Stresas įkvepia kurti ir mylėti Pereiti į pagrindinį turinį

Stresas įkvepia kurti ir mylėti

2009-10-10 23:59

Staiga užklupusių emocijų reikia ne išsigąsti ir joms paklusti, bet priversti jas dirbti savo naudai.

Kaltas gyvenimo tempas

Šiandien gyvename kaip maratono trasoje: skubame, bėgame, nespėjame. Dėl to nuolat jaučiame nervinę įtampą. Tai sukelia depresiją, nerimą, galvos skausmą, padidina arterinį kraujospūdį, sutrikdo miegą.

Stresas – tai fizinė ir psichinė organizmo reakcija į slegiančias situacijas, nepalankias ar net pavojingas aplinkybes.

"Streso, kaip natūralaus gyvenimo reiškinio, neįmanoma išvengti. Nedidelis stresas veikia teigiamai, skatina veiklumą, išradingumą. Tačiau labai stiprus, dažnai pasikartojantis arba užsitęsęs stresas gali sukelti įvairių ligų. Vienaip ar kitaip stresas daro įtaką kiekvieno žmogaus sveikatai", – teigė Palangos "Baltijos" poilsio namų  Reabilitacijos centro gydytojas-neurologas Vincas Paulikas.

Nusiteikimas – gera pradžia

Patyrus stresą į kraują išsiskiria įvairių biologiškai aktyvių medžiagų. Dėl šios priežasties sustiprėja kvėpavimas, pagreitėja ar net sutrinka širdies ritmas, išpila prakaitas, pakyla kraujospūdis, vienur išsiplečia, kitur susitraukia kraujagyslės, padidėja gliukozės kiekis kraujyje.

Gydytojas teigia, kad pernelyg stipri, dažnai pasikartojanti ar ilgalaikė streso būsena išsekina organizmo prisitaikymo galimybes, psichiką, imuninę sistemą ir tampa įvairių ligų priežastimi. Tipiškos streso sukeltos ligos – hipertonija, stenokardija, miokardo infarktas, insultas, opaligė, migrena, alerginės ligos. Sergamumas ir mirtingumas nuo šių ligų stresą patiriantiems žmonėms yra 1,8–2,2 karto dažnesnis.

V.Paulikas teigė, kad stresai ypač pavojingi žmonėms, turintiems kitų rizikos faktorių, tokių kaip rūkymas, antsvoris, padidėjęs arterinis kraujospūdis, cukraligė, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje.

Labai svarbu nepalūžti

Stresas gali turėti ne tik neigiamą, bet ir teigiamą poveikį. Naudingas gali būti tik palyginti trumpai trunkantis stresas. Jis skatina veiklumą, išradingumą, kūrybiškumą, stimuliuoja imuninės sistemos funkcijas, grūdina ir skatina įveikti sunkumus.

Teigiamai veikia eustresas, patiriamas įsimylėjus, tuokiantis, susitaikius po išsiskyrimo, įsigijus turto, pakilus karjeros laiptais, patyrus netikėtą sėkmę, baigus mokslus, susiradus naujų draugų, išėjus atostogų.

Ilgai trunkantis, nekontroliuojamas stresas žaloja. Jis išsekina psichiką, imuninę sistemą ir dažnai tampa daugelio ligų priežastimi. Neigiamai pasireiškiantis stresas arba distresas – tai skyrybos, nesutarimai šeimoje, ligos, darbo praradimas, profesijos pakeitimas, netikrumas dėl ateities, įsipareigojimai bankams ir kita.

Gydytojas teigė, kad stresas organizmui reikalingas, nes jis išmoko žmogų reaguoti į nuolat vykstančias permainas ir prie jų prisitaikyti. Atsakydamas į stresą organizmas padidina galimybes išgyventi pasikeitusios aplinkos sąlygomis.

Priklauso nuo požiūrio

Pastaruoju metu medikai pastebi tendenciją, kad daugėja žmonių, kurie nesugeba susidoroti su stresu, blaiviai vertinti sudėtingų gyvenimo situacijų, atgauti jėgų. Stresą sukelia požiūris į problemą, todėl būtina išmokti stresą išgyventi ir jį suvaldyti.

V.Paulikas sako, kad mokėjimas susidoroti su gyvenimo sunkumais yra svarbus ne tik sveikatos ir darbingumo, bet ir laimės garantas. Jei streso neįmanoma išvengti, jį galima kontroliuoti. Žmogus įveikia stresą priklausomai nuo to, kaip suvokia stresinę situaciją ir į ją reaguoja.


Kaip išvengti distreso pasekmių

Atsisėskite, atsipalaiduokite, prisiminkite kokią nors malonų įspūdį sukėlusią situaciją.

Laikykitės darbo ir poilsio režimo, stenkitės gerai išsimiegoti, mankštinkite kūną ir protą.

Išmokite džiaugtis paprastais dalykais, šypsokitės, venkite konfliktų, ugdykite savyje atlaidumą, kantrybę, pagarbą, stenkitės sąžiningai ir pagal jėgas atlikti darbą, nepiktnaudžiaukite alkoholiu, sveikai maitinkitės, raskite pomėgių.

Problemas gali padėti išspręsti draugai, artimi žmonės. Kai kam stresą padeda įveikti naminis gyvūnas. Jeigu su sunkumais susidoroti sekasi nelengvai, profesionalios pagalbos reikėtų kreiptis į specialistus.

Mokykitės iš praeities, o ne jaudinkitės dėl to, ko nebegalima pakeisti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų