Anot jos, taip yra dėl to, kad nepaisant lengvatos alkoholio pardavimams vis tiek būtų taikomas standartinis 21 proc. PVM tarifas.
„Įvestas 12 proc. (tarifas – BNS) maitinimo verslui labai tiktų, tačiau realiai tai būtų ne 12 proc., o 16,5 proc. realusis PVM. Tai, aišku, neliečia mokyklų ir vaikų darželių maitinimo“, – pirmadienį Seime vykstančioje konferencijoje apie iššūkius Lietuvos verslui teigė E. Šiškauskienė.
„Alkoholiui visada yra taikomas standartinis PVM tarifas“, – teigė asociacijos vadovė.
E. Šiškauskienės skaičiavimais, jeigu PVM tarifas šiemet būtų sumažintas iki 12 proc., 2026 metais į biudžetą iš maitinimo sektoriaus mokamų mokesčių būtų surinkta 42 mln. eurų daugiau pajamų negu taikant 21 proc. tarifą.
BNS rašė, kad valdantieji svarsto galimybę lengvatinį 9 proc. tarifą padidinti iki 12 proc. kartu taikant jį daržovėms, vaisiams, ekologiškai žemės ūkio produkcijai, būtiniausiems maisto produktams, maitinimo verslui.
Ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas yra teigęs, kad maitinimo versle kol kas nėra didelių problemų, todėl nėra poreikio grąžinti 9 proc. PVM, kaip siūlo kai kurie politikai.
Nuo 2021 metų galiojęs 9 proc. PVM maitinimo verslui panaikintas nuo 2024-ųjų ir dabar galioja standartinis 21 proc. tarifas.
Tąkart PVM lengvata įvesta kaip viešojo maitinimo sektoriaus skatinimo priemonė per koronaviruso pandemiją.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, 2025 metų pradžioje Lietuvoje veikė rekordiškai daug maitinimo įmonių – 3,9 tūkst. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, jų apyvarta pernai sumažėjo 6,9 proc. iki 1,1 mlrd. eurų.
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, restoranų, kavinių ir kitų maitinimo įmonių apyvarta šiemet vasarį, palyginti su pernai vasariu, padidėjo 0,9 proc. ir siekė 114,3 mln. eurų.
Pernai bankrutavo 67 maitinimo ir apgyvendinimo įstaigos – daugiau nei užpernai. „Creditreform Lietuvos“ analitikai prognozuoja, kad šiemet šis skaičius bus viršytas.
Naujausi komentarai