Pereiti į pagrindinį turinį

Arbitrų atkirtis klubams: jie nusigręžia nuo savo darbo ir mėto akmenis teisėjams

Arbitrų atkirtis klubams: jie nusigręžia nuo savo darbo ir mėto akmenis teisėjams
Arbitrų atkirtis klubams: jie nusigręžia nuo savo darbo ir mėto akmenis teisėjams / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Lietuvos krepšinio teisėjų lygis nėra toks prastas, kaip jį bando pavaizduoti didžiųjų LKL ekipų treneriai. Taip mano Lietuvos krepšinio federacijos teisėjų asociacijos (LKF TA) viceprezidentas Gintaras Vitkauskas.

Po Karaliaus Mindaugo taurės turnyro finalo Vilniaus „Lietuvos ryto“ treneris Tomas Pačėsas pareiškė, kad Lietuvos arbitrai neteisėjauja aukščiausio lygio rungtynėse.

Kaip pavyzdį jis pateikė skaičius – pirmąjį reitingą tarp teisėjų Lietuvoje turintis Jurgis Laurinavičius šį sezoną teisėjavo dvejose, o Tomas Jasevičius – vos vienose Eurolygos rungtynėse.

„Jie neteisėjauja aukščiausio lygio rungtynėse“, – pareiškė T. Pačėsas.

Priekaištų arbitrams turėjo ir Šarūnas Jasikevičius, ypatingai pykęs dėl teisėjų sprendimų prieš Paulių Jankūną.

Vienas teisėjų asociacijos vadovų, Gintaras Vitkauskas, su tokiais trenerių žodžiais yra linkęs nesutikti. Anot jo, pastaruoju metu komandos per dažnai savo problemas bando suversti ant arbitrų.

„Komandos nusigręžia nuo savo darbo, nuo daromų klaidų, vadybos ir t.t. Nenoriu lįsti į svetimą daržą, bet einama lengviausiu keliu – metamas akmuo į teisėjų daržą. Jeigu kažkas nepasisekė vienai ar kitai pirmaujančiai komandai, iš karto metamas akmuo“, – tinklalapiui „BasketNews.lt“ komentavo G. Vitkauskas.

Jis yra vienas iš septynių FIBA kategoriją turinčių arbitrų Lietuvoje. Du iš jų – J. Laurinavičius ir T. Jasevičius – teisėjauja ULEB organizuojamose varžybose, o kiti penki – G. Vitkauskas, Vilius Mačiulaitis, Artūras Šukys, Mindaugas Večerskis ir Martynas Gudas dirba FIBA organizuojamose varžybose.

Anot G. Vitkausko, teisėjai iš Lietuvos yra gerbiami Europoje, todėl LKL nereikėtų pasiduoti komandų spaudimui ir atkrintamosioms varžyboms kviestis arbitrus iš užsienio.

Visgi su viena trenerio T. Pačėso mintimi Vitkauskas sutinka – uždraudusi teisėjams švilpti VTB Vieningosios lygos varžybose, LKF teisėjų atžvilgiu pjauna šaką, ant kurios pati sėdi.

– Pastaruoju metu teisėjų atžvilgiu pasigirsta vis daugiau kaltinimų. Ar sutinkate su pareiškimais, kad Lietuvos arbitrai neteisėjauja aukščiausio lygio varžybose? – „BasketNews.lt“ paklausė G. Vitkausko.
– Nesutinku su tokiu teiginiu. Jie kaip teisėjavo, taip ir teisėjauja aukštame lygyje. Galbūt T. Jasevičius ir J. Laurinavičius gavo mažiau paskyrimų Eurolygos reguliariajame sezone, bet kad jie vertinami, įrodo gauti naujausi paskyrimai į „Top 16“ rungtynes. T. Jasevičius dabar išskridęs į Belgradą, kur teisėjaus „Crvena Zvezda“ rungtynėms su Stambulo „Anadolu Efes“, o J. Laurinavičius turi paskyrimą „Top 16“ rungtynėms kovo pradžioje. Tai tik įrodo, kad jie turi Eurolygos vadovų pasitikėjimą.

Lygiai taip pat kiti tarptautines kategorijas turintys teisėjai, tarp jų ir aš, teisėjaujame FIBA organizuojamose varžybose. Šis sezonas yra vienas geresnių ne tik man, bet ir V. Mačiulaičiui, A. Šukiui, M. Večerskiui. Gal kiek mažiau tarptautinių varžybų gauna M. Gudas.

Iš savo pavyzdžių galiu pasakyti – teisėjavau vyrų FIBA taurės aštuntfinalio rungtynėms, dabar teisėjausiu moterų Eurolygos ketvirtfinaliui. Tai dar kartą įrodo, kad mano darbas vertinamas labai gerai, nes po reguliaraus sezono pakviečia tik geriausius.

Kitas faktas – V. Mačiulaitis visose FIBA Europos taurės turnyro rungtynėse buvo vyriausiasis teisėjas. Aš toks buvau daugiau nei pusėje rungtynių. Tai įrodo didelį pasitikėjimą, nes vyriausiasiais teisėjais skiria pirmaujančių šalių teisėjus ir tuos, kurių darbo kokybė yra labai gera.

– Kaip jūs ir teisėjai apskritai vertina mintį LKL atkrintamosioms varžyboms kviestis arbitrus iš užsienio?
– Aš, ir manau visi likę LKL teisėjai, tai vertiname neigiamai. Tai rodo, kad lyga arba klubai mumis nepasitiki. Arba paprasčiausiai yra politikuojama. Pralaimėjo „Lietuvos rytas“ – jiems negerai, jie norėtų kitokio teisėjavimo. Pralaimėjo „Žalgiris“ – norėtų ir jie kitokio teisėjavimo. Galiu užtikrinti, kad teisėjaujame sąžiningai ir garbingai, o kad darome klaidų, tai visi jų daro, ir geriausi Eurolygos teisėjai. Visi yra žmonės.

Susidaro toks įspūdis, kad paskutiniu metu nėra kito klausimo diskusijoms, tik teisėjavimas. Komandos nusigręžia nuo savo darbo, nuo daromų klaidų, vadybos ir t.t. Nenoriu lįsti į svetimą daržą, bet einama lengviausia keliu – metamas akmuo į teisėjų daržą. Jeigu kažkas nepasisekė vienai ar kitai pirmaujančiai komandai, iš karto metamas akmuo. O paskui teigti, kad mūsų geriausi teisėjai neteisėjauja svarbiausiose rungtynėse, yra negarbinga.

Kaip pavyzdį galime pasakyti, kad „Lietuvos rytas“ net nepateko į Europos taurės kitą etapą, o mūsų geriausi teisėjai – J. Laurinavičius ir T. Jasevičius – kiekvieną savaitę toliau teisėjauja ULEB Europos taurės ir Eurolygos rungtynėse.

Lygiai taip pat su FIBA Europos taure – aštuntfinalyje yra tik Utenos „Juventus“, o tarp teisėjų darbus tęsiu ir aš, ir V. Mačiulaitis. Vadinasi, komandos eina lengviausiu keliu – kiekvieną nesėkmę bando pateisinti teisėjų darbu. Tai daugiau negu nesąžininga.

– Dar neseniai buvo kalbama, kad kai išėjo stiprių teisėjų – Romualdo Brazausko, Kęstučio Pilipausko, Virginijaus Dovidavičiaus karta, nauja karta taip ir neatėjo. Sutinkate su tuo?
– Nemanyčiau, kad dabar taip yra. Susiformavo jaunesnio amžiaus teisėjų branduolys. Šiuo metu turime 7 tarptautinę kategoriją turinčius teisėjus. Vyriausias iš jų – Mindaugas Večerskis, kuriam 44 metai. Jauniausias – Artūras Šukys, kuriam 31 metai. Plius yra gerų nacionalinės kategorijos teisėjų, vienas iš jų – Gytis Vilius – kitais metais greičiausiai taps tarptautinės kategorijos teisėju. O jam – 28 metai. Gintaras Mačiulis ir Gvidas Gedvilas – kiti du potencialūs kandidatai į tarptautinę kategoriją. Turime 10 lygiaverčių teisėjų branduolį LKL ir matosi, kad mes tą kartą užauginome.

Galiu sutikti, kad kaip nebus tokio žaidėjo kaip Arvydas Sabonis, taip nebus ir tokio teisėjo kaip Romualdas Brazauskas, kuris švilpė keturių olimpinių žaidynių finaluose. Bet mes tikrai turime aukšto lygio teisėjų ir nesutikčiau, kad dabar yra spraga. Spraga buvo, kai Brazauskas, Pilipauskas ir amžiną atilsį Dovidavičius artėjo prie karjerų pabaigos. Gal tuomečiai teisėjų asociacijos vadovai neturėjo strategijos ir negalvojo apie ateitį. Tada, maždaug ketverių metų laikotarpyje, buvo spraga. Bet šiai dienai tikrai su tuo nesutikčiau. Pirmo dešimtuko LKL teisėjai yra tikrai aukšto lygio arbitrai.

