Seimas ketvirtadienį priėmė tai numatančias Želdynų įstatymo pataisas: už balsavo 92 Seimo nariai, prieš nebuvo, o 11 susilaikė.
Pagal jas želdynų normą bus galima kompensuoti tik su sklypu besiribojančių ar iki 200 metrų atstumu nuo jo esančių ar planuojamų įveisti želdynų ar rekreacinių miškų plotais.
Nustatyti didžiausias leidžiamas kompensuoti želdynų normas ir jų apskaičiavimo tvarką pavesta aplinkos ministrui, o tokia norma bus privaloma rengiant teritorijų planavimo dokumentus.
Per pataisų svarstymą Seime birželį dėl želdynų normų kompensavimo kilo daugiausia diskusijų.
Pakeitimų autorius, Seimo Aplinkos apsaugos komitete dirbantis „laisvietis“ Kasparas Adomaitis pabrėžė, kad sienų arba stogų želdynais negalima kompensuoti natūralių želdynų. Pasak jo, taip būtų galima atsisakyti iki šeštadalio želdynų tarp daugiabučių.
„Dėl to sulaukiama daug gyventojų nusiskundimų“, – teigė jis.
Dėl to sulaukiama daug gyventojų nusiskundimų
Seime per pataisos svarstymą K. Adomaitis anksčiau tvirtino, kad želdynai ant sienų ar stogų leistų nesąžiningiems turto vystytojams apgaudinėti gyventojus, „o sąžiningi to nedarytų, nes tai bus per brangu“.
„Paprasčiausias būdas yra nupaišyti gražius žalius stogus, tačiau nėra jokių įpareigojimų nei būsto savininkams, nei savivaldybėms, išaiškinimų daugiabučių administratoriams, ką po to su tais želdynais daryti. Rezultatas bus labai paprastas: natūralių želdynų sumažės, ant stogų ar sienų želdynai bus tik projektiniuose pasiūlymuose, realybėje jie gyventojų bus nukasti, nes juos brangu prižiūrėti, ir paberta žvyro akmenukų“, – teigė K. Adomaitis.
„Ant stogo pastatysiu kelis vazonus ir pasakysiu, kad čia yra želdynas“, – pridūrė opozicijai priklausančios demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narė Laima Nagienė.
Seimas taip pat nutarė, kad saugotinus želdinius kirsti arba juos genėti be leidimo bus galima, kai jie augs vidutinės ir aukštos įtampos elektros tinklų apsaugos zonose ir jiems kels pavojų.
Medžius kertantys ar genintys žmonės ar įmonės prieš 20 darbo dienų savivaldybei raštu turės pranešti apie planuojamus darbus, o savivaldybė įvertins, ar jie kelia pavojų ir sutiks arba ne.
Seimas taip pat priėmė (už balsavo 84, prieš buvo vienas, susilaikė 20) Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, numatančias baudas už medžių, apie kurių kirtimą, genėjimą reikia pateikti pranešimą savivaldybei, naikinimą.
Gyventojai bus baudžiami 180-600 eurų, o įmonių vadovai ar jų patikėtiniai – 240-900 eurų. Baudos įsigalios nuo lapkričio 1-osios.
Naujausi komentarai