Vis dėlto neatmetama prielaida, kad, rinkoje sumažėjus elektros pasiūlai, trumpuoju laikotarpiu elektra gali pabrangti apie 10 proc.
Importas – be problemų
Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas įsitikinęs, kad sustabdytas rusiškos elektros importas Lietuvai problemų nesukels – elektros šalyje nepritrūks, taip pat neturėtų keistis jos kaina: „Praktiškai neturės mums didelės įtakos, nes kainas diktuoja ir nustato „Nord Pool“, skandinaviška elektra.“
Eksperto teigimu, Lietuva turi pakankamai galimybių importuoti elektrą.
„Latvijoje yra perteklinės elektros – trys didelės hidroelektrinės Dauguvos upėje. Estija visada turėjo užtektinai perteklinės elektros. Lietuvoje irgi turime pakankamai elektrą generuojančių elektrinių. Tik jų darbo galia labai nedidelė, todėl visada buvo pigiau elektrą importuoti. Turime puikiausių galimybių, dabar turime jungtis su visomis šalimis“, – aiškino V.Jankauskas.
Bendrovės „Litgrid” generalinis direktorius Rokas Masiulis prieš savaitę sakė, kad trečiųjų šalių rinkos nėra susietos su Europos elektros rinka, o jų pasiūlymai neformuoja kainų Lietuvos prekybos zonoje, todėl prekybos su Rusija stabdymas neturės reikšmingo poveikio elektros kainoms Lietuvoje.
Energetikos ministras Dainius Kreivys anksčiau teigė, kad elektros kainas Lietuvoje formuoja Švedijos ketvirtoji zona.
Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas sutinka, kad elektros trūkumo Lietuvoje nebus, tačiau neatmeta fakto, kad trumpuoju laikotarpiu rinkoje sumažėjus pasiūlai elektros kainos šalyje gali augti apie 10 proc.
„Iš Karaliaučiaus elektros importas galėjo siekti apie 10 proc. viso importo. Didelės įtakos tai neturės – bent jau trumpuoju laikotarpiu elektros kaina gali šoktelėti iki 10 proc. Tam tikrą įtaką tai vis tiek turės, nes visada mažėjant pasiūlai kaina auga, o pasiūlai didėjant kaina mažėja, – tokie yra rinkos dėsniai“, – BNS sakė A. Sekmokas.
Jis mano, kad artėjant elektros rinkos liberalizavimo antrojo etapo pabaigai augančios kainos gali padidinti įtampą tarp vartotojų.
„Rinkos liberalizavimui tai, be abejo, labai nepalankus faktorius: didės įtampa, lūkesčiai ir kainos vėl trikdys vartotojų pasirinkimą. Be abejo, rinkos liberalizavimas ir toks pokytis yra sunkiai suderinami“, – svarstė A.Sekmokas.
BNS skaičiavimais, „Inter RAO Lietuva“ pernai perdavė 16,5 proc. Lietuvoje suvartotos elektros. Bendrovė skelbia pernai Lietuvoje pardavusi 1,96 teravatvalandžių (TWh) elektros. „Litgrid“ duomenimis, pernai Lietuvoje suvartota 11,84 TWh.
Atsijungimas nuo linijų su Rusija ir prisijungimas prie Europos, deja, per vieną liniją su Lenkija „LitPol Link“ nėra toks saugus ir patikimas.
Lūžio taškas
Pasak A.Sekmoko, sustabdytas rusiškos elektros importas galėtų būti lūžio taškas spartinant sinchronizaciją su Vakarų Europa, – jis teigia nebematantis komercinių argumentų, kodėl reikėtų atidėlioti šį procesą. Anot jo, nebėra ir komercinio pagrindo išlaikyti linijas su Rusija.
„Komercinio santykio nebelieka. Tada lieka vienas ar kitas geopolitinis pasirinkimas. Jeigu dabar nesinchronizuosime, tai kada? Jeigu mes, kaip sako R.Masiulis, galime per dieną sinchronizuotis su Europa, kodėl to nedaryti? Vienintelis argumentas to nedaryti būtų tas, kad tai yra geopolitinis pokytis, kurio ES ir galbūt Lietuva nenori, vengia ar bijo. Viskas – kitų argumentų nėra, – įsitikinęs A.Sekmokas. – Kuo toliau bus atidėliojama sinchronizacija, tuo mažiau motyvų gali būti ją įgyvendinti, nes dabar, vykstant karui Ukrainoje, yra pats palankiausias momentas.“
V.Jankauskas nemano, kad sustabdytas rusiškos elektros importas galėtų lemti greitesnę sinchronizaciją. Jo teigimu, tam būtina antroji jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos sistemų – jūrinis kabelis „Harmony Link“.
„Atsijungimas nuo linijų su Rusija ir prisijungimas prie Europos, deja, per vieną liniją su Lenkija „LitPol Link“ nėra toks saugus ir patikimas. Todėl būtinai reikėjo dar bent vienos linijos, dar bent vienos jungties. Tai paspartinti turbūt nelabai išeina, nes iš viso dabar yra bėdų su statybomis – ir kabelių, ir medžiagų trūksta – todėl sunku tikėtis, kad anksčiau nei 2025 m. būsime visiškai pasiruošę“, – svarstė ekspertas.
Baltijos šalys sinchronizuoti elektros tinklus su žemynine Europa ir atsijungti nuo posovietinio BRELL žiedo ketina iki 2025 m. pabaigos.
Energetikos ministras D.Kreivys anksčiau teigė, kad sinchronizaciją būtų galima pagreitinti įgyvendinus svarbiausius jos projektus, o kitus atidedant jau po faktinio susijungimo.
„Litgrid“ vadovas R.Masiulis yra sakęs, kad Lietuva techniškai yra pasiruošusi sinchronizacijai, o esant poreikiui būtų galima pradėti veikti sinchroniškai per 24 valandas. Tačiau, pasak jo, staigi sinchronizacija turėtų ekonominių padarinių, todėl pirmiau reikia įgyvendinti būtinus projektus.
Nutrauks atsiskaitymus
Pagal 2014 m. pasirašytą atsiskaitymų už tarpsisteminį disbalansą sutartį trys Baltijos šalių perdavimo sistemos operatoriai su „Inter RAO Lietuva“ atsiskaito už Rusijos teikiamą likutinį disbalansą. Tokia paslauga teikiama, nes Baltijos šalys vis dar veikia vadinamajame BRELL žiede, o Rusijos perdavimo tinklo operatorius užtikrina pirminį dažnio valdymą.
Sutartis galioja iki šių metų pabaigos. Tačiau, pasak BNS šaltinių, ją nuo birželio 1-osios ruošiamasi nutraukti.
Energetikos ministerijos ir „Litgrid“ teigimu, nutraukta prekyba „Inter RAO“ elektra poveikio Baltijos šalių balansavimo rinkai neturi. Pasak kompanijos „Inter RAO Lietuva“, tai neturi įtakos ir pačiai atsiskaitymo už tarpsisteminį disbalansą sutarčiai.
Energetikos ekspertas V.Jankauskas sutinka, kad nutrauktas rusiškos elektros importas nesusijęs su šia sutartimi. Jo teigimu, net ir nutraukus komercinius elektros srautus tarp Baltijos šalių ir Rusijos išlieka techniniai srautai, todėl vis dar dirbant bendroje sistemoje tam tikri susitarimai turi būti.
„Kai kalbame apie tai, kad Baltijos šalys nepirks elektros iš Rusijos, mes kalbame apie komercinius srautus. Tačiau techniniai srautai išlieka. Vis tiek mūsų sistemos yra susijungusios ir mes nesustabdysime elektronų kur nors prie Tauragės ar Visagino. Kol liekame Rusijos sistemoje, ta sistema turi būti atvira, nes joje gali kilti įvairių problemų, ir tos šalys, kurios dalyvauja šitame darbe, turi prisidėti prie to, kad sistema išlaikytų pastovumą“, – kalbėjo V.Jankauskas.
