Pereiti į pagrindinį turinį

Įspėja apie koronaviruso grėsmę Lietuvoje: turime dvi savaites

2020-02-24 09:30
DMN inf.

Pasaulį jau kelis mėnesius vis labiau baugina naujasis koronavirusas – Kinijoje mirusiųjų nuo viruso infekcijos pirmadienį padaugėjo iki 2 592. Koronavirusas gyvybes šienauja ir Europoje – pirmadienį pranešta apie keturias mirtis Italijoje. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius įspėja – neilgai trukus paniką sėjantis koronavirusas gali pasiekti ir Lietuvą.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / P. Peleckio / Fotobanko nuotr.

„Valdžiai. Klausimas atsakingiems asmenims apie veiksmų strategiją Vilniaus oro uoste (termovizoriai jau veikia? Italijos srauto keleiviams jau matuojame temperatūrą? Šių priemonių efektyvumas apie 40 proc., bet visgi geriau negu nieko. Koks planas dėl skrydžių ribojimo ir laikinos valstybės sienų kontrolės įvedimo?). SARS-CoV-2 plitimo nesustabdysime, bet sulėtinti įmanoma“, – svarsto V. Kasiulevičius.

Šturmuoti ligoninių ir poliklinikų nėra prasmės, nes ten užsikrėsti yra didžiausi šansai.

Profesorius kreipiasi ne tik į valdžią, bet ir į visuomenę. Anot V. Kasiulevičiaus, koronavirusas gali paplisti ir kaimyninių šalių oro uostuose, tuomet virusas gali pasiekti ir Lietuvą.

„Visuomenei. Šiandien COVID-19 atvejų Lietuvoje nėra registruota, bet mūsų laukia nervingas išbandymų mėnuo. Jeigu viruso plitimas apims Lenkiją, Latviją (ten didesni oro uostai) ir Baltarusiją (intensyvus pasienio rajonų bendravimas), tuomet mes jo neišvengsime irgi. 50:50. Turime dvi savaites. Pamatysime“, – svarsto profesorius.

„Visgi, jeigu virusas įžengs, daugelis susirgimų bus lengvi. Neneigsiu, bus ir mirčių, bet jeigu klausysite medikų ir valdžios rekomendacijų, pasekmės bus lengvesnės. Šturmuoti ligoninių ir poliklinikų nėra prasmės, nes ten užsikrėsti yra didžiausi šansai. Kinija šį mano teiginį įrodė, dabar sėkmingai įrodinėja Italija. Jeigu infekcija ims plisti Lietuvoje, įtarus sau susirgimą COVID-19 geriau skambinti 112 ir / ar informuoti savo gydymo įstaigą. Rekomendacijos gali keistis augant pacientų srautui. Jeigu tik karščiuojate ir kostite, bet nesergate blogai kontroliuojamu cukriniu diabetu, sunkia širdies, galvos kraujotakos ar inkstų liga, greičiausia jūsų būklė kontroliuojama, nepanikuokite. Tiesiog laikykitės gydytojų nurodymų“, – patarimus dalija V. Kasiulevičius.

Nepamirškite, kad vaikai, paaugliai ir jauni žmonės serga lengviau. Realiai vertinkite riziką.

Scanpix nuotr.

Anot profesoriaus, pasikeitusią sveikatos būklę ir pastebėjus neįprastus požymius, situaciją reikėtų vertinti adekvačiai. „Jeigu nuo susirgimo pradžios praėjus kelioms dienoms būklė negerėja, o prisidėjo dusulys ir didelis silpnumas (kokio nesate patyrę), didelė tikimybė, kad jums reikia stacionarinės pagalbos. Bet dėmesio – dusulys dažnai būna psichologinės kilmės. Pabandykite nusiraminti ir dar kartą įvertinti, ar tikrai jūs dūstate ar tiesiog jaudinatės. Nepamirškite, kad vaikai, paaugliai ir jauni žmonės serga lengviau. Realiai vertinkite riziką“, – rašo profesorius.

Pasak specialisto, gali būti, kad protrūkio pradžioje didesnis krūvis (20 procentų sunkesnių ligos atvejų) teks Kauno ir Vilniaus klinikoms, bet intensyvios terapijos skyriai taip pat veikia Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje ir Alytuje ir laikosi reikalingų standartų. Ir ne tik jie. Net mažesnės Lietuvos ligoninės turi efektyvaus stacionarinio gydymo galimybių. Profesorius ragina pasitikėti medikais.

„Jeigu jie gelbėjo sergant įprastu plaučių uždegimu, gelbės ir sergant SARS-CoV-2 sukeltu. Kažkokių paslaptingų vaistų ar priemonių nuo šios infekcijos nėra, kokią aukštą poziciją beužimtum. Tos stebuklingos priemonės yra įprasta mechaninė plaučių ventiliacija ir nedidelei daliai pacientų – ECMO, ekstrakorporinė membraninė oksigenacija. O Kinija dar tik vieną savo aprobuotą antivirusinį vaistą skiria eksperimento tvarka ir sunkiai renka pacientus remdesiviro tyrimui. Geriausiu atveju efektyvus gydymas bus prieinamas po pusės metų ar netgi metų“, – situaciją komentuoja profesorius.

V. Kasiulevičius prideda ir nuotrauką, kurioje – pacientų atrankos ir gydymo algoritmas. „Kinai Uhano ligoninėje naudoja tokią pacientų atrankos ir gydymo algoritmą. Logiška schema, bet ateityje tikriausiai koreguotina“, – svarsto profesorius.

„Facebook“ nuotr.

Kinijoje mirusiųjų nuo naujojo koronoviruso infekcijos pirmadienį padaugėjo iki 2 592, Nacionalinei sveikatos apsaugos komisijai pranešus dar apie 150 aukų, iš kurių visos, išskyrus vieną, buvo užregistruotos epidemijos epicentre – Hubėjaus provincijoje.

Pirmadienį aukų skaičius buvo vėl padidėjęs – sekmadienį buvo paskelbta apie 97 aukas

Komisija taip pat patvirtino 409 naujus užsikrėtimo atvejus žemyninėje Kinijoje. 398 jų buvo Hubėjuje.

Daugelis provincijų pranešė neužfiksavusios naujų užsikrėtimo atvejų jau kelias dienas iš eilės, bet Hubėjuje ir kai kuriose šalyse, neskaitant Kinijos, padėtis blogėjo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų