Pereiti į pagrindinį turinį

Valstybei milijonų nereikia

2009-05-24 09:00
Prisitaikė: vos tik politikai uždraudė naktį prekiauti alkoholiu, suaktyvėjo nelegali prekyba svaigalais.
Prisitaikė: vos tik politikai uždraudė naktį prekiauti alkoholiu, suaktyvėjo nelegali prekyba svaigalais. / Nerijaus Jankausko nuotr.

Naktinės alkoholio prekybos draudimas smogė verslui dar smarkiau, nei prognozavo ekonomistai. Šešėlinė svaigalų prekyba ir kontrabanda auga itin sparčiai, o biudžetas gali prarasti per 100 mln. litų pajamų.

Atleidimų banga

Seimas ne kartą buvo įvedęs įvairių alkoholio prekybos ribojimų, tačiau politikams vis tekdavo pripažinti, kad tokie sprendimai nepasiteisina. Nepaisant karčios patirties, 2008 m. rudenį Seime konservatorių iniciatyva uždrausta alkoholio prekyba nuo 22 val. iki 8 val. Ketvirtadienį Seime bandyta siūlyti panaikinti draudimą alkoholiu prekiauti naktį, tačiau dauguma parlamentarų tam nepritarė.

Naftos produktais prekiaujančių įmonių asociacijos ir Prekybos įmonių asociacijos duomenimis, dėl naktinės prekybos alkoholiu draudimo nuo 2009-ųjų pradžios darbo neteko per 2 tūkst. darbuotojų. Degalinės apribojo nakties darbo valandų skaičių, kai kurias savininkai buvo priversti net uždaryti. Kiekvienoje degalinėje, kurių Lietuvoje yra apie 1600, atleisti vienas du darbuotojai, dirbantys naktinėje pamainoje.

Mažesnių miestelių parduotuvėms nebeapsimoka dirbti, jos jau atleido dalį darbuotojų. Net didieji prekybos centrai naikina naktines pamainas ir trumpina darbo laiką. Taigi žmonės netenka darbo, o valstybės biudžetas – garantuotų pajamų.

Šešėlis plečiasi

Finansų ministerijos statistika liudija, kad kaip tik nuo sausio 1 d. legalaus alkoholio pardavimas visoje Lietuvoje ir ypač pasienio zonose ėmė mažėti. Kartu smarkiai sumenko ir legaliai sumokamų mokesčių į šalies biudžetą. Verslui smogė ne tik draudimas prekiauti alkoholiu, bet ir padidinti akcizai.

Valstybinė mokesčių inspekcija pranešė, kad per pirmą šių metų ketvirtį alkoholio akcizų surinkta net 73 mln. litų, arba 30 proc., mažiau nei pernai. Prekybos įmonių asociacija prognozuoja, kad jei per metus išliks ta pati tendencija, alkoholio akcizų šiemet bus surinkta apie 290 mln. litų mažiau.

Tokius argumentus ketvirtadienį Seime dėstė ir parlamentaras Vincas Babilius, ragindamas naikinti draudimą prekiauti alkoholiu naktį.

"Du tūkstančiai gatvėje atsidūrusių žmonių – tai 1,3 proc. visų Lietuvos bedarbių. Per krizę tai išties dideli skaičiai", – aiškino Seimo narys, inicijavęs Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas.

Draudimai neveikia

Apie galimybę papildyti biudžetą nenori nė girdėti Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas. "Toks draudimas jau duoda rezultatų: mažėja alkoholio sukeliamų psichozių skaičius, mažėja apsinuodijimo alkoholiu atvejų, ypač paauglių. Be to, Lietuva pagal alkoholio prieinamumą vis dar labai išsiskiria iš kitų ES šalių", – teigė konservatorius ir sveikino Seimą, kad šis nepanaikino naktinės prekybos draudimo.

Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos prezidentas Laurynas Vilimas įsitikinęs, kad alkoholio pardavimo laiko ribojimas neefektyvi priemonė kovojant su nesaikingu vartojimu. Remiantis Lietuvos ir kitų valstybių pavyzdžiais, įrodyta, kad padidėjęs alkoholio prieinamumas, pavyzdžiui, ilgesnės prekybos valandos, nesusijusios su didėjančiu vartojimu.

"Nelegali alkoholio apyvarta per pirmą šių metų ketvirtį išaugo dvigubai, tad akivaizdžiai matome akcizo didinimo ir prekybos laiko ribojimo padarinius", – teigė L.Vilimas.

Nelegali prekyba klesti

Policijos atstovai patvirtina, kad šiemet nelegali prekyba alkoholiu ypač suaktyvėjo. Padidėjo kontrabandos iš Baltarusijos ir Rusijos mastas, klesti naktiniai prekybos taškai, kuriuose alkoholio gali įsigyti ir nepilnamečiai, nes pirkėjo amžius tokiose vietose tikrai nėra svarbus.

Policijos departamento Kriminalinės policijos valdybos viršininkas Eugenijus Ušinskas teigė, kad šiemet padidėjo ir nelegaliai įvežamo alkoholio, ir namų gamybos, vadinamosios naminukės, kiekis. Per pirmus keturis šių metų mėnesius vien neteisėtų namų gamybos alkoholinių gėrimų gamybos atvejų šalyje užfiksuota 296, nors pernai per tą patį laikotarpį buvo užregistruoti 152 atvejai.

"Draudimas buvo įteisintas siekiant gerų tikslų, kad paaugliams alkoholis nebūtų toks prieinamas, tačiau kol kas vargu ar galime pasakyti, kad šiuos tikslus pavyko pasiekti, – teigė pareigūnas. – Mūsų patirtis liudija, kad visų draudimų efektas būna trumpalaikis – vėliau gyventojai prisitaiko ir sugeba draudimų išvengti."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų