Nuo regos sutrikimų kenčia beveik dvigubai daugiau vaikų nei suaugusiųjų. To priežasčių toli ieškoti nereikia – vaikų akys mokyklose patiria itin didelį krūvį, grįžę namo jie sėda prie kompiuterio ar televizoriaus, rašoma pranešime spaudai. Tad ką daryti, kaip apsaugoti savo atžalas nuo regos sutrikimų neatitraukiant jų nuo mokslų ir šių dienų technologijų?
„Negalima vaikui drausti naudotis kompiuteriu, išmaniuoju telefonu ar planšete – tai šiandienos priemonės, kurios padeda neatsilikti nuo greito pasaulio, mokytis ir ugdyti bei stiprinti įvairius įgūdžius. Šiandien svarbu prisitaikyti prie pasikeitusio gyvenimo būdo, padėti vaikams išsaugoti sveikas akis neatskiriant jų nuo to, ką veikia bendraamžiai, bei gebant priimti visą mokyklos siūlomą informaciją nepakenkiant savo sveikatai“, – sako gydytoja oftalmologė Vilija Tolutienė.
Pasak V. Tolutienės, didelių mokymosi krūvių nesumažinsime, todėl rekomenduojama mokyti savo atžalas, kaip akis užgriūvančią įtampą mažinti. Būtent didelis akių įsitempimas dažnai lemia įvairius regos sutrikimus, tad pagrindinis tėvų uždavinys – išmokyti atžalą ilsėtis ir suprasti, kada reikia daryti pertrauką.
Svarbiausia įprasti ilsinti akis
„Svarbiausia padrąsinti vaikus ilsinti akis. Tai pirmoji ir viena svarbiausių rekomendacijų saugant atžalų regėjimą nuo didelių krūvių. Matydami vaiką namuose besimokantį ar žiūrintį į ekraną, kas 20–30 minučių paraginkite jį atsitraukti ir pažiūrėti į tolį, stipriai užsimerkti, pasivaikščioti po namus. Toks pertraukėlių darymas turi tapti įpročiu, tad kuo dažniau vaiką skatinsite ilsinti akis namuose, tuo greičiau jam tai taps įprasta. Mažieji retai susimąsto apie savo sveikatą ir prisimena tai, ką jiems liepia tėvai, kai būna ne namie, tad pasistenkite juos pripratinti prie tokio savo regos „naudojimo“, – pataria V. Tolutienė.
Pasak gydytojos, deja, bet kol kas mokyklose nėra naudojama akių ilsinimo pertraukėlių praktika vidury pamokos, o to tikrai reikėtų. Juk 45 minutes išbūti įtempus akis ne taip ir paprasta net ir suaugusiems.
„Be to, akys kur kas mažiau pavargsta, jei veiklos, kurioms įtempiame regą, yra kaitaliojamos tarpusavyje mažais laiko intervalais. Pavyzdžiui, jei pusvalandį skaitome, pusvalandį rašome, vėliau vėl pusvalandį skaitome, tai yra kur kas geriau, nei valandą nuolat skaityti“, – sako V. Tolutienė.
Kuo daugiau laiko lauke
Dar vienas svarbus dalykas, kurį privalo žinoti visi tėvai – kuo ilgiau vaikas būna lauke, tuo mažesnė tikimybė, kad jo akių sveikata prastės. Tad tarp mokyklos ir intensyvaus namų darbų darymo reikėtų paskatinti mažąjį užsiimti veiklomis gryname ore ar patiems jį išsivesti pamėtyti kamuolį ar tiesiog pasivaikščioti.
„Nors šaltuoju sezonu laiką leisti lauke ne taip malonu, tačiau būtina. Buvimas gryname ore teigiamai veikia bendrą organizmo būklę, fizinis aktyvumas, šviežias oras yra labai svarbūs stiprinant sveikatą, taip pat ir regą. Jau nuo seno būdavo sakoma – jei eini į lauką, būtinai pasiimk ir vaiką, kuo daugiau lauke bus – tuo mažiau sirgs. Šią taisyklę būtina taikyti ir šiandien“, – sako V. Tolutienė.
Vaikas pats negali suvokti suprastėjusios regos
Žinoma, itin svarbu ir periodiškai lankytis pas akių gydytoją. Tik tokių vizitų metu galima laiku pastebėti regos pakitimus ir imtis priemonių problemoms sustabdyti.
„Svarbu suprasti, kad vaikai, kitaip nei mes, suaugusieji, patys nesuvokia ir negeba identifikuoti suprastėjusios regos. Pablogėjęs matymas neatkreipia jų dėmesio ir retas vaikas pats pasakys tėvams, kad kažkas negerai su jo akimis. Tad apsilankymas pas akių gydytojus yra kertinė priemonė žinoti vaiko akių sveikatą, pastebėti besivystančią trumparegystę, toliaregystę ir kitus sutrikimus“, – pasakoja V. Tolutienė.
Naujausi komentarai