Ką žmogui, turinčiam priklausomybę nuo alkoholio ir norinčiam mesti gerti, gali pasiūlyti Lietuvos tradicinė medicina? Po ilgo laukimo eilėje jis turi galimybę patekti pas psichiatrą, gauti oficialią diagnozę, raminamuosius vaistus arba antidepresantus, o vėliau būti nukreiptas pas psichologus, į Minesotos programą arba anoniminių alkoholikų susirinkimus. Susirinkimuose žmogui valandą, keturias savaites arba net ištisus metus aiškina, kad reikia kovoti su alkoholiu, bet hipnoterapeutas mano, kad tai nėra efektyvus būdas kovoti su priklausmybėmis.
Kodėl tradiciniai būdai dažniausiai būna neveiksmingi?
Svarbiausias faktorius – tai yra sakoma sąmoningam žmogui. Visi mes esame sąmoningi ir puikiai žinome apie alkoholio ir narkotikų žalą. Priklausomybę turintys, be abejo, irgi žino apie svaigalų žalą. Kai jiems aiškina apie tai, kad jie gali prarasti sveikatą, šeimą, darbą, jie jau tai ir taip žino, nes, greičiausiai, patyrė savo kailiu. Šioje situacijoje dažnai pamirštamas svarbiausias momentas – priežastis, dėl ko žmogus geria.
Hipnoterapeutas primena, kad mes visi turime sąmonę ir pasąmonę. Mūsų sąmonė yra mūsų stiprioji pusė – tai yra mūsų ryžtas, valia, pasitikėjimas savimi – viskas, kas yra teisinga ir reikalinga. Už ką mes mylime savo vaikus? Meilė besąlyginė. Kodėl mes puošiame eglutę, dažome kiaušinius, lankome kapus per Vėlines? Nes taip darė mūsų protėviai, tai yra mūsų tradicijos ir mes jas tęsiame nesusimąstydami, kodėl tai yra gerai ir reikalinga. Taip veikia mūsų sąmonė. Taip pat mes žinome, kas yra blogai: rūkymas, alkoholis, kava tuščiu skrandžiu. Žmonės, kurie turi priklausomybes, patys gali duoti aplinkiniams daug patarimų, kaip reikia sveikai gyventi. Sergejus palygina, kad jeigu pas jį ateitų žmogus ir paklaustų kaip numesti svorio, jis jam galėtų papasakoti apie sportą, sveiką mitybą, bet kodėl jis pats turi „pilvą“ ir sveria 105 kg? Atsakymas paprastas – teorija yra teorija. Sąmonė nieko nekeičia, o visos problemos glūdi pasąmonėje.
Praeina savaitė ir vidinis balsas lyg velniukas, sėdintis ant peties, sako: „Išgeriam“. Tas balsas yra pasąmonė – visos mūsų emocijos. Dažniausiai žmonės vadovaujasi emocijomis.
Pasąmonė – mūsų emocijos ir vidinis balsas
Žmogus atsikelia pagiringas ir sąmoningai sau sako: „Viskas, aš nenoriu daugiau gerti, nenoriu prarasti šeimos, aš daugiau negeriu“. Sąmoningas stiprus sprendimas. Praeina savaitė ir vidinis balsas lyg velniukas, sėdintis ant peties, sako: „Išgeriam“. Tas balsas yra pasąmonė – visos mūsų emocijos. Dažniausiai žmonės vadovaujasi emocijomis. Todėl vidinis balsas, siūlantis ir vėl išgerti, laimi. Išgerti yra įdomiau nes tai yra emocija, o negerti – sausas racionalus sprendimas, neįdomus ir nepatrauklus. Kai žmogus išgeria, sąmoningumas dingsta, visi pažadai ir kaltės jausmas – irgi. Hipnoterapeutas teigia, kad daugelis jo klientų, kai yra blaivūs, būna nuostabūs šeimos žmonės, bet išgėrus gali pradėti vartoti narkotikus. Kai jų blaivių klausia, ar norite narkotikų, atsako neigiamai, bet kai užgeria ir „įeina“ į pasąmonės būseną, tai vėl atsiranda narkotikai ir išdavystės.
Kaip veikia hipnoterapija?
Euforija po alkoholio pavartojimo tęsiasi apie dvi tris valandas, vėliau ateina emocinis bukumas, tada atminties praradimas, pykčio priepuoliai arba ašaros. Visos problemos, susijusios su priklausomybėmis yra pasąmonėje, todėl S. Gorškovo darbo principas yra darbas su žmogaus pasąmone. Per tam tikrus įrankius jis panardina žmogų į tam tikrą transo būseną ir per jo gerus prisiminimus, kuriuos jis išsiaiškina prieš kodavimą, tam tikrus gyvenimo momentus, dažniausiai vaikystės, jis kliento smegenyse blokuoja norą vartoti alkoholį. Jis savo darbe mato, kaip žmogaus smegenys gali užsiblokuoti per keletą sekundžių. Pavyzdžiui, jei vaikui įkanda šuo – pats įvykis trunka kelias sekundes – smegenys užsiblokuoja, ir žmogus gali visą gyvenimą bijoti šunų. Hipnoterapeutas prisimena, kaip pats vaikystėje šokinėjo su draugais per garažų stogus, vienas draugas nulipo ir patraukė kopėčias, o kitas pastūmė Sergejų, kuris nukrito iš gana didelio aukščio. Smegenyse įvyko blokas – nuo to laiko jis bijo aukščio. Kai reikia namuose pakeisti lemputę, jis lipa po vieną laiptelį – vienas, du trys, nors puikiausiai suvokia, kad kopėčios nenukris, bet negali lipti toliau, smegenys užsiblokavo.
Norint užblokuoti žmogaus smegenis, reikia tam tikro šoko – emocijos, kuri gali būti tiek teigiama, tiek neigiama.
Sveikimas per šoko būseną
Norint užblokuoti žmogaus smegenis, reikia tam tikro šoko – emocijos, kuri gali būti tiek teigiama, tiek neigiama. Hipnoterapeutas pateikia gana vaizdingą psichokodavimo pavyzdį. Ateina klientas ir sako, kad turi didelę problemą dėl besaikio valgymo, kad gali kievieną dieną suvalgyti, pavyzdžiui, labai daug kebabų. Tai, aišku, kerta per finansus, kamuoja viršsvoris, skrandžio bėdos. Prašo užkoduoti jį nuo kebabų valgymo.
Hipnoterapeutas jam sako: „Be problemų, užkoduosiu, bet prieš atsisveikinant su savo priklausomybe aš noriu pavaišinti jus skaniausiu kebabu visame pasaulyje. Jį galima nupirkti šalia mūsų ofiso“. Klientas netiki, bet sutinka paeksperimentuoti. Sergejus nueina ir atneša du kebabus, paduoda vieną iš jų klientui ir sako, jog jei čia bus skaniausias pasaulyje kebabas, klientas turės primokėti, kad sužinotų, kur tokių galima nusipirkti. Žmogus pradeda valgyti ir sako, kad čia tikrai skaniausias jo valgytas kebabas – vidus traškus, padažas švelnus, skonis nuostabus. Jis jau pasiruošęs duoti pinigų, bet hipnoterapeutas prašo palaukti, kol pats suvalgys savo porciją. Išvyniojęs savo kebabą, mato ir klientui rodo, kad jis pilnas musių lervų ir tarakonų.
Klientas įdėmiai pasižiūri į savo rankose laikomą kebabą ir taip pat mato lervas bei tarakonus. Jis pradeda suprasti, kodėl buvo toks traškus vidus – traškėjo tarakonai, o švelnus padažas iš tikrųjų buvo musės lervos. Po poros sekundžių smegenys užsiblokuoja, greičiausiai, kad porą metų, o gal ir visą gyvenimą, kebabų šis klientas daugiau valgyti nenorės. Ir nesvarbu, kad prieš tai žmogus visą gyvenimą juos mėgo, smegenys prisimena paskutinį skonį, o būtent paskutinis skonis iššaukė bloką. Ir nors žmogus supranta, kad čia – ne kavinės kaltė, o būtent Sergejus įkišo jam tokį sugadintą maistą, jo smegenys ir skonio receptoriai užsiblokavo.
Pasak specialisto, svarbu yra įvesti žmogų į šoko būseną. Būtent tokių technikų dėka hipnoterapeutas atlieka alkoholio kodavimą ir išlaisvina žmones iš priklausomybių liūno bei padeda gyventi blaiviai ir laimingai.
Kontaktai:
Hipnoterapeutas Sergejus Gorškovas. Asmeninio archyvo nuotr.
Psichoterapijos centras „Sielos Veidrodis“
https://www.alkoholio-kodavimas.lt
24/7 telefonas: +37063311193

Naujausi komentarai