5 proc. PVM tarifą taikyti nuo 2026 metų vaisiams, daržovėms ir uogoms siūlo grupė parlamentarų iš demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“, „Nemuno aušros“, socialdemokratų, keli opozicijos parlamentarai iš Mišrios Seimo narių grupės ir iš Valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos.
Už lengvatinį PVM tarifą vaisiams, daržovėms ir uogoms siūlomas Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas po pateikimo antradienį balsavo 65 Seimo nariai, prieš buvo devyni ir susilaikė septyni parlamentarai.
Pataisas toliau Seimas svarstys birželį, kai jas apsvarstys Biudžeto ir finansų, Kaimo reikalų komitetai ir bus gauta Vyriausybės išvada.
Pataisas pristatęs „Vardan Lietuvos“ atstovas Tomas Tomilinas skaičiavo, kad dėl to į biudžetą gali būti nesurinkta apie 30 mln. eurų, tačiau šias prarastas lėšas jis siūlo kompensuoti padidinus mokesčius azartiniams lošimams.
Liberalas Simonas Kairys pasigedo „susumavimo“, kiek lengvatos biudžeto pajamas sumažintų ir ar paskatintų didesnius pirkimus, jeigu vaisiai, daržovės ir uogos atpigtų keliais centais.
Vaisiams, daržovėms, uogoms lengvatinis PVM tarifas ne kartą siūlytas ir anksčiau.
Konservatorės Gintarės Skaistės teigimu, tokios PVM lengvatos socialiai neteisingos, o didžiausią naudą gautų brangesnius produktus perkantys žmonės.
Seimui antradienį buvo planuojama pateikti ir dar vieną grupės parlamentarų inicijuojamą pataisą dėl lengvatinio 5 proc. PVM ekologiškiems produktams, naudojamiems valstybės ir savivaldybių mokyklose, darželiuose, ligoninėse, globos namuose, krašto apsaugos bei vidaus tarnybos institucijose, taip pat nacionaliniams patiekalams gaminti.
Tačiau demokratų frakcija paprašė padaryti pertrauką.
Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plane numatytas lengvatinis 9 proc. PVM ekologiniams ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą sertifikuotiems vaisiams, uogoms ir daržovėms. Tuo metu finansų ministras Rimantas Šadžius yra sakęs, kad galimybių jokioms PVM lengvatoms šiuo metu nėra.
Vaisiams, daržovėms, uogoms lengvatinis PVM tarifas ne kartą siūlytas ir anksčiau. Lietuvos ūkininkams 2017 metais smarkiai nukentėjus dėl itin gausių liūčių, buvo siūlyta trejus metus – iki 2021-ųjų – jų išaugintai produkcijai taikyti 5 proc. tarifą. Tuomet Finansų ministerija skaičiavo, kad dėl sumažinto tarifo biudžetas netektų 135 mln. eurų pajamų.
Po metų siekta įtvirtinti 9 proc. tarifą. Tuometinis premjeras Saulius Skvernelis abejojo, ar kainos sumažėtų.
Naujausi komentarai