsidarius "Smėlio arenai" mes atradome tinkamą erdvę paplūdimio regbio varžyboms", – teigė J.Vasiliauskas.

– Kuo įdomus yra paplūdimio regbis? Kokie esminiai skirtumai, lyginant su tradiciniu regbiu?

– Visų pirma skiriasi erdvė ir pagrindas po kojomis. Tradicinis regbis žaidžiamas ant žolės, futbolo aikštėse, tai yra 100 m ilgio ir 70 m pločio aikštynuose. Vilniuje žiemos paplūdimio regbio varžybos vyksta ant smėlio 35 m ilgio ir 23 m pločio aikštėje. Komanda rungtynėms gali registruoti 10 žaidėjų, vienu metu aikštėje būna tik penki. Žaidžiama 5 prieš 5, būna du kėliniai po 5 minutes. Žaidimas labai intensyvus, dinamiškas, mažiau statiškų grumtynių, negali ilgai laikyti varžovo ar blokuoti kamuolio. Regbininkams tenka daug žaisti vienas prieš vieną, tad tos 5 minutės atima labai daug jėgų. Nors keitimų skaičius nėra ribojamas, vis tiek tokiose varžybose labai svarbus yra fizinis žaidėjų pasirengimas. Kitaip sakant, daugiau šansų laimėti turi gerai fiziškai pasirengusi ir individualiai stipri komanda. Taktikos ir strategijos tokiose varžybose lieka antrame plane.

– Šis žiemos regbio čempionatas, kaip ir prieš tai buvę, truks tik vieną dieną. Ar nėra planų šias varžybas išskaidyti į atskirus turus, padaryti ilgesnėmis?

– Šiuo metu svarstome tokią galimybę. Esminė problema ir toliau lieka tinkamų erdvių paplūdimio regbiui trūkumas. Vasarą visos komandos gali rinktis prie jūros ir ten vietos užtenka visiems. Tačiau žiemą turime tik vieną mums tinkamą areną visoje Lietuvoje. Kita vertus, matome, kad susidomėjimas varžybomis yra gan didelis, tad galvojame kitais metais čempionatą rengti bent keliais etapais, nuo gruodžio iki kovo. Tiesa, visos varžybos vyktų "Smėlio arenoje", tad visoms komandoms tektų dažnai važinėti į Vilnių.

Norėdama prailginti varžybų kalendorių Lietuvos regbio federacija jau senokai svarstė galimybę ir šaltuoju metų laiku rengti pirmenybes.

– Kokios apskritai paplūdimio regbio plėtros galimybės?

– Pasaulyje populiariausias yra didysis regbis, Lietuvoje tvirtas pozicijas išsikovojo septyniukių regbis. Tačiau arčiausiai medalių Europos čempionate buvo būtent paplūdimio regbininkai. 2018 m. liepą Maskvoje vyko antrasis Europos paplūdimio regbio čempionatas. Jame debiutavusi Lietuvos paplūdimio regbio rinktinė užėmė ketvirtą vietą. Tad potencialo kilti aukščiau tikrai yra. Jei žiemomis mūsų regbininkai turėtų daugiau praktikos, dažniau žaistų ant smėlio, tikėtina, kad ir paplūdimio regbio rinktinė būtų gerokai stipresnė.

– Ar patiems regbininkams patinka žaisti ant smėlio?

– Tikrai patinka, tai patvirtina ir aktyvi komandų registracija žiemos paplūdimio čempionate. Nors žaidimo ant smėlio specifika šiek tiek kitokia, mažiau erdvės, sunkiau bėgti, bet kamuolys toks pats, pagrindinės taisyklės irgi tokios pačios. O svarbiausia, kad regbininkai turi progą paįvairinti pasirengimo sezonui programą, kuri, tiesą sakant, pas mus yra gan ilga ir monotoniška. Regbio sezonas Lietuvoje yra labai trumpas, realiai jis trunka vos pusmetį. Oficialios regbio varžybos prasideda balandį, vyksta tris etapus trunkantis Lietuvos septyniukių regbio čempionatas. Po jo vyksta Lietuvos regbio federacijos taurės varžybos, rugpjūtį startuoja didžiojo regbio Baltijos Top lygos varžybos ir Lietuvos čempionatas. Spalio pabaigoje čempionatai baigiasi, o lapkritį dažniausiai būna tik kelerios Lietuvos regbio rinktinės rungtynės.

Tad spalį pasibaigus sezonui, varžybų kalendorius būna tuščias iki vasario pabaigos. Tada prasideda šioks toks varžybų atgimimas, vyksta atskiri regbio turnyrai futbolo maniežuose arba ant dirbtinių aikščių. Federacija siekia prailginti sezoną, didinti varžybų skaičių, įtraukti į jas kuo daugiau regbio komandų. Žiemos paplūdimio regbio čempionatas būtų tikrai tinkamas variantas.

– Žiemomis gal paprasčiau būtų rengti ne paplūdimio, o sniego regbio varžybas?

– Jei Lietuvoje būtų sniego, galėtume svarstyti ir tokį variantą. Beje, praėjusių metų gruodį Maskvoje įvyko pirmasis Europos sniego regbio čempionatas. Jis buvo surengtas pagal paplūdimio regbio taisykles, dalyvavo aštuonios komandos. Į šias varžybas buvo kviečiama ir Lietuvos rinktinė, bet kadangi pas mus su sniegu šią žiemą reikalai labai prasti, kvietimo atsisakėme. O šiaip regbis ant sniego nėra jokia naujiena Lietuvos regbininkams. Anksčiau, kai dar nebuvo tiek futbolo maniežų, pirmieji turnyrai vykdavo atvirame ore, ant sniego. Jei gerai pasnigdavo, sniego būdavo ir iki kelių, bet regbio varžyboms tai nekliudydavo.

Vis dėlto, panašu, kad šią žiemą niekam sniege žaisti regbio neteks. Užtat šeštadienį "Smėlio arenoje" bus unikali galimybė vienoje vietoje išvysti visas Lietuvos regbio komandas ir pasveikinti pirmuosius naujo sezono čempionus. Kviečiu visus regbio mėgėjus atvykti ir savo akimis pamatyti, koks įdomus gali būti regbis ant smėlio.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra