Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip persijungti į atostogų režimą?

2024-05-18 13:00 diena.lt inf.

Nenumaldomai artėjant vasarai, draugų kompanijoje, šeimos rate ir net darbo aplinkoje vis dažniau pasigirsta kalbų apie planuojamas atostogas. Psichologė Ugnė Juodytė sako, kad ne tik darbo, bet ir kokybiško poilsio laikui vertėtų pasiruošti emociškai ir turėti tam tikras taisykles.

Dermė: planuojant atostogas svarbu suprasti kiekvieno šeimos nario asmens prioritetus ir surasti bendrų sprendimų, kurie galėtų maksimaliai atitikti visų lūkesčius. Dermė: planuojant atostogas svarbu suprasti kiekvieno šeimos nario asmens prioritetus ir surasti bendrų sprendimų, kurie galėtų maksimaliai atitikti visų lūkesčius.

Pavyzdžiui, nusiteikti, kad prie darbo reikalų sugrįšite tik po kelionės, užduočių į ją nesivešite, laikinai neseksite darbinio srauto žinučių. Lengva pasakyti, bet ar lengva padaryti?

Svarbu susiplanuoti

Visų pirma, pataria psichologė, svarbu susiplanuoti atostogas. Jos nuomone, planuojant atostogas galima patirti pozityvių išgyvenimų vien galvojant apie tai, kas malonaus laukia.

„Jei atostogauti artimiausiu metu negalėsite, kodėl nepradėjus planuoti rudens ar žiemos atostogų šiltuosiuose kraštuose iš anksto: juk lygiai taip pat galėsite įsijausti ir be skubos planuotis poilsį ar pramogas. Neretai jau mintys apie atostogas – kad ir kada jos laukia – suteikia energijos ir geros nuotaikos“, – įsitikinusi U. Juodytė.

Kalbėdama apie vasaros poilsį psichologė pastebi, kad, nespėjus suplanuoti jo kiek anksčiau, kartais susiduriama su situacija, kai tam tikras nerimas dėl atostogų planų ir darbų rutinos gali pasunkinti emocinį perėjimą į poilsio laiką.

„Rekomenduočiau kurti planus pozityviai, nes niekada nežinome, kas gali nutikti, – visiems galimiems netikėtumams nepasiruošime. Geriausia atsižvelgti į tai, kiek galime kontroliuoti vienus ar kitus dalykus: jei matome, kad apie kažką galime pagalvoti ir imtis realių veiksmų, kurie padėtų išvengti nesklandumų, taip ir padarykime, tačiau jei matome, kad nieko negalėsime pakeisti, geriausia nesukti dėl to sau galvos“, – pataria psichologė.

Pikas: jei visi jau gyvena atostogų nuotaikomis, o jums dar tenka darbuotis, psichologė U. Juodytė rekomenduoja susitelkti į dabartį ir malonias veiklas po darbo, o atostogas planuojančių kolegų kalbas vertinti kaip įkvėpimą savoms. / U. Juodytės asmeninio archyvo nuotr.

Kaip senka motyvacija dirbti

U. Juodytė atkreipia dėmesį, kad kartais prarasti motyvaciją dirbti galima ir tuomet, kai jūsų atostogos suplanuotos vėliau nei kolegų, vis kalbančių apie artėjantį poilsį.

Tokiu atveju psichologė rekomenduoja susitelkti į dabartį ir malonias veiklas po darbo, be to, atostogas planuojančių kolegų kalbas galima vertinti ir kaip įkvėpimą savoms, galbūt pasisemti idėjų.

„Kai senka motyvacija darbe dėl negreitai būsiančių atostogų, rekomenduočiau apie išvyką pasikalbėti su jau atostogavusiais kolegomis: dalijimasis įspūdžiais gali sukurti daug džiugesio akimirkų. Taip pat kviesčiau susitelkti į dabartį ir darbus, kurie tuo metu vyksta, nes nuolatinis galvojimas tik apie ateitį gali kelti nerimą. Dar vienas patarimas – numatyti malonių veiklų po darbo, savaitgaliais, – juk atostogų nuotaiką vasarą lengva susikurti ir dvi dienas per savaitę. Na, o kai kam kaip tik padeda susitelkimas į atostogų planavimą ir diskusijos su artimaisiais, ką pamatyti, aplankyti ar paragauti“, – įžvalgomis dalijasi U. Juodytė.

Neretai jau mintys apie atostogas – kad ir kada jos laukia – suteikia energijos ir geros nuotaikos.

Atsižvelgti į interesus

Atostogaudami draugų ar šeimos kompanijoje, įprastai patiriame daugybę malonių akimirkų, kurios ilgam išlieka atmintyje kaip pozityvios energijos šaltinis. Vis dėlto skirtingi poreikiai dar planuojant kelionę gali pareikalauti tam tikrų kompromisų ir kantrybės derinant planus.

Psichologės teigimu, norint išvengti konfliktų, pirmiausia reikėtų atvirai pasikalbėti su šeimos nariais ar draugais apie jų atostogų lūkesčius ir norus.

„Be abejonės, svarbu suprasti kiekvieno asmens prioritetus. Ieškokite bendrų sprendimų, kurie galėtų maksimaliai atitikti visų lūkesčius. Galbūt vienas kelionės dienas galite skirti vieno šeimos nario norams, o dar kitas – kito. Tiesiog svarbu įtraukti visus šeimos narius ar draugus į atostogų planavimo procesą“, – įsitikinusi U. Juodytė.

Psichologė pažymi, kad ne mažiau svarbu planuojant atostogas su šeima neperdegti: visuomet vertėtų išskirti svarbiausius atostogų elementus ir sutelkti dėmesį į juos – tai padės neapkrauti savęs pernelyg dideliais reikalavimais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų