D.Kreivys: „Doing business“ reitingas - tikėti ar netikėti? Pereiti į pagrindinį turinį

D.Kreivys: „Doing business“ reitingas - tikėti ar netikėti?

2009-09-23 19:36
D.Kreivys: „Doing business“ reitingas - tikėti ar netikėti?
D.Kreivys: „Doing business“ reitingas - tikėti ar netikėti? / Gedimino Bartuškos nuotr.

Niekam nėra maloni vieša kritika, bet ypač nemaloni – kritika be teisės būti išgirstam ir kritika, kai ji – ne tuo adresu, savo tinklaraštyje rašo ūkio ministras Dainius Kreivys.

Kalbu apie praėjusią savaitę žiniasklaidoje nuskambėjusią verslo sąlygų ir konkurencingumo Lietuvoje temą. Viešai gavau pylos už prastą Saulėtekio darbą, nors aiškiai nurodžiau, kad kritimas „Doing Business“ lentelėje yra ne mūsų, o buvusios Vyriausybės darbo įvertinimas. Tą sakau ir šiandien – nes „Doing Business“ vertinimas buvo atliktas pagal 2008 metais, o kai kuriais atvejais netgi ir 2007 metais Lietuvoje galiojusius teisės aktus ir neatspindi atliktų Ūkio ministerijos ir Saulėtekio komisijos veiksmų verslo sąlygoms gerinti.

O jų buvo, ir ne vienas. Pavyzdžiui, liepą Seime priimtos Akcinių bendrovių ir Individualių įmonių įstatymų pataisos arba tuoj tuoj Seime vėl svarstytinos Teritorijų planavimo įstatymo pataisos. Kai kurie vertinimo kriterijai jau šiandien skiriasi nuo tų, kuriais rėmėsi „Doing Business“, pavyzdžiui, įmonės anspaudo reikalavimas. Rugsėjį Vyriausybė turėtų pritarti ir dar kelioms Saulėtekio iniciatyvoms. Šioms praėjus visą teisės aktų rengimo ir derinimo etapą bei įsigaliojus, įmonei įkurti užteks 1000 litų, įregistruoti Juridinių asmenų registre – 1 dienos, o gauti PVM mokėtojo kodą – kelių dienų vietoje dabartinių 15.

Vardinti galėčiau ir daugiau, bet ne apie tai šis įrašas.

Kritiškai nusiteikusios visuomenės reikalavimų kartelė valdžiai visada iškelta labai aukštai. Tik, mano galva, reikalauti reikia ne tik iš kitų, bet ir iš savęs. Kitąkart lieku apstulbintas, kai skatinimo plano priemones kritikuoja žmogus, net nesusipažinęs su jo turiniu ir sumanytu veikimo principu. Anądien kolegė pasakojo, kaip skambino žurnalistui, parašiusiam piktą straipsnį, kur jis vis klausė, kodėl neveikia skatinimo plano tas ir anas. Ilgai jam aiškinusi, kokios priemonės kaip veikia, ji nuleido rankas po klausimo, kodėl leidžiame sau skatinimo planui naudoti ES lėšas – juk jos ne tam skirtos...

Man rodos, panašiai gavosi ir su diskusijomis apie „Doing Business“ apžvalgą – kritikavo tie, kurie nežino nei „Doing Business“ vertinimo metodikos, nei teisės aktų rengimo proceso, nei įsigaliojusių Saulėtekio sprendimų arba kuriems jau pritarė Vyriausybė.

Beje, atidžiau verslo sąlygas Lietuvoje turėtų panagrinėti ir patys apžvalgos rengėjai. Ūkio ministerijos specialistai rado daug klaidų, kai remiamasi nebegaliojančiais teisės aktais arba mokesčių tarifais. Kreipsimės į Pasaulio banką, kad kitų metų apžvalgoje panašių klaidų nesikartotų.

Bet, kaip sakoma, neklysta tik tas, kas nedirba. Tiesa, politikų ir gydytojų klaidos kainuoja brangiau nei kitų profesijų atstovų. O aš dėl savųjų aiškintis norėčiau tada, kai būsiu jas pats padaręs. Pvz., dėl „Doing Business“ – jeigu Lietuva už 2009 metus, šiame reitinge nepakils bent keliais laipteliais aukštyn. O kad pakils, priešingai nei Verslo Žinios, aš net neabejoju.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų