Pereiti į pagrindinį turinį

Ką nuskriaudė 2014 metų valstybės biudžetą priėmęs Seimas?

2013-12-12 11:28
BNS inf.

Seimas ketvirtadienį priėmė 2014 metų valstybės biudžetą, atmetęs iniciatyvas skirti papildomų lėšų kultūros darbuotojų atlyginimams, mokykloms, pastatų rekonstrukcijai ir kitoms reikmėms.

Ką nuskriaudė 2014 metų valstybės biudžetą priėmęs Seimas?
Ką nuskriaudė 2014 metų valstybės biudžetą priėmęs Seimas? / T. Urbelionio/BFL nuotr.

Seimas ketvirtadienį priėmė 2014 metų valstybės biudžetą, atmetęs iniciatyvas skirti papildomų lėšų kultūros darbuotojų atlyginimams, mokykloms, pastatų rekonstrukcijai ir kitoms reikmėms.

"Biudžetas yra pajamų ir išlaidų balansas. Ir kiekvienas įrašas biudžete negali būti traktuojama, kad tai nėra susiję su finansais. Jeigu nėra tiesiogiai skaičiai rašomi, tai yra prognozė, kuri galima einamųjų biudžetinių metų laikotarpiu ir traktuojama kaip išankstiniai finansiniai įsipareigojimai", - Seime sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Jo teigimu, Vyriausybė ir toliau laikosi griežtos finansinės drausmės.

"Ir jeigu buvo daug kalbama apie socialinį jautrumą, gal kai kas galvoja, kad galima su socialinėmis išmokomis sukurti gerovės valstybę, tai šitos koalicijos, ir šitos Vyriausybės tikslas yra didinti ir gerinti užimtumą, darbo pajamas ir mažiau kalbėti apie socialinių išmokų augimą. Mūsų tikslas, kad socialinės išmokos Lietuvos gyventojams tik mažėtų, o būtų sukurta daugiau darbo vietų. Ir manau, kad tuomet tikrai kalbėsime apie kitokią valstybę", - sakė premjeras.

Iš 127 Seimo narių už jo priėmimą pasisakė 81 parlamentaras, prieš balsavo 32, susilaikė 14 Seimo narių.

Seimo opozicijos lyderis, konservatorius Andrius Kubilius gyrė Vyriausybę už fikalinės drausmės laikymąsi, tačiau kritikavo už sprendimus didinti algas valdininkams.

"Biudžete yra ir neblogų dalykų. Noriu pagirti valdančiąją koaliciją, socialdemokratus, kad tęsia drausmingą fiskalinę politiką ir kad kitų metų deficitas, jeigu pavyks visus procesus sukontroliuoti, lieka toks, kaip suplanuota - mažesnis negu 2 proc. Tai reiškia, kad šis biudžetas savo makroskaičiais leidžia Lietuvai projektuoti euro įvedimą, ką mes skatiname ir remiame. Valdančiajai koalicijai užteko proto bent dalį mūsų pasiūlymų priimti - rasti lėšų kultūros darbuotojų atlyginimams, šiek tiek kitoms sritims. Galima būtų buvę rasti tų pinigų ir daugiau, jeigu koalicija būtų išvengusi tų klaidų, apie kurias kalbėjome", - sakė A.Kubilius.

Jo tvirtinimu, buvo galima dar nekelti atlyginimų valdžiai ir skirti daugiau lėšų kultūros darbuotojams, pensininkams, kitiems poreikiams.

"Biudžetas lieka su labai didelėmis problemomis. Sveikindamas šitą koaliciją priėmus biudžetą, aš negaliu šitų neigiamų jo pusių nepastebėti", - sakė A.Kubilius.

Kitų metų biudžeto pajamos sieks 26,093 mlrd. litų, asignavimai - 27,033 mlrd. litų, Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės paramos lėšos – 7,4 mlrd. litų.

Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų konsoliduotos visumos pajamos, be ES ir kitų tarptautinės finansinės paramos lėšų, 2014 metais sieks 22,554 mlrd. litų, su parama – 29,986 mlrd. litų. Planuojami asignavimai be ES ir kitų tarptautinės finansinės paramos lėšų sieks 23,494 mlrd. litų, su parama – 30,926 mlrd. litų.

Daugiausia pajamų 2014 metais numatoma gauti iš pridėtinės vertės mokesčio – beveik 9,8 mlrd. litų. Akcizų kitąmet numatoma surinkti apie 3,5 mlrd. litų. Iš pelno mokesčio kitąmet planuojama gauti daugiau kaip 1,6 mlrd. litų, iš gyventojų pajamų mokesčio – daugiau kaip 1,4 mlrd. litų. Nekilnojamojo turto mokesčio planuojama surinkti 5 mln. litų.

Valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams sudarys beveik 2,723 mlrd. litų, valstybės biudžeto bendrosios dotacijos kompensacijos savivaldybių biudžetams – apie 343 mln. litų. Mokinio krepšelio dydis 2014 metais sieks 3 348 litų.

Lyginant su pirminiu projektu, patvirtintame biudžete padidintas kultūros ir meno įstaigų finansavimas 25 mln. litų darbuotojų atlyginimams, 9 mln. litų papildomai skirta policijai, siekiant užtikrinti vidutiniškai ne mažiau kaip dviejų patrulių ekipažų darbą ištisą parą kiekvienos savivaldybės teritorijoje.

Žemės ūkio ministerijai skirta 11 mln. litų papildomoms nacionalinėms tiesioginėms išmokoms ir 8 mln. litų specialiajai tikslinei dotacijai savivaldybėms – melioracijai.

Švietimo ir mokslo ministerijai specialiai tikslinei dotacijai mokinio krepšeliui finansuoti papildomai skirta 9,4 mln. litų. Taip pat nutarta papildomai 8 mln. litų skirti Energetikos ministerijai teisinėms paslaugoms apmokėti ir arbitražo procesinėms išlaidoms, ginant Lietuvos interesus, padengti, Generalinei prokuratūrai (beveik 3,6 mln. litų), ir 15,4 mln. litų – kitiems asignavimų valdytojams jų veiklai vykdyti.

Savivaldybėms papildomai skirta beveik 17 mln. litų valstybės biudžeto bendrosios dotacijos kompensacijos padidėjimui dėl prognozuojamų pajamų į savivaldybių biudžetus patikslinimo ir 2,6 mln. litų sumažintoms socialinėms pašalpoms ir kompensacijoms atkurti iki 2011 m. lygio. Iš viso specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams padidintos 11,7 mln. litų.

Seimas pritarė, kad Kauno miesto skolinimosi limitas nuo kitų metų padidėtų 10 procentinių punktų iki 50 proc. - tikimasii, kad tai padės spręsti atstatomo Panemunės tilto finansavimo problemas.

Mažeikių rajono savivaldybei skiriama gyventojų pajamų mokesčio dalį Seimas padidino vienu procentiniu punktu iki 100 proc., o Vilniaus miesto savivaldybei - 6 punktais iki 48 procentų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra