Opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys (TS-LKD) demokratai siūlo kitąmet visiems viešojo sektoriaus darbuotojams didinti atlyginimus ir pensijas, o lėšų tam būtų rasta patvirtinant naujus mažesnius atlyginimų koeficientus politikams, valstybės tarnautojams, teisėjams.
"Siūlome iki spalio 1 dienos priimti mūsų parengtus ir įregistruotus projektus, kuriuose būtų nustatyti nauji, nebekriziniai valstybės tarnybos, politikų ir teisėjų atlyginimų koeficientai, numatant 30 proc. jų sumažinimo krizės laikotarpiu atstatymą, tai yra atstatant tik 30 proc. to, kiek tie koeficientai buvo sumažinti. Koeficientai būtų didesni nei jie buvo krizės laikotarpiu, bet būtų mažesni už 2008 metais dar iki krizės nustatytus koeficientus", - pirmadienį per spaudos konferenciją sakė TS-LKD pirmininkas, Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius.
Jo teigimu, tokiam reguliuojamam koeficientų padidinimui daugiau uždirbantiems valstybės tarnautojams, politikams ir teisėjams reikėtų išleisti apie 100 mln. litų kitų metų biudžete.
A.Kubiliaus teigimu, grąžinti ikikrizinius atlyginimų koeficientus valstybės tarnautojams, teisėjams ir politikams, būtų nesąžininga mažiau uždirbančiųjų atžvilgiu.
Pasak jo, Konstitucinis Teismas (KT) pareiškė, kad nebuvo galima skirtingai mažinti atlyginimų koeficientų, net nepasakė, kad jie yra neliečiama vertybė. Todėl A.Kubilius tvirtino galįs drąsiai teigti, kad konservatorių siūlymas nustatyti naujus koeficientus neprieštaraus Konstitucijai.
"Atlyginimų koeficientai yra politinio apsisprendimo reikalas", - akcentavo opozicijos lyderis.
Jis atkreipė dėmesį, kad politikų, valstybės tarnautojų, teisėjų atlyginimų koeficientams grįžus į prieškrizinį lygį, ministrų darbo užmokestis vidutiniškai didėtų 20 proc. arba po 2200 litų, o premjero išaugtų 2500 litų per mėnesį.
"Tam kitų metų biudžete Vyriausybė planuoja numatyti 230 mln. litų. Tačiau Vyriausybė nesirengia didinti bazinės mėnesinės algos, kuri per krizę buvo sumažinta 10 proc. nuo 490 iki 450 litų. O bazinės mėnesinės algos padidinimas padidintų ir mažai uždirbančiųjų atlyginimus, bet Vyriausybė sako tam nerandanti lėšų", - sakė A.Kubilius.
Jis pranešė, kad konservatoriai mato galimybę kitąmet bent iš dalies padidinti bazinę mėnesio algą. Pagal jų projektą, nuo kitų metų bazinė mėnesio alga turėtų didėti nuo 450 iki 475 litų.
"Bazinės mėnesinės algos padidinimas yra vienintelis kelias padidinti atlyginimus ir mažiau uždirbanties valstybės tarnautojams. Tam irgi reikėtų apie 100 mln. litų kitų metų biudžete", - tvirtino TS-LKD lyderis.
Be to, konservatoriai siūlo, kad Seimas pavestų Vyriausybei parengti ir priimti nutarimą dėl atlyginimų biudžetininkams, tai yra švietimo, sveikatos, kultūros sistemos darbuotojams, pakėlimo. Jų darbo užmokestis skaičiuojamas remiantis Vyriausybės tvirtinama bazine mėnesio alga. Ji per krizę sumažinta nuo 128 iki 122 litų.
A.Kubiliaus teigimu, tam kitų metų biudžete papildomai reikėtų rasti dar 100 mln. litų.
Jis taip pat pareiškė matąs galimybių nuo 2014 metų pradėti didinti senatvės pensijas.
"Esame įsitikinę, kad tai, jog baigėsi krizė, turi pajusti ne tik viešojo sektoriaus darbuotojai. Manome, kad kitais metais galima pradėti didinti ir senatvės pensijas", - per spaudos konferenciją kalbėjo konservatorius.
Anot jo, tai irgi biudžetui atsieitų papildomus 100 mln. litų.
Tuo metu Finansų ministerija pirmadienį pranešė, kad įgyvendinant KT nutarimą dėl 2009 metais sumažintų pareiginės algos koeficientų bei priedų už kvalifikacines klases dydžių, šie dydžiai bus atstatyti nuo spalio 1 dienos. Tam šiemet reikės apie 34 mln. litų. Kitąmet biudžetui tai atsieis per 200 mln. litų.
Be to, ministerija pranešė, kad metu galiojantis nuo 490 iki 450 litų sumažintas pareiginės algos bazinis dydis kitąmet liks nepakitęs.
Taip pat Vyriausybė ketina nuo 2014 metų atkurti 2009 metais sumažintus pareiginių atlyginimų koeficientus bei kitus įstatymuose numatytus priedus ir švietimo, sveikatos apsaugos, kultūros, socialinės apsaugos darbuotojams.
Naujausi komentarai