Į sodą – per parduotuvę Pereiti į pagrindinį turinį

Į sodą – per parduotuvę

2005-05-17 09:00

Į sodą – per parduotuvę

Sodininkai perka trąšų, vaistų augalams, kauptukų

Šaltas pavasaris neatbaidė sodininkų sėti, sodinti, laistyti, tręšti, purkšti... Sklypuose – gausybė nesibaigiančių darbų. Kiekvieną šeimininką traukia neišbandytos sėklos, naujos trąšos ir negirdėti eksperimentai, kaip išbaidyti kurmius ir išnaikinti kurklius, likviduoti kiaulpienes. Sodininkavimo pomėgiui atsidavę žmonės nuolat užsuka ir į specializuotas sodo prekių parduotuves. Kai kas vienu kartu prisikrauna smulkių prekių tiek, kad kasoje palieka iki 200 litų – pasiūla didžiulė.

Agrastams gelbėti

Į daugelį klausimų atsako sodo prekių parduotuvių prekybininkai, konsultantai. Čia galima įsigyti visko – nuo laistytuvų, barstytuvų iki informacinės literatūros leidinių.

Pardavėja konsultantė Rūta sako, kad pirkėjai dažniausiai konsultuojasi sustoję prie sodų „vaistinės“ – prie prekių, kurios skirtos augalams apginti nuo ligų ir kenkėjų.

Agrastų uogos dažnai aptraukiamos storu valkčiu. Šios ligos iškankinti ir naudos nebeduodantys krūmai baigia išnykti. Miltligė ir valktis kenkia daugeliui sodo augalų. Tenka gydyti. Paprastas nekenksmingas rinkinys kibirui vandens kainuoja du litus. Daug ligų naikina priemonė „Efektorius“, kainuojanti 3 litus.

Konsultantė Rūta sako, kad kaip tik dabar metas purkšti vaismedžius. Laukti nebegalima. Tik reikia nedaryti klaidos, kai purškiama tik ant šakų. Pradėti reikia nuo žemės ir baigti viršūne. Įmanoma pagydyti ir sunkiai rauplėmis susirgusias kriaušes.

Didieji priešai

Kas antras pirkėjas dejuoja, kad kiekvienais metais pralaimi grumtynes su kurmiais. Konsultantė Marytė patikino, kad tai iš tiesų nelengvai įveikiamas sodininkų priešas. „Tačiau jis yra ir naudingas, juk surenka grambuolius ir kitokius daržo kenkėjus. Jis jais minta. O tiems, kas atsisako kurmio „paslaugų“, galime pasiūlyti trijų rūšių spąstus. Yra Rusijos gamybos nuodų, nuo jų kurmiai padvesia. Yra atbaidančių priemonių – specialaus skysčio, kainuojančio 8,5 Lt, prancūziškų granulių už 25 litus. Turime ir ultragarsinį aparatą, kainuojantį 54 litus, ir vieno aro plote kurmius išbaidys. Veikia įdėjus dvi baterijas“,- vardijo ginkluotę prieš kurmius prekybininkė Marija.

Yra nuodų ir atsikratyti kurklių. Viena dėželė – 12 litų.

Solidus sodininkas pageidavo dvejopų vaistų: vienų, kad išnaikintų viską ir pro kiemo plytelių tarpus nelįstų jokia žolė, o kitų, kad naikintų tik kiaulpienes. Abu prašymai buvo įvykdyti. Tačiau sodybos savininkė Rasa iš Paupių gyvenvietės prašė tik specialaus įnagio gilioms kiaulpienių šaknims išrauti. Ir šių besą net trijų rūšių pasirinkti – nuo 2 iki 4 litų. Vieni iš Taivano, kiti iš Brazilijos... Vadinasi, ir ten šios nemarios laukų gražuolės auga, ir ten žmonės ieško veiksmingų ir nekenksmingų kovos būdų.

Įrankių miškas

Sodo prekių siūlomame įrankių miške taip pat galima ilgai klaidžioti. Įvairiausių rūšių (ir nagų riestumo) kauptukai, grėbliai, žirklės žolei, gyvatvorei, šakės ir kirvakočiai – tik imk ir žiūrėk, ar mokėsi dirbti. Ir čia gali praversti konsultacija. Ne kiekvienas atpažins lysvės vagotuvą, jeigu prekybininkės jo neparodys ir nepasakys, kaip juo naudotis. Gausybė įvairaus ūgio ir nagų dydžio grėblių. Ir tinklų vyšnioms, trešnėms nuo paukščių uždengti. Namų meistras taip pat ras visko – nuo vinių iki dažų ir glaisto.