– Jeigu palygintume situaciją su kaimynėmis šalimis – Latvija, Lenkija, kokia situacijose tose šalyse su teisėjais?
– Latviai turi 7 tarptautinės kategorijos teisėjus, bet Eurolygoje realiai teisėjauja tik Olegas Latiševas. Dar trys teisėjai dirba Europos taurės varžybose, kiti – FIBA varžybose. Lenkai turi truputį daugiau tokių teisėjų. Jų šalis ir konkurencija tuo pačiu – didesnė. Ir dabartinė jų karta yra labai stipri. Geriausi lenkų teisėjai – Jakubas Zamoiskis ir Piotras Pastusiakas – yra priskiriami prie geriausiųjų netgi Eurolygoje. Kiti teisėjai – Cmikeviczius, Kowalskis gauna mažiau paskyrimų.

– Ar kažkuri Europos šalis diktuoja teisėjų madas?
– Be abejo. Tai vienareikšmiškai Ispanija. Didžioji dauguma jų FIBA licencijas turinčių teisėjų teisėjauja ir Eurolygoje. Jie – savo darbo profesionalai tikrąja to žodžio prasme, nes jų vienintelis darbas yra teisėjavimas. Jie turi socialines garantijas, puikias sąlygas ir dėl atlygio, ir dėl savianalizės, ir dėl pasiruošimo rungtynėms. Jie visapusiškai yra savo darbo profesionalai.

– Kokia situacija Lietuvoje? Ar yra tokių teisėjų, kuriems tai – vienintelis darbas?
– Jurgis Laurinavičius tik teisėjauja. Tomas Jasevičius nuo naujų metų baigė darbą federacijoje ir taip pat yra tik profesionalas. Martynas Gudas taip pat tik teisėjauja. Visi kiti teisėjai turi ir antrus darbus, nes tik iš teisėjavimo išgyventi neįmanoma. Iš Lietuvoje gaunamo užmokesčio nepragyventumei. Čia – ne Ispanija, ne Prancūzija, ne Italija ir ne Graikija ar Turkija.

– Šį sezoną Lietuvos teisėjams draudžiama teisėjauti ir VTB Vieningoje lygoje. Kaip reagavote į šią žinią?
– Tai – protu nesuvokiamas sprendimas, priimtas federacijos vykdomajame posėdyje. Šis sprendimas priimtas vieniems metams ir jis mūsų geriausiems teisėjams draudžia teisėjauti VTB Vieningoje lygoje. „Lietuvos ryto“ vyriausiasis treneris Tomas Pačėsas, kuris pats dirbo Vieningosios lygos sistemoje, labai teisingai pasakė – mes patys nupjovėme šaką, ant kurios sėdime. Netgi tiems mūsų teisėjams, kurie nedirba Eurolygoje, neleidžiame teisėjauti Eurolygos komandoms.

Aš pats įgavau neįkanojamą patirtį ir padariau didelį progresą, kai prieš 4 metus pradėjau teisėjauti Vieningoje lygoje. Kai turi galimybę teisėjauti CSKA, Krasnodaro „Lokomotiv“, Kazanės UNIKS, Maskvos srities „Chimki“… Tai yra Eurolygos komandos. Tai ryški motyvacija ne tik dėl galimybės augti kaip teisėjams, bet ir dėl gero užmokesčio. Kaimyninių šalių teisėjai dabar džiaugiasi – baltarusiai, latviai, estai šypsosi ir draugiškai iš mūsų šaiposi, sakydami, kad mūsų federacija padeda tobulėti kitiems.

Mano nuomone tai yra neteisinga, nes ten teisėjauja ne tik mūsų kaimyninių šalių teisėjai – latviai, estai, suomiai, kviečiami teisėjai iš Balkanų regiono, bet svarbiausia, kad teisėjauja ir Ukrainos teisėjai. Geriausi Ukrainos teisėjai dirba Vieningoje lygoje, kai tarp Rusijos ir Ukrainos vyksta karas. Teisėjauja Gruzijos teisėjai, kuriems tai irgi neįkainojama patirtis. Negalime susieti sporto ir politikos.

– Šnekama, kad dėl konflikto tarp FIBA ir Eurolygos, teisėjams gali būti uždrausta teisėjauti ULEB organizuojamose varžybose. Ar tai realu ir ar dėl to jaučiate spaudimą?
– Kol kas ne, laukiame, kaip viskas klostysis. Man asmeniškai, kadangi esu FIBA pusėje, tai nebūtų sunku pasirinkti. Bet mūsų Eurolygos teisėjams Jasevičiui ir Laurinavičiui bus pasirinkimo kryžkelė. Kol kas jie spaudimo nejaučia, bet laukia, kaip išsirutulios santykiai tarp FIBA ir Eurolygos. Greičiausiai jiems reikės pasirinkti. Jeigu kils karas, reikės rinktis ir, jeigu jie pasiliks Eurolygos pusėje, bus atimta galimybė teisėjauti Europos ir pasaulio čempionatuose, olimpinėse žaidynėse.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų