Pereiti į pagrindinį turinį

Kokybiškų atostogų taisyklė – branginti kiekvieną akimirką

2017-06-27 13:09

Atostogos – visų laukiamos ir kiekvienam būtinos, tačiau tik kokybiškai praleistos jos suteiks naujų jėgų kibti į darbus. Apie tai, nuo ko reikėtų pradėti planuoti poilsį, kalbamės su klinikine psichologe prof. dr. Aiste Diržyte.

Kokybiškų atostogų taisyklė – branginti kiekvieną akimirką
Kokybiškų atostogų taisyklė – branginti kiekvieną akimirką / „Shutterstock“ nuotr.

– Ką daryti, kad atostogos ir jų planavimas neatneštų daugiau streso nei naudos?

– Atostogos yra laikas, kai galime pasirūpinti tuo, kas svarbiausia: kūnu, protu, psichika, mylimaisiais, šeima, sveikata, santykiais. Tai – ryšio su tuo, kas svarbu ir „prašo“ dėmesio, atkūrimo laikas. Taigi pirmiausia išsiaiškinus, kokie jūsų poreikiai, su kuo atkurti ar pagerinti ryšį jums svarbiausia, didėja tikimybė, kad atostogos bus tokios, apie kokias svajojate.

Atostogos – tarsi naktis, kuri skirta poilsiui. Jeigu brangų nakties laiką iššvaistome kalbėdamiesi telefonu ar tikrindami darbinį paštą, nukenčia gyvenimo kokybė.

Jeigu labai pavargo kūnas, svajojame apie išsimiegojimą, išsigulėjimą, arba, priešingai, aktyvų pajudėjimą vaikštant, laipiojant, plaukiojant ar kažką naudingo veikiant lauke, sode. Jeigu daugiau pavargta protiškai, svajojame apie nedrumsčiamą ramybę – kur nors ant ežero kranto, miške, kalnuose, pajūry, toli nuo namų. Jei visus metus kankino nuobodulys, norisi egzotiškų potyrių, kažko stipriai sujaudinančio ir ilgam įsimenančio.

Jeigu nebuvo laiko ar galimybės pabūti su šeima, draugais, artimaisiais, mylimąja ar mylimuoju – norisi atostogas praleisti kartu su jais.

Be to, per atostogas svarbu būti sąmoningam, gyventi „plačiai atmerktomis akimis“, branginti kiekvieną atostogų valandą, būti dėkingam gyvenimui už malonias staigmenas, konstruoti gyvenimo prasmę, mokytis ją įžvelgti, surasti, patirti tame, kas su jumis nutinka.

– Esama konkrečių patarimų, kaip išmokti kokybiškai pailsėti?

– Atostogų metu svarbu sąmoningai apsispręsti pasirūpinti kiekviena atostogų valanda taip, kad ji būtų džiuginanti, prasminga, leidžianti būti savimi. Taigi išsiaiškinus prioritetus reikėtų sąmoningai apsispręsti mėgautis kiekviena atostogų diena. Pradėkite kiekvieną atostogų dieną „Kaip gerai“ praktika – įvardykite mažiausiai keturis dalykus, kurie jums patinka jūsų atostogose. Pavyzdžiui, „Kaip gerai, kad išsimiegojau, kad už lango šviečia saulė, kad tokie skanūs pusryčiai, kad man nieko neskauda...“

Kiekvieną atostogų dieną taip pat užbaikite „Kaip gerai“ praktika – pagalvokite, kas jums tą dieną patiko, kuo gera buvo diena. Be to, rekomenduojama „Kaip gerai“ praktiką taikyti kuo dažniau kartų per dieną, kai tik turite laiko pamąstyti. Galite taikyti šią praktiką pačiame patirčių įkarštyje, tiesiog mintyse ištardami: „Kaip gera gyventi“. Kai įgusite pastebėti gerus dienos įvykius, tegu ir smulkmenas, ir būti dėkingas už tai, kas nutinka, jūsų atostogos savaime taps malonesnės. Ne pačios patirtys ar įspūdžiai yra pozityvūs arba negatyvūs, bet mūsų protas juos tokiais sukuria, todėl reikia išmokti jį paruošti pozityvioms patirtims.

– Ne paslaptis, kad dauguma net ir išvykę į svečią šalį nepaliauja tikrintis darbinį paštą ar atsakinėti į skambučius...

– Jeigu esate tikri, kad skambinantieji ar rašantieji į darbinį paštą jus nori tik nudžiuginti, atsiliepinėkite ir tikrinkite. Bet jeigu per atostogas tvarkote darbinius reikalus, galite sulaukti liūdno rezultato. Įsivaizduokite, kad naktį kažkas nuolat kas valandą skambinėja arba jūs pats kas valandą arba net kas pusvalandį keliatės, kad patikrintumėte elektroninį paštą. Koks bus rezultatas?

Per atostogas svarbu būti sąmoningam, gyventi „plačiai atmerktomis akimis“, branginti kiekvieną atostogų valandą, būti dėkingam gyvenimui už malonias staigmenas, konstruoti gyvenimo prasmę.

Liūdnas: ryte atsikelsite neišsimiegojęs, nepasiilsėjęs, pablogės dėmesio koncentracija, sumažės sprendimų priėmimo kokybė ir darbingumas.

Atostogos – tarsi naktis, kuri skirta poilsiui. Jeigu brangų nakties laiką iššvaistome kalbėdamiesi telefonu ar tikrindami darbinį paštą, nukenčia gyvenimo kokybė – dienos metu sunku susikaupti, gali apimti irzlumas, nerimas, net liūdesys. Lygiai tas pats pasakytina apie atostogas. Jeigu per atostogas neleisite sau pasiilsėti – po atostogų bus sunku susikaupti darbams.


Verta žinoti

Blogiausias atostogų scenarijus, kuris netinka nė vienam žmogui, – pasilikti namie, nepakeisti aplinkos, neturėti aiškaus grafiko, kas bus veikiama. Taip pat negerai atostogas skirti būsto remontui.

Dažniausiai prieš eidami atostogauti žmonės skuba nudirbti daug darbų, todėl savo pirmąją atostogų dieną būna ypač pavargę. Pasistenkite svarbiausius darbus įveikti likus savaitei iki atostogų. Tada pradėkite joms ruoštis. Ypač tai svarbu išvykstant į tolesnę šalį – išvažiuoti reikia geros fizinės būklės, su nenusilpnintu imunitetu. Be to, grįžus būtų gerai 2–3 dienas turėti galimybę pabūti namuose – adaptuotis, išsimiegoti, susitvarkyti.

Jei gyvenime trūksta ko nors naujo, netingėkite leistis į išskirtinę kelionę ar nuvykti į edukacinę stovyklą, kur galima išmokti visiškai naujų dalykų. Pasirinkimas įvairus – organizuojamos ir meditacinės, šokių bei kitos stovyklos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų