Pereiti į pagrindinį turinį

Patvirtintas naujas kompensuojamų vaistų kainynas

2017-09-18 07:43

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują kompensuojamųjų vaistų kainyną, jis įsigalios nuo spalio.

Patvirtintas naujas kompensuojamų vaistų kainynas
Patvirtintas naujas kompensuojamų vaistų kainynas / I. Juodytės / BFL nuotr.

Ministerija skelbia, kad naujajame kainyne – daugiau vaistų su mažesnėmis priemokomis, taip pat daugiau naujų vaistų ir veikliųjų medžiagų, kurių iki šiol nebuvo.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimo, naujajame kainyne lieka visos veikliosios medžiagos, dar įtrauktos dvi visiškai naujos veikliosios medžiagos, kurios anksčiau nebuvo kompensuojamos.

„Šie vaistai skirti gydyti epilepsiją bei hepatitą C, tad šių vaistų kompensavimas yra svarbus pasiekimas ir reali pagalba pacientams. Taip pat norime nuoširdžiai padėkoti vaistų gamintojams, kurie ir toliau mažina kainas, taip prisidėdami prie bendro siekio – mažesnių vaistų kainų žmonėms. Tai socialiai atsakingo verslo pavyzdys, iš kurio galime pasimokyti“, – pranešime cituojamas ministras A.Veryga.

Kaip pažymi ministerija, šiam kainynui farmacijos kompanijos 1029 vaistams pritaikė nuolaidas pacientų priemokoms. Taip pat sumažintos ir bazinės vaistų kainos. Laukiama, kad dėl pokyčių per ketvirtį bus sutaupoma 1,7 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondui (PSDF).

Naujame kainyne įrašyti apie 2 tūkst. prekinių vaistų pavadinimų, iš jų – 106 nauji pavadinimai.

Ministerijos pasiūlyti ir Vyriausybės pavasarį patvirtinti pakeitimai dėl kompensuojamųjų vaistų kainyno sudarymo sukėlė didelį farmacininkų ir vaistinių pasipriešinimą, nes buvo pareikalauta, kad vaistų kainos nebūtų didesnės daugiau kaip 10 proc., palyginti su referencinėmis šalimis: Latvija, Estija, Vengrija, Lenkija, Čekija, Slovakija, Rumunija ir Bulgarija. Iki tol buvo nustatyta, kad vaistai negali būti brangesni daugiau nei 40 proc., palyginti su minėtomis šalimis. Šie reikalavimai nulėmė, kad nuo liepos įsigaliojusiame kainyne neliko dalies iki tol kompensuotų vaistų.

Siūlo nustatyti priemokų už vaistus lubas

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas, siūlo nustatyti priemokų už kompensuojamuosius vaistus lubas.

Kaip informavo ministerija, siūloma nustatyti, kad maksimali priemoka neviršytų 3,93 euro.

„Jos būtų taikomos bet kuriam kompensuojamam vaistui, nesvarbu, ar jis, originalus, ar generinis, kai valstybė juos kompensuoja 100 procentų“, – pirmadienį per spaudos konferenciją žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Anot jo, pagrindinis šio ir kitų ministerijos teikiamų siūlymų tikslas – mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas ir pacientų priemokas, didinti konkurenciją nepatentinių vaistų segmente.

„Tai yra reakcija į Konkurencijos tarybos atliktus tyrimus ir pateiktus siūlymus, nes pirmojo sprendimo metu girdėjome, kad ne visos priemonės įgyvendintos“, – teigė ministras.

Jis žadėjo, kad už sutaupytas lėšas bus svarstoma išplėsti kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė tvirtino, kad keičiantis kainynams „pacientai tapdavo kainų skaičiavimo tvarkos įkaitai“, nes vaistų gamintojai galėdavo nustatyti kokias nori kainas.

Pasak jos, lubos nustatytos išvedus vidutinę praėjusių metų visų kompensuojamųjų vaistų kainą ir siekia 20 proc. šio vidurkio.

Žadama, kad bus mažinamos ir vaistų kompensuojamosios kainos, t. y. keičiama tvarka, kaip nustatomos kainos monopolininko gaminamiems vaistams – bus imamos kiekvieno bendrinio pavadinimo vaisto kainos trijose šalyse ir išvedamas vidurkis. Pasak K.Garuolienės, taip pat siūloma, jog vaistų, kuriuos gamina du gamintojai, bazinė kaina būtų nustatoma pagal to vaisto, kuris faktiškai tiekiamas Lietuvos rinkai, kainą, t. y. bus atsisakoma metodikos, kai ji buvo nustatoma atsižvelgiant į kitas šalies. Tuo metu grupėse, kur to paties bendrinio pavadinimo vaistą gamina trys ir daugiau gamintojų, siūloma rengti „kainų konkursą“.

„Šis pokytis leidžia taupyti ženkliai PSDF lėšas – ne tik taupyti, bet sudaryti galimybę kompensuoti pacientams naujas veikliąsias medžiagas, kurios turi ateiti į Lietuvos rinką, nes jos kompensuojamos ir kitose šalyse“, – tikino K.Garuolienė.

A.Veryga teigė, kad gegužę pagal Vyriausybės patvirtintą tvarką daugelio kompensuojamųjų vaistų kainos nuo liepos, patvirtinus kainyną, jau sumažėjo, o spalį įsigaliosiantis naujasis kainynas, anot jo, padės sutaupyti dar apie apie 2 mln. eurų.

Pasak ministro, nekompensuojamiems receptiniams vaistams Vyriausybė siūlo nuo 2018-ųjų sausio nustatyti 5 proc. lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. Be to, Seime svarstomas siūlymas dėl pakuočių ne lietuvių kalba. Tai esą taip pat leistų įsigyti medikamentus pigiau didmeniniu būdu.

„Susidaro situacija, kad neturint galimybės kompensuoti dar ir PVM yra didesnis, tad ta lengvata būtų teisinga“, – tvirtino A.Veryga.

SAM skaičiavimais, pateiktos priemonės leistų sumažinti pacientų priemokas apie 20 proc. ir sutaupyti apie 6 mln. eurų per metus.

Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius abejojo, ar ministerijos taikoma formulė nustatant priemokų lubas yra teisinga.

„Kodėl 3,93 eurai, ar tikrai teisingas kriterijus remiantis praeitų metų išlaidomis skaičiuoti, nes yra bendra infliacija, visi kiti produktai brangsta. Tad reiktų kažkokiais kitais kriterijais remiantis nustatyti tą maksimalią priemoką“, - žurnalistams teigė vaistų gamintojų atstovas.

Anot jo, nuo šių metų liepos pateikus naująjį kompensuojamųjų vaistų kainyną, sumažėjo gamintojų konkurencija dalyje vaistų grupių, tad padidėjo ir vaistų kainos, be to, esą nepasiekta planuotų rezultatų sutaupyti apie 20 mln. eurų pacientų priemokų ir valstybės kompensacijų.

„Prieš išeinant kainynui buvo žadama, kad bus sutaupoma 20 mln. eurų per metus. Pagal turimus duomenis, ką ministerija jau yra paskelbusi, per mėnesį sutaupyta 500 tūkst., tai apie 6 mln. eurų per metus. Akivaizdu, kad tiek priemokų nesutaupoma“, - sakė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų