„Įstatymo pakeitimai sudarys galimybę iš kitų valstybių atvykusiems ir prieglobstį Lietuvoje gavusiems žmonėms gauti šalpos senatvės pensiją, šalpos neįgalumo pensiją ar šalpos našlaičių pensiją“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
„Sodra“ susiduria su situacijomis, kai negali paskirti šalpos išmokų dėl to, kad iš užsienio valstybių institucijų neįmanoma gauti informacijos apie konkrečiam asmeniui tose valstybėse paskirtas pensijas ar pensinio pobūdžio išmokas. Dažniausiai taip nutinka dėl nuo asmenų nepriklausančių aplinkybių, pavyzdžiui, sudėtingos politinės padėties tam tikrose užsienio valstybėse ar dėl to, kad su valstybe nepalaikomi diplomatiniai santykiai.
Pakeitimais būtų nustatoma, kad šalpos išmokas mokanti įstaiga, nustačiusi, jog iš užsienio institucijų reikiamos informacijos neįmanoma gauti net ir diplomatiniais kanalais, per 10 darbo dienų priima sprendimą dėl šalpos išmokos skyrimo ar mokėjimo atnaujinimo (pratęsimo), nereikalaudama pateikti duomenų apie užsienio valstybių pensijas ir pensijų išmokas.
Šalpos neįgalumo ir šalpos senatvės pensijos skiriamos asmenims, neturintiems teisės gauti didesnių arba tokio pat dydžio socialinio draudimo pensijų, valstybinių pensijų ir išmokų, pensijų kaupimo išmokų, užsienio valstybių pensijų ir kitų periodinių pensinio pobūdžio išmokų.
Iš užsienio valstybių atvykę asmenys turi pateikti dokumentus, patvirtinančius, kad savo kilmės valstybėje negauna su senatve ar neįgalumu susijusios išmokos arba gaunamų išmokų dydžiai yra mažesni už šalpos pensijų dydžius.
Patvirtinus Seime, įstatymo pakeitimai įsigaliotų nuo šių metų liepos 1 dienos.
Šalpos išmokos mokamos iš valstybės biudžeto lėšų. Šalpos pensijos bazė – 143 eurai.
Naujausi komentarai