Daugiau kaip pusė didžiųjų JAV įmonių, kurios per pastaruosius metus atleido dalį darbuotojų, planuoja padidinti personalo skaičių. Tačiau kai kurioms jų gali iškilti sunkumų ieškant kvalifikuotų darbuotojų.
"Paimkit mūsų darbus"
Žemės ūkio darbininkus vienijanti sąjunga pasiryžo įrodyti, kad amerikiečiai visai nepagrįstai griežia dantį ant svetimšalių ir meta priekaištus, esą šie pavogė darbo vietas iš vietos gyventojų. Organizacija neseniai paskelbė originalią akciją "Paimkit mūsų darbus", rašoma CNNMoney.com.
"Žemės ūkyje dirbantys žmonės atlieka tuos darbus, apie kuriuos amerikiečiai nenori nė pagalvoti", – pristatydamas akciją kalbėjo sąjungos prezidentas Arturo Rodriguezas.
Žemės ūkio darbininkų sąjunga paskelbė, kad internetu laukia paraiškų iš žmonių, norinčių dirbti žemės ūkyje. Pretendentams tereikia apsilankyti svetainėje adresu takeourjobs.org ir pareikšti pageidavimą gauti darbą, o organizacija, atsižvelgdama į asmens gyvenamąją vietą, žada tokį norą išpildyti.
Proga išlieti pyktį
Per porą savaičių nuo akcijos pradžios atsiliepė vos 4 tūkst. amerikiečių. Tačiau dauguma jų, kaip sakė A.Rodriguezas, tiesiog pasinaudojo proga išlieti savo pyktį ant imigrantų.
"Tik kelios dešimtys prašymų buvo rimtų", – sakė jis.
Dauguma pareiškėjų labai greitai praranda susidomėjimą dirbti ūkiuose, kai nors kartą patiria, ką reiškia lenkti nugarą dideliame karštyje už minimalų darbo užmokestį, nesitikint gauti jokių premijų ar papildomų išmokų. Beje, kai kurie maži ūkiai neprivalo mokėti net ir minimalaus darbo užmokesčio, o 15-os valstijų fermose nereikalaujama mokėti darbuotojams kompensacijų.
Taigi nepaisant įtemptos padėties Jungtinių Valstijų darbo rinkoje, kur nedarbo lygis siekia 9,5 proc., o iš viso 14,6 mln. žmonių neturi darbo, žemės ūkis nėra viliojanti darbo vieta.
Siekia įteisinti nelegalus
"Manau, kad kiekvienam mūsų visuomenės nariui yra aišku, kad mažiausiai pageidautina darbo vieta Jungtinėse Valstijose yra migrantas žemdirbys", – neslėpdamas apmaudo kalbėjo Robas Williamsas, vadovaujantis projektui, kuris skirtas fermose dirbančių svatimšalių teisėms ginti.
Žemės ūkio departamentas skaičiuoja, kad Jungtinėse Valstijose žemės ūkyje dirba beveik 1 mln. darbuotojų. Apie 85 proc. jų yra imigrantai ir net iki 70 proc. pastarųjų gyvena ir dirba nelegaliai.
A.Rodriguezas teigė, jog kampanija skirta atkreipti dėmesiui, kad Jungtinėms Valstijoms reikia kuo skubiau imtis imigracijos reformos. Nelegaliems darbuotojams prašoma suteikti laikiną teisinį statusą ir leisti jiems tapti nuolatiniais gyventojais, jeigu jie toliau tam tikrą laiką dirbs ūkiuose. Toks pasiūlymas jau pateiktas svarstyti Kongresui.
"Jeigu Kongreso nariai negali atlikti savo darbo ir priimti įstatymo, jie turėtų ateiti dirbti į laukus", – sakė jis.
Nebūtų kam dirbti
R.Williamsas sako, kad jeigu amerikiečiai, kurie priešinasi imigracijai, pasiektų savo ir visi migrantai mestų darbus žemės ūkyje ir grįžtų namo, jau kitą dieną JAV kiltų dar didesnė krizė. "Nebūtų kam nuimti derliaus, melžti karvių arba galų gale parūpinti Kalėdų eglučių", – įspėjo projekto vadovas.
Jis pridūrė: "Žemdirbio darbas gali būti mažiausiai pageidautinas JAV, bet iš tiesų tai svarbiausia darbo vieta visiems mums, nes mes visi norime valgyti."
Konsultacijų bendrovė "Accenture" atliko tyrimą ir apklaususi įmonių vadovus paskelbė, kad 54 proc. įmonių per artimiausius dvejus metus planuoja vėl samdyti tiek pat darbuotojų, kiek jų turėjo prieš ekonomikos nuosmukį. Tik 13 proc. apklaustųjų tvirtino planuojantys dar sumažinti turimos darbo jėgos, kaip pranešė naujienų agentūra "Reuters".
Be to, apklausti įmonių vadovai teigė, kad jie mažiau nerimauja dėl išlaidų kontrolės. Bendrovių, kurios planavo sugriežtinti išlaidų kontrolę ir taupyti, turėtų sumažėti nuo 41 proc. 2009 m. viduryje iki 18 proc. 2011 m.
JAV bendrovės daugiausia dėmesio ketina skirti investicijoms, kurios padėtų vėl plėsti verslą. Pavyzdžiui, nuomai daugiau lėšų planuoja numatyti nuo 24 proc. įmonių šiuo metu iki 37 proc. per ateinančius 12 mėnesių.
Tačiau bendrovės taip pat pranešė pasigendančios kvalifikuotos darbo jėgos. "Accenture" prognozavo, kad darbą praradę gyventojai gali netekti įgūdžių, todėl darbdaviai bus priversti vėl investuoti į jų mokymą ir kvalifikacijos kėlimą.
"Perspektyva gerėja. Bet bendrovės turi permąstyti tai, kaip jie mokys ir parengs darbuotojus, kad šių darbas būtų konkurencingas", – sakė Davidas Smithas, bendrovės "Accenture" generalinis direktorius.
"Jei pažvelgtume į, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros pramonę, kur IT (informacinių technologijų) įgūdžių poreikis sparčiai didėja, tai jau dabar nėra tiek daug žmonių, turinčių užtektinai tokio darbo įgūdžių," – įspėjo D.Smithas.
Apklausa atskleidė, kad darbo įgūdžių ypač trūksta pardavimo ir klientų aptarnavimo darbuotojams. 27 proc. apklaustųjų teigė, kad jų bendrovių pardavimo darbuotojams trūksta būtinų darbo įgūdžių, o 25 proc. respondentų pareiškė, kad dauguma klientų aptarnavimo specialistų dirba laikydamiesi pasenusių darbo principų.
Ekonomikos augimo prognozė prastėja
JAV centrinis bankas pablogino ūkio augimo ir nedarbo lygio prognozę, kai pareiškė, kad ekonomikos atsigavimas tęsiasi, tačiau yra silpnas.
Bankas šių metų ekonomikos augimo prognozę pablogino nuo 3,2–3,7 proc. iki 3–3,5 proc.
Taip pat buvo pabloginta nedarbo lygio prognozė – nuo 9,1–9,5 proc. iki 9,2–9,5 proc. Bankas numato, kad nedarbo lygis iki 2013 m. laikysis aukščiau nei 7 proc.
Taip pat bankas atskleidė svarstantis galimybę paskelbti naujas ekonomikos paskatų priemones, rašoma birželio mėnesio banko posėdžio, per kurį buvo nuspręsta nekeisti bazinių palūkanų normų, protokole.
Tačiau, pasak analitikų, rekordiškai sumažinęs bazines palūkanų normas, centrinis bankas neturi daug galimybių padėti ekonomikai.
Bankas numato, kad "ekonomikos atsigavimą stabdys namų ūkių ir įmonių nepasitikėjimas, neatsigaunanti nekilnojamojo turto rinka, nedidelis pagerėjimas darbo rinkoje, nykstančios finansinės paramos priemonės ir lėtai švelninamos paskolų teikimo sąlygos bankininkystės sektoriuje".
Naujausi komentarai