Dujotiekiu sukuriama dvikryptė magistralinio dujotiekio jungtis tarp Lenkijos ir Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemų. Tai leidžia panaikinti energetines salas, iki šiol į bendrą ES energetikos rinką neintegruotus regionus, tokius kaip Lietuva, Latvija, Estija ir Suomija. GIPL ne tik padidins energijos tiekimo saugumą Baltijos regione, bet ir sukurs didelę ekonominę naudą dujų rinkos dalyviams Lenkijoje ir Baltijos šalyse.
Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, jog planuojama GIPL veiklos pradžia – ypatingos svarbos įvykis Lietuvos energetinės nepriklausomybės istorijoje, pirmiausiai – tiekimo saugumo prasme. „Šiandieninių geopolitinių įtampų kontekste Baltijos šalių ir Suomijos rinkų integracija į bendrą Europos dujų rinką yra viso regiono energetinio saugumo ir nepriklausomybės garantas. Daugiau dujų tiekimo šaltinių suteikia mums daugiau lankstumo užtikrinant dujų tiekimo saugumą ir patikimumą ir atvers daugiau galimybių Klaipėdos SGD terminalui“, – sako D. Kreivys.
„Nuo gegužės 1 dienos galėsime vykdyti gamtinių dujų mainus su Europa per GIPL dujotiekį, jungiantį Lietuvą ir Lenkiją. Šiuo svarbiu ir anksčiau planuotu žingsniu pasiekiamas strateginio infrastruktūros GIPL projekto tikslas – atveriamas naujas, alternatyvus dujų transportavimo šaltinis regionui“, – sako „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.
GIPL dujotiekio tarp Lenkijos ir Lietuvos statybos procesas yra visiškai arti pabaigos, paskutinius reikiamus leidimus pradėti eksploatuoti dujotiekį Lenkijoje tikimasi gauti šį balandį. Visus darbus Lenkijoje numatoma baigti iki šių metų spalio. Iki tol rinka jau galės naudotis daliniais GIPL jungties pajėgumais. Lietuvoje GIPL dujotiekio statyba buvo užbaigta 2021 m. pabaigoje.
Pradiniais dujų perdavimo pajėgumais GIPL jungtimi abiem kryptimis – iš Lenkijos į Lietuvą ir iš Lietuvos į Lenkiją bus pradėta prekiauti GSA pajėgumų užsakymo platformoje nuo 2022 m. balandžio mėnesio. GSA platforma dujų rinkos dalyviams suteikia galimybę rezervuoti bendrai dujų perdavimo pajėgumus Lietuvos ir Lenkijos sistemose Santakos dujų įleidimo ir išleidimo taške tarp Lietuvos ir Lenkijos.
Nuo 2022 m. gegužės 1 d. iki 2022 m. rugsėjo 30 d. nuolatiniai pajėgumai transportuojant dujas iš Lenkijos į Lietuvą bus 230 000 m3/h arba 2,6 GWh/h. Tai atitinka 2 mlrd. kub. m/metus, arba 22,5 TWh/metus.
Nuo 2022 m. gegužės 1 d. iki 2022 m. rugsėjo 30 d. pertraukiamieji pajėgumai transportuojant dujas iš Lietuvos į Lenkiją bus 217 000 m3/h, arba 2,4 GWh/h. Tai atitinka 1,9 mlrd. kub. m/metus, arba 21 TWh/metus.
GIPL dujotiekio statybai suteiktas „Bendro intereso projekto“ (PCI) statusas. Šį projektą Europos Sąjunga bendrai finansuoja pagal Europos infrastruktūros tinklų priemonę (CEF) ir Transeuropinių energetikos tinklų (TEN-E) priemones.
Naujausi komentarai