Pasaulio ir vietos rinkas apėmus finansų krizei, analitikai ragina nepulti į paniką ir pasinaudoti atsirandančiomis galimybėmis investuoti.
Kainų komisijos pirmininkas, buvęs ilgametis vertybinių popierių komisijos vadovas Virgilijus Poderys savaitgalį vykusioje investicijų mugėje "Vilnius Invest – 2008" surengtoje diskusijoje teigė, kad nuopoliai finansų krizėje neišvengiami ir neįmanoma kasmet gauti 20–30 proc. pelno.
V.Poderys pabrėžė, kad pasaulį yra sukrėtusi ne viena finansų krizė, bet finansų rinkos visada atsigaudavo. Todėl jis ragino žmones įžvelgti rinkoje galimybių investuoti.
Tačiau Finansų analitikų asociacijos narys, bendrovės "Finasta investicijų valdymas" fondų valdytojas Vytautas Plunksnis įsitikinęs, kad dėl krizės Lietuvos investavimo rinka bus nublokšta kelerius metus atgal.
"Šiemet investicijų sumos pastebimai krinta. Daugelis žmonių, kurie ketino investuoti, dabar nepradės to daryti", – teigė V.Plunksnis.
V.Poderio nuomone, prie krizės prisidėjo ir prieš kelerius metus skambėję raginimai pirkti akcijų – tuomet esą kaip tik buvo susidaręs akcijų kainų burbulas.
Vertybinių popierių komisijos pirmininkė (VPK) Vilija Nausėdaitė pastebėjo, kad krizė žmones veikia ir psichologiškai – JAV pirmuose laikraščių puslapiuose jau spausdinami psichologų straipsniai, kaip nepasimesti krizės metu.
V.Nausėdaitė sakė, kad bankų krizę pradėjo jausti ir vertybinių popierių rinka – bankai aktyviai siekia pritraukti lėšų obligacijomis.
"Viskas prasidėjo nuo nepatikimumo krizės, bankai pradėjo nepasitikėti vienas kitu", – finansų krizės pradžią apibūdino Finansų analitikų asociacijos narys, SEB Privačios bankininkystės departamento direktoriaus pavaduotojas Marius Čiuželis.
Jo teigimu, skolinimosi sąlygos griežtėja, bankai vis atsargiau suteikia kreditus verslui pradėti. G.Čiuželio nuomone, panikuoti dėl finansų krizės labai neverta, tačiau jis pripažino, kad nerimo rinkoje daug.
Finansų analitikų asociacijos narys Vitalijus Šostakas tvirtino manąs, kad didžiuosius Lietuvos bankus valdančioje Švedijos bankų sistemoje pokyčiai galimi, tačiau Lietuvos gyventojų jie esą nepalies. Jo nuomone, šalies bankų specialistai yra pakankamai kompetentingi ir didelių problemų bankų sektoriuje neturėtų kilti.
Naujausi komentarai