Į Lietuvą ateitų daugiau užsienio investuotojų, jei valdžia ryžtųsi įteisinti lankstesnius darbo santykius, teigia "Investuotojų forumo" valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas.
"Vienintelė paskata, ko dar jiems (užsienio investuotojams - BNS) reikia - tai darbo santykių lankstumas. Pavyzdžiui, Lietuvoje darbuotojo atleidimas yra labai brangus, jei neklystu, išeitinė turi siekti 6 vidutinius darbo užmokesčius. Jeigu tėvai turi vaikus iki 3 metų, jo išvis visai negali, nors darbuotojas gali būti praradęs motyvaciją dirbti. Tas sunkumas atleidimo yra labai didžiulis dalykas", - po susitikimo su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite ketvirtadienį žurnalistams sakė R.Valiūnas.
"Toliau darbo valandos - kodėl negalima valandas išdėlioti per darbo savaitę? Galbūt vieną dieną darbuotojas dėl gamybos sąlygų gali dirbti 10 valandų, kitą dieną - 6 valandas. Tokių pavyzdžių darbo santykiuose yra daugybė, kur sąlygas būtų galima gerinti", - pridūrė jis.
Jo teigimu, "Investuotojų forumo" vizija ir tikslas - Lietuvoje padaryti geriausias Europoje investavimo sąlygas.
"Kai mes kalbame apie priemones, kaip mūsų tikslų pasiekti, tai mūsų nuomonė dažnai išsiskiria su įvariais asmenimis, politikais. Mes diskutuojame keliomis temomis nuolat. Šios Vyriausybės geriausias sprendimas - Teritorijų planavimo įstatymo pakeitimai, tačiau daugelis klausimų nejuda iš vietos", - sakė R.Valiūnas.
Diskusija dėl darbo santykių liberalizavimo Lietuvoje vyksta jau ne vienerius metus, investuotojai, kalbėdami su valdžia, nuolat kelia šią problemą.
Pernai buvo parengtos Darbo kodekso pataisos, kuriomis siūlyta liberalizuoti darbo rinką, tačiau ankstesnės kadencijos Seimas šio klausimo nesvarstė. Vyriausybė siūlė išplėsti terminuotų darbo sutarčių galimybes, sumažinti išeitines išmokas.
Be to, ketinta nustatyti 20 darbo dienų vidutinę kasmetinių atostogų trukmę (kai yra penkių darbo dienų savaitė), kuri šiuo metu yra 28 kalendorinės dienos. Įspėjimo apie darbo sutarties nutraukimą maksimalų laiką siūlyta sutrumpinti nuo 4 iki 3 mėnesių, o maksimalų išeitinių išmokų dydį, kuris šiuo metu siekia 6 vidutinius mėnesio atlyginimus, mažinti iki 4 mėnesių.
Be to, siūlyta nustatyti, kad kasdieninė darbo laiko trukmė negali viršyti 8 valandų, tačiau darbo savaitės laikas nesikeistų ir toliau būtų 40 valandų. Tai leistų darbuotojams kai kuriomis dienomis dirbti ilgiau nei 8 valandas, o kitomis - trumpiau.
Pataisomis, be kita ko, siūlyta uždrausti kompensacijas už ilgiau kaip trejus metus nepanaudotas kasmetines atostogas.
Pasaulio ekonomikos forumo naujausio konkurencingumo tyrimo duomenys rodo, kad verslui Lietuvoje labiausiai trukdo neefektyvi viešojo sektoriaus biurokratinė sistema, mokesčių sistema ir griežtas darbo santykių reguliavimas.
„Investuotojų forumas" vienija daugiau kaip 50 kompanijų iš bankininkystės, telekomunikacijų, paslaugų ir kitų sektorių.
Naujausi komentarai