Ydos
Pilnapadžiais gimstama retai
Parinkdami tinkamą avalynę daugiau rūpinamės savo vaikų pėdutėmis, kad jos būtų sveikos ir nedeformuotos. Suaugusieji, manydami, kad užaugo sveiki, nebekreipia dėmesio į avalynės kokybę, jos pritaikymą darbui, ypač kai stovėti tenka visą dieną. Dėl to neretai suaugusiems išsivysto pilnapadystė, kurią, pasak Klaipėdos pirminės sveikatos centro Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus medikų, gydyti yra daug sunkiau nei vaikystėje.
Kalti raumenys
Pilnapadystė yra viena dažniausiai pasitaikančių atramos ir judėjimo aparato deformacijų. Ji atsiranda nusileidus arba išnykus pėdos skliautams. Kartu dažniausiai iškrypsta ir kulnikaulis bei priekinė pėdos dalis. Dėl pilnapadiškumo atsiranda ydinga laikysena, iškrypsta stuburas, kartu atsiranda ir problemų dėl regėjimo.
Pilnapadystė gali būti įgimta ir įgyta. Įgimta pilnapadystė gana reta. Ji gali būti paveldėta iš tėvų.
Įgyta pilnapadystė kartais išsivysto po įvairių persirgtų ligų, pavyzdžiui, rachito, poliomielito, po buvusių traumų ir kt. Rachitinė pilnapadystė atsiranda suminkštėjus pėdos kaulams ir sumažėjus raumenų bei raiščių tonusui. Paralitinė pilnapadystė būna dėl apatinių galūnių raumenų paralyžiaus. Trauminė pilnapadystė išsivysto po pėdos kaulų lūžių, plyšus raiščiams bei raumenims ir kt. Tačiau dažniausiai pasitaiko statine pilnapadystė.
Pagrindinė jos priežastis – pėdos raumenų ir raiščių silpnumas. Tokia plokščia pėda sukelia žmogaus statikos bei dinamikos sutrikimus.
Susergama darbe
Nustatyta, jog pilnapadystė išsivysto ne tik silpnesniems vaikams, bet ir žmonėms, kurie sunkiai dirba, daug sveria, ilgai stovi, perkrauna darbo metu raumenis ir raiščius (pavyzdžiui, pardavėjai, kirpėjai, dantų gydytojai ir kt.).
Pėda perkraunama ir nuvargsta ne tiktai nuo ilgo stovėjimo. Neracionali ir netinkama avalynė taip pat dažnai sukelia pilnapadystę. Turkiška, kiniška avalynė, pardavinėjama turguose, graži ir pigi. Tačiau ji minkšta. Pėdų skliautas, neturėdamas apačioje kietos atramos, kūno svorio veikiamas ilgainiui ima leistis žemyn – išsivysto pilnapadystė.
Aukštakulniai žaloja
Moterims, dėvinčioms aukštakulnius batelius, ypač dažnai aptinkama skersinė pilnapadystė. Tokia avalynė skatina kauliukų formavimąsi, nes priekinė pėdos dalis išlaiko visą žmogaus svorį. Jeigu trylikos keturiolikos metų mergaitės pradeda nešioti aukštakulnius, tai iš karto gniuždo pėdą. Retas atvejis, kad dėl to neišlįstų kauliukai. Kartais jie pasirodo tuoj pat, kartais praėjus kuriam laikui.
Greitai pavargstama
Ligonių nusiskundimai dėl pilnapadystės būna įvairūs. Dažnai skundžiamasi greitu kojų nuovargiu, atsirandančiu po palyginti nedidelio krūvio arba į dienos pabaigą. Kai kada skauda kojas, ypač pėdas, ilgiau pastovėjus ar pavaikščiojus. Būna ir stiprūs skausmai, dėl kurių ligonis negali nei stovėti, nei vaikščioti. Beveik visuomet skausmas susijęs su stovėjimu ar vaikščiojimu, o ramybės būsenoje, tai yra gulint ar sėdint, paprastai išnyksta. Kai kuriais atvejais dėl pilnapadystės sutrinka ir laikysena. Pilnapadystė, ypač kai ji paliečia vieną galūnę, gali sukelti stuburo iškrypimą.
Pasitaiko ir tokių pilnapadystės atvejų, kai žmogus jokio skausmo nejaučia ir niekuo nesiskundžia. Tai būna tada, kai ta yda vystosi lėtai, nepastebimai. Tačiau ilgainiui, ypač senatvėje, tokios deformuotos pėdos sukelia nemažų kančių ir apsunkina gyvenimą.
Gydyti vaikystėje
Kaip jau buvo minėta, pilnapadystę dažniausiai sukelia bendras ir vietinis raumenų nusilpimas. Todėl, norint šios bėdos išvengti, reikia visų pirma sutvirtinti pėdos bei blauzdos raumenis ir raiščius. Kai kas mano, kad pilnapadystė vaikams nekenkia, savaime praeis. Vaiko organizmas prie pėdos funkcijos sutrikimų greičiau ir geriau prisitaiko negu suaugusio žmogaus. Nepaisant to, vaiko pilnapadystė – rimtas signalas, nurodantis, kad reikia imtis skubių profilaktinių priemonių.
Tai, ką galima ištaisyti vaikystėje, sunku padaryti vėliau, kai žmogaus audiniai jau būna visiškai susiformavę ir nelengva juos koreguoti.
Pėdos operuojamos
Atsižvelgiant į pėdos deformacijos išsivystymo laipsnį, taikomas konservatyvus ar operacinis pilnapadystės gydymo būdas. Operacijos daromos tik esant ypač sunkioms pėdos deformacijoms, kai konservatyvūs metodai nepadeda. Operuojami dažniausiai suaugę žmonės, kurie nesigydė vaikystėje. Dažniausiai operuojamos jau pilnapadystės pasekmės.
Plokščiapėdiškumo konservatyvaus gydymo uždavinys - pirmiausia per daug neapkrauti galūnių, nenuvarginti raumenų ir juos stiprinti. Tam naudojama ortopedinė avalynė arba specialūs įdėklai (supinatoriai), pakeliantys vidinį pėdos skliautą ir neleidžiantys nusileisti vidiniam pėdos kraštui. Gydomoji gimnastika sutvirtina galūnės raumenis, atstato jų normalią trauką ir kartu padeda kovoti su besivystančia deformacija bei kuria pėdos funkciją.
Kad praeitų skausmas ir pagerėtų audinių trofika, rekomenduojamos šiltos vonelės, fizioterapinis gydymas, masažas, savimasažas. Jei skausmai priklauso nuo pado nervo uždegimo (neurito), negalima naudoti supinatorių, nes jie prispaus nervą ir dar labiau padidins skausmą. Be to, tėvai turi žinoti, jog, vaikui augant, supinatoriai turi būti nuolat keičiami. O įgimtą pilnapadystę reikia pradėti gydyti dar kūdikystėje.
Vaikystėje ypač efektyvūs gimnastikos bei koreguojamieji pratimai. Jie padeda ne tik kovoti su besivystančia pėdų deformacija, bet ir yra pagrindiniai komponentai gydant jau atsiradusią pilnapadystę. Specialūs fiziniai pratimai parenkami taip, kad diferencijuotai paveiktų atitinkamas raumenų grupes. Vaikui patartina kasdien pastypčioti ant pirštų galiukų, ant kulniukų, ant išorinių pėdos kraštų. O vasarą sveika basomis pasivaikščioti po ražieną, pereiti per karštą smėlį ar akmenukus.
Naujausi komentarai