Pereiti į pagrindinį turinį

Energiniai gėrimai – grėsmė jauniems

2013-09-24 14:09
Shutterstock nuotr.

Populiarėjantis energinių gėrimų vartojimas – nauja jaunimo mada. Specialistai įspėja, kad patraukliai pateikiami gėrimai dėl jų sudėtyje esančių medžiagų gali sukelti neigiamų pasekmių vaikų ir paauglių sveikatai.

Patrauklūs jauniems

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Mitybos skyriaus vedėjos pavaduotoja Evelina Venckevič informavo, kad energinius gėrimus dažniausiai vartoja paaugliai arba jauni žmonės.

Maždaug 65 proc. energinių gėrimų vartotojų yra 13 – 35 metų amžiaus, iš jų – 65 proc. vyrai. Dažniausia tai moksleiviai ir studentai, energinius gėrimus vartojantys egzaminų metu, bei daug dirbantys jauni miestiečiai, kurie savaitgaliais mėgaujasi energinių gėrimų ir alkoholio kokteiliais.

Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) apklausos duomenys parodė, kad 12 proc. paauglių šiuos gėrimus geria nuolat, vidutiniškai po 7 litrus per mėnesį. Beveik 18 proc. apklaustų vaikų (3–10 m.) buvo vartoję energinius gėrimus, tarp jų – 16 proc. juos geria nuolat, vidutiniškai suvartodami apie litrą per savaitę – beveik 4 litrus per mėnesį.

„Tai tikrai nemažas kiekis. Šie skaičiai ir pastebimos tendencijos kelia grėsmę, todėl būtina šviesti visuomenę, jog energinių gėrimų vartojimas bent tarp jaunimo nebūtų toks populiarus“, – sakė E.Venckevič.

Reaguoja jautriau

Dėl poveikio centrinei nervų sistemai kofeinas yra bene reikšmingiausia energinių gėrimų sudedamoji dalis. Kaip teigia E.Venckevič, kofeinas nėra ta maistinė medžiaga, kuri rekomenduojama vaikų ir paauglių kasdieninei mitybai.

„Reikėtų nepamiršti fakto, kad jauno žmogaus fiziologinės savybės skiriasi nuo suaugusiųjų, todėl į kofeino dozes jis reaguoja jautriau. Kofeinas neigiamai veikia kalcio išteklius organizme, o augančiam vaikui tai gali pakenkti kaulų vystymuisi. Jis taip pat sutrikdo miego ciklą. Su kofeinu siejamas ir didesnis saldžių gėrimų bei maisto produktų vartojimas, ateityje galintis padidinti antsvorio grėsmę ar gadinti dantis“, – kalbėjo E.Venckevič.

Pasak jos, kofeinas vaikams gali sukelti nuotaikų kaitą, dirglumą, nerimą, o vartojant dideliais kiekiais didina kraujospūdį. Pasaulyje yra registruoti keli atvejai, kai dėl kavos gėrimų vartojimo buvo nustatytos rimtos pasekmės vaikų sveikatai.

Mokslinėje literatūroje pabrėžiama, kad būtina yra kontroliuoti kofeino vartojimą tarp vaikų. Kanadoje parengtose rekomendacijose nurodoma, kad vaikų iki 12 metų per dieną suvartojamas kofeino kiekis neturi viršyti 2,5 mg/kilogramui kūno masės.

Būtina riboti

Lietuvoje energiniai gėrimai parduotuvių lentynose dažnai sudedami šalia kitų gaiviųjų gėrimų ir tai turi įtakos, kad vartotojai juos rinktųsi kaip įprastus gaiviuosius gėrimus. Specialistų nuomone, energinių gėrimų atskyrimas nuo kitų gėrimų prekybos centruose galėtų tapti viena iš prevencinių priemonių.

Energinių gėrimų sudėtis skiriasi nuo įprastų gaiviųjų gėrimų, nes turi tonizuojamųjų medžiagų. Energinių gėrimų išvaizda ir reklama yra patraukli ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams, jaunimui, o tai skatina vis didėjantį energinių gėrimų vartojimą.

„Praktika kitose Europos šalyje rodo, kad kovoti su energinių gėrimų vartojimu galima įvairiai. Svarbi ir informacijos sklaida. O ypatingą dėmesį reikėtų skirti pačiai pažeidžiamiausiai grupei – vaikams ir paaugliams. Energinių gėrimų pardavimas gali būti draudžiamas asmenims iki 18 metų, ribojama reklama žiniasklaidoje. Pavyzdžiui, Kanadoje ant energinių gėrimų pakuočių pateikiama informacija apie rekomenduojamus suvartoti kiekius per parą bei patarimai gėrimo nemaišyti su alkoholiu. Norvegijoje šie gėrimai parduodami tik vaistinėse“, – kalbėjo skyriaus vedėjos pavaduotoja.

Pasak jos, pasaulyje sparčiai populiarėja iniciatyvos riboti energinių gėrimų pardavimą. Lietuvoje taip pat pastebimas susirūpinimas dėl energinių gėrimų populiarumo tarp vaikų ir paauglių.

Rekomendacijos

Vaikai ir paaugliai energinius gėrimus turėtų vartoti labai atsakingai, nes juose esančios tonizuojančios medžiagos gali kelti pavojų jų sveikatai.

Vertėtų gerti vandenį, o ne energinius ar kitus saldžius gėrimus.

Kad vaikas nesijaustų pavargęs ar apsnūdęs, reikia pasirūpinti jo mityba ir poilsiu.

Jeigu vaikas mokykloje jaučiasi pavargęs, vietoj energinio gėrimo turėtų rinktis sveikatai palankesnius, daug energijos turinčius užkandžius, pavyzdžiui, riešutus ar džiovintus vaisius. Fizinis aktyvumas padės atsipalaiduoti ir sumažinti stresą.

Perkant energinius gėrimus reikėtų rinktis mažesnę pakuotę, taip bus suvartota mažiau kofeino ir kitų tonizuojančių medžiagų.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto inf.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų