Šimtmečius Europoje gyvavusiai tradicijai medienos dūmais rūkyti dešras, kumpius, lašinius ar žuvis ateina galas. Nuo rugsėjo mėnesio taip rūkyti produktai Europos Sąjungoje bus priskiriami prie pavojingų sveikatai. Tikėtina, kad dėl to bankrutuos ne viena kulinarinio paveldo produkciją gaminanti įmonė, trečiadienį rašo portalas lzinios.lt.
Uždrausti medienos dūmais rūkyti mėsos gaminius Europos Komisija rengėsi jau kelerius metus, tačiau būsimiems pokyčiams neprieštaravo nė viena iš 28 ES valstybių. Dabar, likus 9 mėnesiams iki naujų reikalavimų įsigaliojimo šiemet rudenį, sukruto prieštarauti vienintelė Lenkija.
EK šiuo metu jau svarsto, ar dar įmanoma sušvelninti reikalavimų įgyvendinimą, kad neišnyktų tūkstantmečius Europoje gyvavęs maisto produktų apdorojimo būdas. Tačiau, kad taip rūkytuose gaminiuose nėra sveikatai pavojingų medžiagų, turės įrodyti patys gamintojai.
Kaip LŽ informavo Giedrius Sudikas, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovas, sumažintas kancerogenų kiekis, taikomas rūkytai mėsai ir rūkytos mėsos gaminiams, buvo nustatytas remiantis Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) išvadomis. „Kai jie buvo svarstomi 2010 ir 2011 metais, valstybės narės nepareiškė susirūpinimo dėl šių reikalavimų įgyvendinimo“, - pažymėjo jis.
Be to, pasak G.Sudiko, buvo nustatytas trejų metų pereinamasis laikotarpis, kuris baigiasi 2014 metų rugsėjo 1 dieną. „Įgyvendinti reikalavimą dėl sumažinto policiklinių aromatinių angliavandenilių kiekio turėtų būti įmanoma taikant gerąją rūkymo praktiką“, - tikino jis.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyriausioji specialistė - valstybinė maisto produktų inspektorė Vilma Pušinaitė LŽ paaiškino, kad kvapiųjų rūkymo medžiagų teisinio reglamentavimo pagrindą sudaro žinios, kad rūkyti maisto produktai kelia sveikatos problemų. Pasak V.Pušinaitės, kvapiųjų medžiagų, gautų iš dūmų, kurie yra frakcionuoti ir valyti, naudojimas paprastai laikytinas mažiau pavojingu sveikatai už patį tradicinio rūkymo procesą.
VMVT nuomone, Lietuvos maisto pramonė ir verslas yra atsakingi ir jau susipažinę su visais maistą reglamentuojančiais teisės aktais, todėl nesusipratimų dėl jų įgyvendinimo neturėtų iškilti.
Naujausi komentarai