Buvęs energetikos ministras A.Sekmokas teigia nebematantis pagrindo nei turi bendrą balansavimo rinką, nei tęsti tokią sutartį: „Jeigu importo nėra, man kyla klausimas, kas turėtų būti balansuojama.“
„Elektros linijos tarp šalių iš esmės reikalingos komercijai arba tai yra priklausymas vienai ar kitai energetinei sistemai. Jeigu nebeturime tikslo priklausyti posovietinei energetikos sistemai, apie kokius balansus reikėtų kalbėti.“
10 proc. – tiek gali brangti elektra nutraukus Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ kontroliuojamos grupės „Inter RAO Lietuva“ tiekimą.
Veikla nesutriko
Varšuvos vertybinių popierių birža kovą dėl galimų sąsajų su Rusijos oligarchais sustabdė prekybą įmonės akcijomis. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba kovo viduryje pranešė, kad bendrovei „Inter RAO Lietuva“ yra apribota galimybė atlikti bankų operacijas, tačiau pati įmonė teigė, kad jos veikla nesutrikdyta.
51 proc. bendrovės „Inter RAO Lietuvos“ akcijų priklauso Suomijoje registruotai įmonei „RAO Nordic“, o šią valdo „Inter RAO“ – jos direktorių tarybai pirmininkauja Vakarų sankcionuojamas Rusijos oligarchas Igoris Sečinas, dėl savo ryšių su Kremliumi patekęs į asmenų, kuriems dėl karo Ukrainoje taikomos ES sankcijos, sąrašą.
„Inter RAO Lietuva“ klientai turi pasirinkti kitus tiekėjus
ESO atstovo Pauliaus Kalmanto teigimu, penktadienio vakarą pranešus apie „Nord Pool“ sprendimą stabdyti prekybą rusiška elektra, ESO derino veiksmus su „Litgrid“ ir „Inter RAO Lietuva“, o šios klientai pradėjo rinktis nepriklausomus tiekėjus.
ESO atstovo teigimu, gegužės pradžioje „Inter RAO Lietuva“ turėjo apie 150 klientų – didžioji jų dalis jų bus pasirinkę kitą nepriklausomą tiekėją ir į garantinį tiekimą nepateks.
„Tais, kam tokia paslauga bus reikalinga, pasirūpins ESO“, – BNS teigė P.Kalmantas.
Anot jo, šiuo metu nėra nė vienos aplinkybės, numatytos Elektros energetikos įstatyme neatidėliotinam garantiniam tiekimui.
„Garantinis tiekimas „Inter RAO Lietuva“ klientams šiuo metu neužtikrinamas, tačiau gali būti užtikrinamas per tris darbo dienas nuo bent vienos iš Elektros energetikos įstatyme nurodytų aplinkybių atsiradimo. Nė viena iš nurodytų aplinkybių dar neįvykusi, todėl nepradėjome teikti garantinio tiekimo paslaugos“, – BNS teigė P.Kalmantas.
Artėjant elektros rinkos liberalizavimo antrojo etapo pabaigai, „Ignitis grupės“ įmonės „Elektros skirstymo operatorius“ (ESO) atstovas sako, kad garantinio tiekimo paslauga, teikiama nepriklausomo tiekėjo laiku nepasirinkusiems vartotojams, neleidžia žinoti tikslios būsimos vartotojo mokamos elektros kainos.
Ketvirtadaliu brangiau
„Kuo garantinis tiekimas skiriasi nuo kitų planų ar pasiūlymų, kuriuos siūlo nepriklausomi tiekėjai, tai, kad jūs nesate garantuoti ir niekas nežino, kokia bus elektros kaina kitą mėnesį ar po trijų mėnesių“, – žurnalistams sakė garantinio tiekimo paslaugą teikiančios ESO Paslaugų tarnybos vadovas Renaldas Radvila.
