Kaip valstybė tvarkosi su beviltiškais skolininkais? Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip valstybė tvarkosi su beviltiškais skolininkais?

2025-05-11 16:08

Valstybinė mokesčių inspekcija skelbia, kad didžiausia iš valstybės atgauta ir mokėtina gyventojų pajamų mokesčio suma šiemet skyrėsi net 100 kartų. Ir spėkite, kuri buvo didesnė? Deja, bet susimokėti vienam gyventojui teko gerokai daugiau, nei kitas atgavo – vienam beveik 9 milijonus eurų, o kitas atgavo kone 90 tūkstančių. Bet užuomaršas VMI ragina skubėti deklaruoti pajamas, nes vėluojantiems jau kapsi delspinigiai.

Kaip valstybė tvarkosi su beviltiškais skolininkais?
Kaip valstybė tvarkosi su beviltiškais skolininkais? / Asociatyvi Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Vilniaus VMI vadovė Virginija Ginevičienė papasakojo apie vyraujančias pajamų deklaravimo tendencijas.

– Deklaravimas baigėsi, bet Mokesčių inspekcija nesulaukė, atrodo, 20 proc. tą padaryti turinčių gyventojų deklaracijų. Kada imsitės veiksmų?

– Pirmiausia norėčiau padėkoti tiems, kurie laiku pateikė deklaracijas – jau esame sulaukę arti 1,5 mln. gyventojų deklaracijų. Iš tiesų, deklaravimas baigėsi, bet jis tęsiasi, nes dalis klientų dar vis teikia deklaracijas, o kiti gal jau nori patikslinti deklaracijas už ankstesnius metus. Yra dalis gyventojų, kurie dar nepateikę deklaracijos. Šiais metais turėtų pateikti 916 tūkst. gyventojų, ir 82 proc. jau tai padarė. O ką darome? Pirmiausia – primename apie pareigą. Norėčiau paraginti tuos, kurie dar nepateikė deklaracijų, suskubti. Tiems, kurie nepateiks, priminsime siųsdami pranešimus.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Bet, sakykime, gyvenu miške, mėgstu gamtą, mano ryšys su socialiniais tinklais ir televizija – atskira kalba. Išduokite paslaptį: ar įmanoma pasislėpti nuo Mokesčių inspekcijos kažkur Lietuvoje, tamsiausiame miške?

– Manau, kad ne, nes iš tiesų kiekvienas gyventojas, gyvenantis Lietuvoje, turi ir žino pareigą mokėti mokesčius. Apie gyventojų pajamų mokesčio (GPM) deklaraciją kalbame nuolat – tai procesas, kuris kartojasi kasmet: jis prasideda kovo mėnesį ir baigiasi gegužės 2 dieną.

– Kalbame, primename, bet – esu skolingas, neturiu pinigų, nenoriu mokėti valstybei, ji man nieko neduoda. Kiek yra tokių beviltiškų skolininkų ir ką su jais darote?

– Iš tiesų, remiantis turimais duomenimis, mes užpildome deklaracijas. Gauname duomenų iš įvairių institucijų, bankų, net ir iš užsienio. Turime galimybę, jeigu gyventojas nepateikė deklaracijos, suformuoti ją ir nurašyti sumą nuo jo turimos sąskaitos. Kaip ir minėjau, prievolė yra, ir nuo mokesčio nepasislėpsi.

– Bet ar daug yra besislepiančių?

– Manau, kad ne. Galime tikrai kalbėti apie vienetus, nes didžioji dalis supranta tiek naudą, tiek poreikį. Tiki, kad Mokesčių inspekcija tikrai pasieks kiekvieną.

– Didžiausia sumokėta GPM suma už praėjusius metus yra 8,6 mln. Ką žmogus turėjo parduoti arba uždirbti, kad tiek turėtų pervesti valstybei?

– Paprastai didžiausios sumos susidaro pardavus nekilnojamąjį turtą, akcijas, vertybinius popierius – tikėtina, kad ši suma yra iš šios veiklos. Taip pat būna, kad mokėtinos sumos susidaro vykdant tam tikrą veiklą – individualią veiklą ar turint verslo liudijimą. Tad suma gali būti iš visokių dalių.

– Ar daug tokių rekordininkų, kurie turi daug mokėti arba daug atgauna?

– Jeigu kalbėtume apie mokėtinas sumas, tai vidutiniškai vienam gyventojui susidaro apie 800 eurų. Jeigu grąžintina – apie 500 eurų. Toks vidurkis. Turime apie 500 tūkst. gyventojų, kurie turi sumokėti mokesčius – skaičiuojame, kokia vidutinė suma susidaro.

Apie 86 tūkst. eurų – tokia didžiausia grąžintina suma.

– Kiek grąžinote daugiausia šiais metais?

– Apie 86 tūkst. eurų – tokia didžiausia grąžintina suma.

– Pasirodo, esame daugiau skolingi valstybei, nei ji mums atiduoda?

– Kiekvienas gyventojas pasiskaičiuoja grąžintiną sumą – ji susidaro dėl tam tikrų aplinkybių. O mokėtina – kai vykdau veiklą ir turiu sumokėti mokesčius. Taip natūraliai tikriausiai ir gaunasi.

Paprastai gyventojų elgsena yra tokia – kai startuojame su deklaravimu, būna suaktyvėjimas. Tada labai registruojasi ir nori teikti deklaracijas bei gauti konsultacijas tie, kuriems susidaro permokos. O pabaigoje, kadangi vis primename, kad tai privalu, suskumba tie, kuriems susidaro mokėtina suma. Dabar klientų yra daug, nes užsirašius kartais tenka palaukti eilėje savaitę ir ilgiau. Viename Vilniaus centre – ir dvi savaites. Labai džiaugiuosi, kad klientai vis tiek po gegužės 2 dienos atvyksta ir deklaruoja pajamas už 2024 metus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų