Praėjusią savaitę apie 140 šalių pasirašė Jungtinių Tautų Minamatos konvenciją dėl gyvsidabrio naudojimo ribojimo, kuria vadovaujantis draudimai bus taikomi kai kurioms lemputėms, baterijoms ir termometrams, taip pat medicinos įrangai. Įsigaliojus šiai tarptautinei sutarčiai taip pat bus draudžiama naudoti gyvsidabrį muilo ir kosmetikos gamyboje. Išimtis pritaikyta tik blakstienų tušui ir kitoms akių makiažo priemonėms.
Saugios alternatyvos gyvsidabriui nėra
Jungtinės Tautos neįtraukė blakstienų tušo į žmonių sveikatai ypač reikšmingos Minamatos (Japonija) gyvsidabrio konvencijos tekstą, nes šios cheminės medžiagos kiekiai naudojami šiuose produktuose yra labai maži, praneša huffingtonpost.com. Be to, pasak Jungtinių Tautų atstovų, šiuo metu neegzistuoja jokia efektyvi ir saugi alternatyva.
Į blakstienų tušą dedamas gyvsidabris veikia kaip konservantas ir naikina bakterijas, todėl produktai lentynose gali išgulėti metus ir vis dar būti tinkami naudojimui. Tačiau natūralios kosmetikos, kaip ir maisto, galiojimo laikas turėtų būti kuo trumpesnis, teigė visažistė Katey Denno. Ji palygino gyvsidabrio ir kitų chemikalų turinčius kosmetikos produktus su maistu, kauptu slėptuvėse (specialus maistas (konservuotas, sausas davinys), kuris skirtas ne įprastam vartojimui, bet ekstremalioms situacijoms. Šaltojo karo metu toks maistas buvo kaupiamas slėptuvėse nuo bombų, - red. past.) – šis negenda ir yra tinkamas vartoti ir po dešimtmečių.
„Environmental Health News“ kalbinta Pasaulinės sveikatos organizacijos Tarptautinės cheminio saugumo programos mokslininkė Joanna Tempowski prieštaravo ir sakė, jog palyginus gyvsidabrio teikiamą naudą ir sukeliamą riziką, šios medžiagos naudojimas tuše ir kitose akių makiažo priemonėse pasiteisina. Pasak jos, pavojus yra minimalus.
Kas svarbiau: gražios blakstienos ar sveikata?
Vis tik ilgų blakstienų mėgėjos turi pasirinkimą: toliau naudoti įprastą, didelę apimtį blakstienoms užtikrinantį tušą, ar rinktis netoksiškas, nors galbūt mažiau patrauklią išvaizdą blakstienoms suteikiančias alternatyvas. Vis tik makiažo specialistai patvirtina, jog produktų, savo sudėtyje neturinčių gyvsidabrio ir parabeno, pasirinkimas yra nedidelis. Be to šios priemonės nėra tokios efektyvios kaip įprasti blakstienų tušai.
Tarptautinė Minamatos gyvsidabrio konvencija įsigalios 2020 metais. Galima tik spėlioti, ar tuomet ši cheminė medžiaga vis dar bus naudojama gaminant tušus. Mokslininkai dar nėra ištyrę, kokį poveikį mažos gyvsidabrio koncentracijos tuše daro žmogaus sveikatai. Todėl kosmetikos gamintojams iki šiol nebuvo reikalo rinkai pasiūlyti naujas, gyvsidabrio neturinčias produktų formules.
Kita vertus, vietoj gyvsidabrio kai kurios didžiosios kompanijos jau dabar naudoja fenoksietanolį, metilisotiazolinoną, parabenus ir formaldehido atpalaiduotojus, kurie taip pat efektyviai naikina bakterijas. Tačiau dauguma šių medžiagų yra taip pat kenksmingos – sukelia vėžį ar gali neigiamai paveikti hormonų balansą.
Gyvsidabrio uždraudimas kosmetikos produktuose (išskyrus tušą) yra tik pirmas žingsnis sprendžiant sveikatai pavojingų cheminių medžiagų naudojimą kosmetikoje.
Naujausi komentarai