1–5 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) per metus suvartojantys buitiniai vartotojai iki birželio 18 d. turi pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. To nepadariusiems vartotojams ESO laikinai teiks garantinio tiekimo paslaugą, o jos kaina bus 25 proc. didesnė nei praėjusio mėnesio vidutinė biržos kaina, be to, teks papildomai mokėti už elektros persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas.
R.Radvilos teigimu, su biržos kaina susieti nepriklausomų tiekėjų pasiūlymai vartotojams palankesni nei garantinio tiekimo sąlygos.
Per vieną dieną nepriklausomą tiekėją pasirinko daugiau kaip 7 tūkst. klientų, ir tai yra rekordas.
„Vieną mėnesį už elektros energiją jūs mokate 22 eurus arba 30 eurų, tačiau sausį ji pakyla iki 60 eurų (garantinio tiekimo kaina – BNS). Šiandien mes žinome, kokia gegužės mėnesį yra garantinio tiekimo kaina, bet birželio mėnesį tą kainą sužinosime tik gegužės mėnesio vidurkį padauginę iš 1,25 – pasakyti, atspėti yra sudėtinga ar net neįmanoma“, – sakė ESO atstovas.
„Jeigu lygintume garantinio tiekimo kainas su tiekėjų planais, kurie siūlo prisirišti prie biržos ir mokėti biržos kainą ir tam tikrą maržą, tai bet kokiu atveju bet kurio tiekėjo biržos planas yra patrauklesnis nei garantinio tiekimo“, – pridūrė jis.
ESO tvarkys infrastruktūrą
R.Radvila pabrėžė, kad, net ir pasirinkus nepriklausomą tiekėją, ESO ir toliau liks atsakinga už visus su infrastruktūra susijusius klausimus.
„Visa laidų infrastruktūra, galios užtikrinimo, gedimų šalinimo darbų, galios didinimo, saulės elektrinių įrengimo klausimai, visa tai, kas susiję su technine puse, ir toliau lieka ESO“, – teigė R.Radvila.
Per vieną dieną nepriklausomą tiekėją pasirinko daugiau kaip 7 tūkst. klientų, ir tai yra rekordas.
ESO atstovas atkreipė dėmesį, kad garantinio tiekimo paslauga teikiama šešis mėnesius, tačiau nepriklausomo tiekėjo iki šiol nepasirinkusiems pirmojo etapo vartotojams, kurių yra kiek daugiau nei 1 tūkst., garantinis tiekimas nenutraukiamas ir po pusmečio.
„Kadangi tų klientų pirmajame etape yra santykinai nedaug – 1 000, stengiamės suprasti ir išsigryninti tikrąsias priežastis, kodėl jie nepasirinko nepriklausomo tiekėjo – ar tai yra dėl nežinojimo, ar tai negyvenamos patalpos, ar žmonės išvykę, tai dėl to tokios drastiškos priemonės – garantinio tiekimo nutraukimo – netaikome“, – sakė R.Radvila.
Daugybė nepasirinkusiųjų
Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki galutinio nepriklausomo tiekėjo pasirinkimo, gegužės 18-ąją jo vis dar nebuvo pasirinkę 371,6 tūkst., arba 50 proc. antrojo etapo vartotojų.
R.Radvilos teigimu, praėjusią savaitę buvo užfiksuotas rekordas, kai per vieną dieną nepriklausomą tiekėją pasirinko daugiau nei 7 tūkst. klientų. Tuo metu šios savaitės pirmąją dieną tokių buvo 4,2 tūkst.
ESO atstovo skaičiavimais, siekiant, kad iki birželio 18 d. nepriklausomą tiekėją pasirinktų kuo daugiau vartotojų, per dieną, įskaitant ir savaitgalius, turėtų būti pasirašoma apie 12–13 tūkst. sutarčių.
Naujausi komentarai