Ištobulėjo laistymo įranga. Gausu įvairiausių jungiklių, sujungiančių vandens žarnas. Yra dvišakių, kurie padalija vandens srovę į dvi kryptis, yra įvairių purkštukų.

Elitinės bulvės

Sėklų skyrius dar nepritrūko nieko, tačiau pavasaris ilgai nebus toks šaltas - metas apsirūpinti paskutinėmis sėklomis. Pritrūkti gali elitinių bulvių, kurios yra lietuviškos, atitinkančios aukščiausius reikalavimus ir turi didelę paklausą. Kilogramas – du litai. Parduodamos fasuotos po 5 kilogramus. Šalia daržovių ir prieskoninių žalumynų didžiulę paklausą turi gėlių sėklos. Kas jau pasisotino moderniais ne mūsiškais žiedais, vėl prašo nasturtų, „žemčiūgų“ (kvepiančiųjų žirnelių, pelėžirnių), „levkonijų“ (naktinukių), radastų, „astrų“ (kiniškų ratilių). Pardavėja konsultantė Rūta dažnai būna ir vertėja iš senoviškųjų pavadinimų į šiandieninius teisingus. Parodė dar nematytos pastelinės spalvos kiniškų ratilių (astrų) sėklų pakelį. Išvesta Lietuvoje ir jų vardas „Janina“.

Karalienė chemija

Visose sodo reikmenų parduotuvėse karaliauja chemija. Trąšų pasaulis toks įvairus ir ištobulintas, kad susigaudyti sunku. Įsitikinę, kad prieš daug metų pirkta importinė chemija buvo nebloga, daugelis ir dabar prašo nesivargindami atsiminti pavadinimą – „žalių trąšų“ arba „žaliųjų kruopų“. Pardavėjos žino, ką paduoti. Tai hidrokompleksinės trąšos. Bet gėlėms jos augina tik lapus.

Trąšos fasuotos nuo gramų iki centnerių – kiek reikia, tiek imkite. Pasiūla gali apsukti galvą. Purškiamos, laistomos, beriamos... Gėlėms, daržovėms, vejai... Amerikietiškos, prancūziškos, lietuviškos... Geriau užeiti paprastą dieną ir konsultuotis, nes šeštadieniais daugiau žmonių ir prekybininkės mažiau turi laiko.

Po antklode

Ankstyvus kopūstus daržininkai uždengia balta agroplėvele, ir jie jaučiasi puikiai. Sako auga net tada, kai lauke penki laipsniai šalčio. Agroplėvelė sirpina braškes, saugo lepius augalus. Ją visi žino, perka, jos yra. Po šia antklode dar tik sniegui tirpstant žmonės užsiaugina pirmuosius šiltnaminius ridikėlius ir salotas.

Laikinai gali pritrūkti juodos agroplėvelės, kuri įgauna didesnę paklausą. Konsultantė paaiškino, kad ji klojama ant paruoštų lauko lysvių, prakerpamos skylutės augalui pasodinti – saugo šilumą ir drėgmę, neauga piktžolės, nereikia ravėti. Švaru. Metras juodos agroplėvelės kainuoja apie 2 litus, plotis – 1,6 metro.

Ne tik neša, bet ir veža

Iš sodo parduotuvių yra ką vežti, ne tik neštis. Žoliapjovės, didžiulės dekoratyvinės vazos – ir nebrangios, pagamintos mūsų Priekulėje. Yra didžiulių dekoruotų vazonų lauko ar kambario gėlėms. Nėra tik įprastų nebrangių, nedekoruotų pliko molio vazonų palangių gėlėms. Tik šie kažkodėl išnyko, užleidę vietą ne visada reikalingai glazūrai ir plastikui.

Į sodų sklypus keliauja karučiai, lauko baseinėliai, skulptūrėlės. Pirkėjai krauna į bagažines ar lengvųjų automobilių priekabas maišus su durpėmis, mulčiu – smulkinta medžio žieve, skirta lysvėms mulčiuoti. Madinga tampa lysves mulčiuoti spalvotomis žievėmis, jos brangesnės – 30 litų kainuoja 60-ies litrų talpos maišas. Tempia sodininkai ir juodžemio pakuotes, kad gražiau atrodytų darželiai ar šiltnaminių agurkų plotai.

Kibirai, laistytuvai, puodai, puodeliai, guminiai batai, pinti krepšiai ir siūti maišeliai – viskas sulaukia savo pirkėjų. Į sodininkų parduotuves ateina ir pensininkai, ir vaikai – sodininkystės pomėgis nežada nunykti. Verslininkai šią veiklos sritį aprūpina viskuo. Dalį prekių priartina prie sodų. Tačiau didžiausias pasirinkimas vis dėlto išlieka mieste.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų