Baltijos šalys yra nepriklausomos daugiau nei 30 metų, tačiau iki šiol jų elektros sistema buvo valdoma iš dispečerinės Maskvoje. Dabar visus sprendimus priimti galės Lietuvoje, iš sistemos valdymo centro Viršuliškėse.
„Baltijos šalių energetikos sistema yra pagaliau mūsų rankose, mes ją valdome. Tikrai virpa širdis, dreba kūnas, suprantant šio istorinio įvykio reikšmę ir prasmę“, – džiaugėsi energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Izoliuotą bandymą Lietuva jau yra dariusi, Latvija ir Estija – ne. Tad visos trys kartu vadinamuoju „salos“ režimu dirba pirmą kartą.
„Dar nesuėjus tam laikui, iš Rusijos gavome signalą, kad jie pasiruošę. Kadangi ir mes buvome pasiruošę, tai pradėjome tas linijas atjungti anksčiau, nuo 6 valandos. Ir tada metodiškai po vieną liniją – iš pradžių atjungėm vieną liniją, po 15 min. – kitą liniją, už 15 min. – dar vieną, dar už pusvalandžio atjungėme baltarusišką liniją“, – kalbėjo „Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Šeštadienį apie 45 procentus Lietuvai reikalingos elektros pagamino atsinaujinantys šaltiniai – saulė ir vėjas.
„Likusią dalį gamina šiluminės elektrinės, o dalį importuojame iš Švedijos. Rytoj matome prognozes, kad vėjo gamyba mažės, todėl turės būti padidinta dujinė generacija“, – teigė „Litgrid“ sistemos valdymo departamento vadovas Donatas Matelionis.
Į vadinamąjį BRELL žiedą buvo sujungtos Rusija, Baltarusija, Lietuva, Latvija ir Estija.
Sekmadienį, apie 14 val., per jungtį su Lenkiją „LitPol Link“ Baltijos šalys jau turėtų būti prisijungusios prie žemyninės Europos tinklų sistemos.
Sakyčiau, toks sausas, metodiškas, techninis bendravimas visada vyko ir dabar vyko iki pat galo.
„Bandymo metu veikia kaip nuolatinės srovės jungtis ir mums užtikrins papildomą dažnio valdymo pagalbą, jei įvyktų netikėti atsijungimai“, – aiškino D. Matelionis.
Lietuvai atsijungus nuo BRELL, nuo rusiškos sistemos atkirstas lieka ir Kaliningradas. Elektrą nuo šiol teks gamintis pačiam.
„Mes nenumatome jiems problemų, jie penkis bandymus izoliuoto darbo darė, Kaliningradas ne vienintelė izoliuota sistema pasaulyje“, – teigė R. Masiulis.
Nors atsijungiant nei rusai, nei baltarusiai jokių problemų nekėlė...
„Sakyčiau, toks sausas, metodiškas, techninis bendravimas visada vyko ir dabar vyko iki pat galo“, – sakė „Litgrid“ vadovas.
Iki paskutinės minutės šį istorinį žingsnį lydėjo bandymai pagąsdinti ir suklaidinti.
Nuo feisbuke skleidžiamų sąmokslo teorijų, esą Lietuva dabar elektrą ims iš Astravo, iki buvusio Seimo nario M. Puidoko paviešintų nuotraukų, esą dėl sinchronizacijos sukeltų trikdžių neveikia viena iš degalinių Kaune.
Tiesa, mokslų daktaru būti nereikia, kad pastebėtum, jog tiek pačioje degalinėje dega šviesa, tiek tariamai neveikiančios kolonėlės ekranas sėkmingai šviečia.
Kelias savaites Kremlius bandė sėti paniką visose Baltijos šalyse. Gąsdino, kad atsijungus nuo BRELL esą dings arba labai pabrangs elektra, nors akivaizdu, kad tai melas.
„Šiandien, ką mes turime, tai pabaigos pradžią, rytoj per pietus bus pabaigos pabaiga ir nauja pradžia“, – kalbėjo R. Masiulis.
Nebereikalinga infrastruktūra planuojama atsikratyti iki vasario pabaigos.
„Bus atliekamas fizinis jungčių atkabinimas, neliks pačių laidų“, – sakė D. Matelionis.
Nuo rusiškos prie Vakarų elektros sistemos Lietuva pereina ne tik dėl nacionalinio saugumo.
Naujos linijos ir įrenginiai leis gaminti daugiau elektros iš atsinaujinančių šaltinių, o nutiesus dar vieną jungtį su Lenkija „Harmony Link“ ir prekiauti elektra su kitomis Europos šalimis.
Į Baltijos šalių sinchronizaciją investuota daugiau nei pusantro milijardo eurų. Didžiąją dalį padengė Europos Sąjunga.
Naujausi komentarai