Parama naudojasi ne vienus metus
Kauno rajono ūkininkai Danguolė Mažeikienė, Asta Bureikienė bei Vita ir Mindaugas Šlapkauskai NKP sertifikatą turi jau ne vienus metus ir žada šia galimybe naudotis ateityje.
Lapių seniūnijoje sodininkyste užsiimanti D. Mažeikienė pagal NKP keliamus reikalavimus obuolius augina jau septynerius metus. „Buvome vieni pirmųjų sertifikavę savo produkciją, – teigia ji. – Pagal šiuos reikalavimus sodininkyste vertėmės visada – tai yra mūsų nuostata tiekti švarius ir sveikus obuolius.“ Dėl to 12 ha sodą turinčiai ūkininkei nebuvo sudėtinga gauti NKP sertifikatą ir laikytis reikalavimų.
Braškes auginanti A. Bureikienė irgi tvirtina, kad švariu ir sveikatai naudingu būdu uogas netoli Vilkijos augina nuo seno ir iš idėjos. „Matau visokeriopą NKP naudą: žmonės, kurie nori sveikesnių produktų, gauna garantiją dėl jų patikimumo, nes esame tikrai griežtai kontroliuojami. O mums yra galimybė gauti ES finansinę paramą pagal priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“.
Gali parduoti produktus ugdymo įstaigoms
Garliavos seniūnijoje įsikūrę V. ir M. Šlapkauskai savo produkciją parduodatiesiogiai iš savo ūkio arba per kooperatyvą tiekia į didžiuosius prekybos tinklus. Po sezono neparduotas uogas ir vaisius jie šaldo ir gamina sirupus bei uogienes. „NKP ženklą turinčių uogienių ir sirupų gamyboje 80 proc. žaliavos turi būti sertifikuota kaip NKP“, – pasakoja V. Šlapkauskienė.
Moteris pasakoja, kad uogienes verda pagal savo močiutės receptus. Didelių cechų Šlapkauskai neskubėjo įrengti. „Viską verdu mažuose puoduose, naudojame tik natūralius produktus: uogas, cukrų, vandenį“, – aiškina moteris. Pasak jos, uogienių kokybė priklauso ne tik nuo vaisių ir uogų kokybės, bet ir virimo technologijos.
NKP sertifikatas jiems atveria ir kitų galimybių. „Turėdami sertifikatą galime tiekti obuolius, avietes, kriaušes vaikų darželiams ir mokykloms, nes tiekėjams taikoma sąlyga turėti šį arba ekologinio ūkio sertifikatą. Pagal mūsų auginimo ir gamybos technologijas galėtume pretenduoti ir į ekologinio ūkio statusą, bet manome, kad esame per arti miesto, todėl norime būti sąžiningi ir renkamės NKP sertifikatą“, – sako V. Šlapkauskienė.
Gauna ženklą „Kokybė“
Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Kokybės politikos skyriaus vyriausioji specialistė Fausta Viktorija Osičnaitė sako, kad NKP kokybė pranoksta ES ir nacionalinių teisės aktų nustatytus šių produktų saugos, gyvūnų ir augalų sveikatos, gyvūnų gerovės ar aplinkosaugos reikalavimus ir (arba) kuris dėl tam tikrų ūkininkavimo ar gamybos būdų naudojimo pasižymi ypatingomis savybėmis.
„Konkretūs reikalavimai NKP ir jų gamybos būdui nustatomi žemės ūkio ministro tvirtinamose specifikacijose, kurių pagal atskiras produktų rūšis šiuo metu yra devynios, – teigia specialistė. – Pagal atitinkamos specifikacijos reikalavimus užaugintų ar pagamintų produktų kokybę patvirtina nepriklausomos sertifikavimo įstaigos išduotas sertifikatas. Prekybos vietose NKP galima atpažinti pagal specialų ženklą „Kokybė“.
Teikiama parama
F.V. Osičnaitė pabrėžia, kad ūkininkai, kuriems yra išduotas NKP sertifikatas, turi galimybę kreiptis ES paramos pagal priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“.
Šia parama gali pasinaudoti ir kitų kokybės sistemų dalyviai: ES pripažintų produktų kokybės sistemos (šiuo metu saugomos kilmės vietos nuorodos (SKVN), saugomos geografinės nuorodos (SGN) ar garantuoto tradicinio gaminio (GTG) simboliais žymimi septyni lietuviški maisto produktai: mėsos gaminys „Lietuviškas skilandis“, Seinų/Lazdijų krašto medus, lietuviškas varškės sūris, midus „Stakliškės“, sūris „Liliputas“, pieno gaminys „Žemaitiškas kastinys“, Daujėnų naminė duona) ir ekologiškų produktų kokybės sistemos.
„Paramos gali kreiptis aktyvūs žemės ūkio veiklos subjektai, auginantys ir (arba) gaminantys bei tiekiantys rinkai kokybiškus žemės ūkio ir maisto produktus ir nustatyta tvarka įregistravę žemės ūkio valdą (kaip valdytojai arba partneriai)“, – aiškina F.V. Osičnaitė. Parama pagal šią priemonę teikiama penkerius metus. Ekologiškų produktų kokybės sistemos dalyviams paramos suma vienai žemės ūkio valdai per metus siekia 2 998 eurus; ES pripažintų produktų kokybės sistemos dalyviams – 2 776 eurus; nacionalinės žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos dalyviams – 2 895 eurus.
Pagal šią priemonę kompensuojamos faktiškai patirtos produktų sertifikavimo, kontrolės, tyrimų, reikalingų įrodyti atitiktį keliamiems reikalavimams, produktų etiketės, pakuotės dizaino sukūrimo ir įsigijimo, informacinės medžiagos apie tiekiamų rinkai produktų ypatybes maketavimo ir spausdinimo, kanceliarinių prekių, smulkios biuro ir kompiuterinės įrangos įsigijimo ir kt. su įsitraukimu į kokybės sistemą susijusios išlaidos.
Paraiškos paramai pagal šią priemonę gauti Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos gali būti teikiamos iki šių metų spalio 31 d.
Naujausi komentarai