Šiuo metu populiariausia kontraceptinė priemonė Lietuvoje yra hormoninės tabletės, sako vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė. „Antroje vietoje lieka prezervatyvai, trečioje – vaginalinės tabletės (žvakutės), ketvirtoje – spiralės. O tarp jaunimo populiariausios ir net madingiausios priemonės yra pleistrai ir žiedai“, – vardija ji.
Gydytoja ginekologė Vaiva Eringytė priduria, kad hormoninės kontraceptinės tabletės buvo sukurtos nevaisingumui gydyti, o vėliau buvo sugalvota jomis slopinti ištekėjusių moterų vaisingumą. „Dabar įvyko konfliktas tarp praeities ir dabarties, nes tabletės buvo sukurtos visai kitiems dalykams, o galų gale šiuo produktu slopinamas jaunų moterų vaisingumas. Tai populiariausias apibendrinimas", – teigia medikė.
Pirmoji kontraceptinė tabletė buvo pristatyta prieš 50 metų. G. Kriščiūnienės teigimu, visus tuos metus didžiausias dėmesys buvo skiriamas šalutiniam kontraceptinių tablečių poveikiui pašalinti. „Ir svorio augimas, ir vėžio rizika moterims didelį nerimą kėlė visą laiką, tad gamintojai vis keitė progestino formą. O dabar netgi gaminamos kontraceptinės tabletės su natūraliu estradioliu, kuris organizme virsta visiškai natūraliu estrogenu. Taip visiškai sumažinama rizika“, – kalba vaistininkė.
Pasak G. Krikščiūnienės, dalis moterų ar net vyrų į vaistinę jau ateina pasitarę su gydytoju ir žinodami, kokių kontraceptinių priemonių nori, todėl atsineša receptą, kartais – tuščią pakuotę.
„Kiti ieško pagalbos vaistinėje. Kad ir keista, bet dažniausiai merginos klausia, ar nepriaugs svorio. Mes jas nuraminame, nes hormoninės tabletės paprastai parduodamos su receptu, ir parenkame vietinio vartojimo priemones, kurios visiškai nerizikingos“, – pastebi vaistininkė.
Taip pat, jos teigimu, klientai teiraujasi apie kontraceptikų patikimumą, kaip pradėti vartoti, į ką atkreipti dėmesį. Be to, į vaistines jauni žmonės ateina poromis ir matyti, kad vyrai ir vaikinai prisiima tikrai didelę atsakomybę. Kita vertus, pabrėžia G. Krikščiūnienė, negalima pamiršti, kad hormoninės kontraceptinės priemonės neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, todėl, jei žmonės turi atsitiktinių, trumpalaikių santykių, reikia nepamiršti ir papildomos priemonės – prezervatyvo.
Gydytoja V. Eiringytė primena, kad ilgalaikės yra tik hormoninės priemonės: tabletės, pleistrai, žiedai, spiralės. O trumpalaikės – prezervatyvai ir spermicidinės priemonės, bet pastarosios per vaisingas dienas vis dėlto yra neefektyvios ir tuo metu jų nepakanka.
Apie hormonines kontraceptines tabletes lig šiol sklando nemažai mitų: sakoma, kad nuo jų storėjama, jos gali sukelti vėžį ir t. t. V. Eringytė teigia, kad šios tabletės žalingą poveikį daro statistiškai nedideliam moterų skaičiui, bet, jei moteris suserga (padidėja cholesterino, cukraus kiekis, lipidai, įvyksta trombozė, insultas ir pan.), tai jos neguodžia. „Hormonines kontraceptines priemones galima vartoti tol, kol atsiranda sveikatos sutrikimų. Vienoms moterims jie išryškėja po penkerių metų, kitoms – po 10 ar 15. Tai priklauso nuo amžiaus ir prigimtinės sveikatos“, – kalba medikė.
Naujausi komentarai