Ekspertai teigia, kad Vyriausybės sprendimas sumažinti Lietuvos elektrinės gamybos kvotą yra ekonomiškai naudingas.
Tačiau, anot ekspertų, iš to uždirbs ir Rusijos energetikos milžinės "Inter RAO" kontroliuojama didžiausia elektros tiekėja Lietuvoje "Inter RAO Lietuva".
Energetikos instituto direktorius Eugenijus Ušpuras teigė, kad toks sprendimas leis Lietuvai sutaupyti lėšų, nes Lietuvos elektrinėje pagaminama kilovatvalandė energijos yra maždaug 24 centais brangesnė nei importuojama. "Importuojama elektros energija pigesnė, todėl susidaro didelis skirtumas. Už dujas, kai jas perkam, Lietuva moka brangiausiai Europoje ir Elektrėnuose iš dujų mes galim gaminti elektrą maždaug po 40 centų už kilovatvalandę. O nuperkam kilovatvalandę maždaug už 16 centų. Skirtumas – 24 centai. Tad kiek mes nepagaminam, tiek Lietuva ir sutaupo", – sakė E.Ušpuras.
"Tačiau per daug nereikia persistengti mažinant kvotas. Elektrinė turi visą laiką dirbti pakankamu režimu. Jeigu kas nors atsitiks, Rusija nepatieks mums elektros ar nesugebėsim nusipirkti tiek, kiek reikia, tuomet Elektrėnai turi turėti kvotas, nes gali būti atvejų, kad geriau gaminti brangiai, negu būti be elektros. Elektrėnai mums gyvybiškai svarbūs, jei norime užtikrinti energetinį saugumą, kad nepriklausytume nuo kaimynų malonės", – teigė Energetikos instituto vadovas.
Investicijų banko "Finasta" Kapitalo rinkų departamento analitikas Tadas Povilauskas teigė, kad Vyriausybės sprendimas sumažinti kvotą Lietuvos elektrinei yra ekonomiškai naudingas valstybei, tačiau sakė, kad mažai kalbama, iš kur reikalinga elektra bus perkama: "Niekas nemini, kas bus tas alternatyvus elektros tiekėjas. Turbūt labai paprasta – rinkoje yra "Inter RAO Lietuva", yra "Latvenergo" ir yra "Eesti Energia". Realiai tie trys žaidėjai būtų preliminarūs pretendentai, kad jie kompensuotų tai, ko nepagamins Lietuvos elektrinė. Atsižvelgiant į tai, kad "Inter RAO Lietuva" yra konkurencingiausia savo kainos požiūriu, ji turėtų pretenduoti į didžiausią tų 600 mln. kilovatvalandžių dalį."
Jis neabejoja, kad didžiausią dalį reikiamos elektros energijos galėtų tiekti "Inter RAO Lietuva".
T.Povilauskas sakė, kad Vyriausybės sprendimas rodo ekonominę logiką – jis yra patrauklesnis gyventojams, bet politiškai rizikingas.
Vyriausybė šią savaitę nutarė sumažinti Lietuvos elektrinei nustatytą gamybos kvotą kitiems metams nuo 1,53 iki 0,9 mlrd. kilovatvalandžių. Kainų komisija Lietuvos elektrinei 2013 m. nustatė 41,86 cento supirkimo kainą – maždaug 26 centais didesnę nei importuojamos elektros.
Sumažinus Lietuvos elektrinės kvotą, 2013 m. bus sutaupyta iki 163 mln. litų.
Naujausi komentarai